Ciekawostki, Styl życia
Badania profilaktyczne mężczyzn – lista badań dla mężczyzn
Świadomość dotycząca badań profilaktycznych z roku na rok jest coraz większa. Wiedza na temat znaczenia zapobiegania chorobom i ich wczesnego wykrywania staje się coraz większa.
Czas gra bowiem dużą rolę nie tylko w przypadku chorób nowotworowych, ale również m.in. otyłości, cukrzycy i chorób układu krążenia. Może nie aż tak groźnych w kontekście ryzyka śmierci, lecz niektóre postępujące choroby przewlekłe, jeśli zostaną wykryte późno, mogą wywołać nieodwracalne zmiany w organizmie.
Zmiany, które, gdyby choroba została wykryta wcześniej, być może byłyby do uniknięcia. W zakresie badań profilaktycznych wyróżnić można badania dedykowane dla wszystkich mężczyzn niezależnie dla wieku, ale wiele zależy od grupy wiekowej, w jakiej znajduje się pacjent.
Badania profilaktyczne mężczyzn po 20
U mężczyzn po 20 roku życia zaleca się wykonywanie morfologii co 2-3 lata. Ponadto, wykonywanie lipidogramu, czyli oznaczenia stężeń cholesterolu całkowitego, frakcji HDL i LDL oraz trójglicerydów, zaleca się wykonać przynajmniej jeden raz do ukończenia 25. roku życia. Ważna jest również troska o męski narząd płciowy, wykonując jest samobadanie jąder, które należy rozpocząć już od 18. roku życia i przeprowadzać je samodzielnie raz w miesiącu, a w przypadku wyczucia czegoś niepokojącego należy skonsultować się z lekarzem. Nie rzadziej niż co 3 lata osoba w wieku 18-24 lat powinna zasięgnąć opinii lekarza w kwestii czynników ryzyka chorób układu krążenia oraz ryzyka rozwoju nowotworów, by dowiedzieć się o zakresie i częstotliwości zalecanych badań profilaktycznych. Kluczowym elementem profilaktyki jest zachowanie zdrowego stylu życia, w tym zadbanie o odpowiednią aktywność fizyczną i prawidłowe żywienie, unikanie palenia tytoniu i spożywania alkoholu.
Podobnie ważne jest zachowanie właściwej masy ciała, dlatego warto co najmniej raz na 3 lata, sprawdzić ze swoim lekarzem swój obwód pasa i BMI. W razie potrzeby skonsultować się z dietetykiem, by podjąć odpowiednie działania. Wysokie BMI jest wiodącym czynnikiem ryzyka wielu chorób cywilizacyjnych, tj. choroby sercowo-naczyniowe (głównie serca), cukrzycy typu 2, chorób układu mięśniowo-szkieletowego (zwłaszcza choroby zwyrodnieniowej stawów) i niektórych nowotworów (w tym raków prostaty, okrężnicy, wątroby i nerek). Im wyższe BMI, tym ryzyko wystąpienia tych chorób także rośnie. Przynajmniej raz w roku warto zmierzyć swoje ciśnienie, a co 2-3 lata również wykonać badanie ogólne moczu.
Niezależnie od wieku zalecana jest profilaktyczna suplementacja witaminy D w odpowiedniej dawce od września do kwietnia, lub przez cały rok, jeśli w pozostałych miesiącach nie jest zapewniona odpowiednia synteza skórna (wymagająca ekspozycji na promieniowanie słoneczne), przy czym profilaktyczna suplementacja witaminy D nie wymaga oznaczania stężenia tej witaminy w surowicy krwi. Przy profilaktyce urazów, warto pamiętać o zapinaniu pasów w trakcie jazdy samochodem i zabezpieczaniu głowy kaskiem przy jeździe na rowerze.
Badania profilaktyczne mężczyzn po 30
Ukończenie 30 roku życia nie modyfikuje w sposób istotny listy koniecznych badań. Nadal duże znaczenie mają badania ogólne, jak morfologia, badanie ogólne moczu, które powinny być wykonywane przynajmniej co 2-3 lata. Nadal zaleca się wykonywanie lipidogramu, jednakże w tym przypadku zwiększa się częstotliwość wykonywania badania. O ile u mężczyzn do 20 roku życia był to jednorazowy pomiar, tak u panów po 30-tce, zaleca się, aby oznaczenie profilu lipidowego, czyli oznaczenia stężeń cholesterolu całkowitego, frakcji HDL i LDL oraz trójglicerydów, wykonywane było w odstępach 3-5 lat. Nie zmieniają się także wytyczne w zakresie ogólnego badania lekarskiego oraz pomiarów masy ciała, obwodu pasa i BMI (co najmniej w odstępie 3 lat) oraz pomiaru ciśnienia tętniczego krwi (przynajmniej raz w roku). Bardzo ważna jest także profilaktyka obejmująca badanie jąder. Samobadanie jąder powinno być wykonywane przynajmniej raz w miesiącu, można również w tym celu udać się od czasu do czasu na badanie u specjalisty.
