Styl życia
Papierosy – śmierć w paczkach

Palenie jest odsądzone od czci i wiary od wielu lat. Przynosi to dobre efekty, bo istotnie coraz mniej ludzi pali. Zauważa się, że im bardziej człowiek jest wykształcony tym pali mniej. Palacze dalej jednak stanowią pokaźną grupę społeczną. Nikt nie neguje już szkodliwości palenia i trudno z tym dyskutować.
Przypominamy, że w latach 60. i 70. a nawet jeszcze 80. ubiegłego stulecia koncerny tytoniowe twierdziły, iż nie ma dobrze udokumentowanych dowodów, na to iż palenie zabija. Teraz gdy już nie można temu zaprzeczyć producenci papierosów wzięli się na sposób i w swej przebiegłości wymyślili tzw. „palenie lekkie – light, a nawet ultralight”. Ten zabieg marketingowy ma na celu oszukanie palaczy i wygenerowanie w ich umyśle przekonania – „no dobrze palę ale przecież light a w domyśle – mniej szkodliwe”, myśl ta koi poczucie winy wynikające z palenia, a przy tym opóźnia decyzję o zaprzestaniu palenia.
Niestety palacz lightów myli się – lekkie papierosy być może sprawiają, że lżej się im będzie umierało ale nie sprawią, że papierosy są mniej szkodliwe.
Z badań naukowych wynika, że light szkodzi tak samo, a informacje o zmniejszonej zawartości nikotyny i substancji smolistych to tylko zabieg marketingowy. Nie maja one żadnego praktycznego przełożenia na zmniejszenie szkodliwości palenia.
Jako że w życiu należy kierować się miłosierdziem, nawet dla tych co z własnej nieprzymuszonej woli pchają się do grobu mamy wskazówki, które powinny nieco złagodzić skutki palenia. Podkreślamy jednak, że jest to tylko półśrodek i mniejsze zło.
Jeżeli ktoś pali lub palił jeszcze niedawno, powinien wzbogacić swą dietę o dużą ilość owoców i warzyw. Ma to szczególnie duże znaczenie dla palaczy ponieważ owoce i warzywa mają substancje antyoksydacyjne (wychwytują wolne rodniki), wykazują właściwości helatujące (wyłapują metale ciężkie), przyspieszają także proces przejścia przez jelita zatrutego dymem papierosowym pożywienia.
Należy wzbogacić swą dietę o owoce w ciemnym fioletowym kolorze np. aronię, borówkę czarną – posiadają one antocyjany oraz owoce o kolorze pomarańczowym np. marchewkę posiadającą betakaroten. Należy spożywać dużo miodu, a także pyłek pszczeli – substancje te mają własności odtruwające. Terapia ta ma zastosowanie u osób narażonych na oddziaływanie szkodliwych substancji chemicznych w pracy lub mieszkańców terenów skażonych ekologicznie np. aglomeracji Śląska.
Kończąc powtarzamy – palenie jest złem i żadne leki ani dieta nie jest w stanie zniwelować toksycznego wpływu dymu tytoniowego na organizm człowieka.
Autor: lek. med. Krzysztof Błecha – internista i specjalista rehabilitacji medycznej, ekspert serwisu www.zdrowy-senior.org
Artykuł opracowano na podstawie materiałów informacyjnych Centrum Ziołolecznictwa Ojca Grzegorza. Aby dowiedzieć się więcej na temat suplementacji diety i leczenia jakie zaleca Centrum Ziołolecznictwa Ojca Grzegorza, zapraszamy na stronę www.bonimed.pl Informacje zamieszczone na tej stronie służą wyłącznie do celów edukacyjnych, nie mogą być zastępstwem profesjonalnego medycznego doradztwa i leczenia. Stan zdrowia i wszelkie jego zaburzenia winny być konsultowane z właściwymi służbami medycznymi. Przed podjęciem jakiegokolwiek działania związanego z terapią radzimy poinformować swojego lekarza o takim zamiarze.
ZOBACZ TAKŻE
- Wartości kształtujące codzienność polskich seniorów
- Osoby starsze od teraz świętują dwa razy w roku :)
- 5 ZASAD EDUKACJI ZDROWOTNEJ OSÓB STARSZYCH
- Herbata czarna niejedno ma imię. Najsłynniejsze odmiany i ich historia
- Dzień Dziecka dniem bliskości
- Gdy domowa izolacja Cię przerasta….
- 5 powodów, dla których gotowanie staje się przyjemnością
- Kiedy nasi rodzice zaczynają się starzeć…
- U progu przedwiośnia zadbaj o siebie i rodzinę
- Ile kosztuje wegetarianizm?
- Ciepłe myśli u progu Nowego Roku :)
- Co trzeci senior pozytywnie ocenia swoją sytuację finansową
- Rusz się!
- A może by tak do kina? :)
- RUSZYŁY ZAPISY DO UNIWERSYTETÓW TRZECIEGO WIEKU
- Wypoczywali i zdobywali wiedzę, czyli o wypadzie Seniorów na Hel
- Jeśli masz biegunkę, nie potrzebujesz antybiotyku
- Kamienie żółciowe i witamina C
- Witamina C wspiera nasz wzrok
- Warzywa z największą ilością potasu
- Rzucenie palenia opłaca się w każdym wieku
- PIRAMIDA ŻYWIENIA DLA OSÓB STARSZYCH – WYTYCZNE 2019
- Przegląd techniczny samochodu – wszystko co musisz wiedzieć o okresowym badaniu Twojego pojazdu
- Aerodontalgia – co robić, gdy w samolocie boli ząb?
- Bark boli z bezruchu
- Dlaczego warto wyrobić EKUZ?
- Pokolenie klawiatury masowo cierpi na zespół cieśni nadgarstka!
- Ulgi i zniżki dla seniorów, sprawdź co Ci się należy
- Odchudzanie z warzywami i owocami
- Spacer to skuteczniejszy trening niż ci się wydaje