Badania profilaktyczne mężczyzn po 40
Katalog badań profilaktycznych rozrasta się nieco gdy dotyczy panów, którzy ukończyli już lat 40. Oczywiście pewna baza pozostaje niezmieniona, jak morfologia, ogólne badanie moczu. Podobnie zaleca się, aby odwiedzić swojego lekarza rodzinnego przynajmniej raz na 3 lata oraz by minimum raz w roku wykonać pomiar ciśnienia tętniczego krwi. Jednak u panów po 40 wskazuje się również konieczność wykonywania kilku badań dodatkowych. Powyżej 40 roku życia, co najmniej raz na 5 lat powinna być wykonywana ocena ryzyka sercowo-naczyniowego z wyliczeniem SCORE, a powyżej 45. roku życia oceniony pomiar stężenia glukozy na czczo co najmniej raz na 3 lata. Oczywiście każdy z panów nadal powinien kontrolować swoje jądra, wykonując samobadanie jąder minimum raz w miesiącu jako nieinwazyjnej metody wczesnego wykrywania raka prostaty.
Badania profilaktyczne mężczyzn po 50
W tej grupie wiekowej również wykonuje się takie badania jak: morfologia, badanie ogólne moczu (co 2-3 lata, ale po ukończeniu 55 lat corocznie) stężenie glukozy na czczo (co 3 lata) oraz lipidogram w surowicy (co 2 lata). U panów nadal ważne jest wykonywanie badań jąder, samodzielne raz w miesiącu. U mężczyzn po 50. roku życia pojawia się jednak dodatkowe badanie w kierunku wczesnego wykrywania raka prostaty, czyli oznaczenie stężenia antygenu PSA z lub bez wykonywania badania per rectum. Równie istotne jest wczesne wykrywanie raka jelita grubego, dlatego u panów po 50-tce bardzo ważne jest wykonywanie raz w roku badania kału na obecność krwi utajonej lub, tzw. kolonoskopii, co 10 lat.
Kolonoskopia to metoda endoskopowa, która jest wykorzystywana w wykrywaniu zmian znajdujących się w jelicie grubym. Przynajmniej raz na 3 lata każdy z panów powinien udać się do lekarza rodzinnego na wizytę kontrolną, pamiętając o corocznym wykonywaniu pomiaru ciśnienia tętniczego. Przynajmniej raz na 3 lata mężczyźni w tym wieku powinni kontrolować swoją masę ciała i BMI, a także obwód pasa Ponadto u panów, którzy osiągnęli wiek 50 lat lekarze mogą zdecydować o potrzebie wykonania oceny ryzyka złamań osteoporotycznych.
Wizyta u urologa
Urolog jest specjalistą, który zajmuje się leczeniem schorzeń związanych z układem moczowo płciowym mężczyzn, chociaż z konsultacji mogą korzystać także panie. Do wizyty u urologa skłonić mogą panów pewne niepokojące dolegliwości jak ból przy oddawaniu moczu, zmiana barwy moczu, szczególnie gdy ma on bardzo ciemną barwę, ból jąder, powiększenie jednego z jąder, pieczenie lub swędzenie zlokalizowane u ujścia cewki moczowej, uczucie parcia na pęcherz, rzadkie zmiana częstości oddawania moczu, zmiana wyglądu penisa (np. zaczerwienienie lub obrzęk), i/lub ból w okolicy podbrzusza (np. po urazie). Badanie urologiczne może być też elementem szeroko rozumianej profilaktyki chorób nowotworowych układu moczowo-płciowego mężczyzny. Na konsultację powinni umawiać się panowie, w celu przeprowadzenia badania lekarskiego związanego z wczesnym wykrywaniem guzów i wszelkich innych niepokojących zmian, np. prostaty.
Źródło: www.medistore.com.pl
ZOBACZ TAKŻE