Ciekawostki, Styl życia
Ciało amatorów sportu działa na starość podobnie, jak u młodych

Ciało amatorów sportu działa na starość podobnie, jak u młodych ludzi – wynika z brytyjskiego badania. Seniorzy, którzy nie boją się wysiłku, mieli znakomicie działające mięśnie, układ odpornościowy i hormonalny, a także bardzo dobry poziom cholesterolu i zdrową ilość tkanki tłuszczowej.
Naukowcy z University of Birmingham i King’s College London sprawdzili stan zdrowia starszych osób, które przez większość życia korzystały z ćwiczeń fizycznych. Chcieli się dowiedzieć, jak ruch wpływa na starzenie.
W badaniu wzięło udział 125 amatorów i amatorek kolarstwa w wieku od 55 do 79 lat. Aby zakwalifikować się do projektu, mężczyźni musieli przejechać 100 km w 6,5 h, a kobiety – 60 km w 5,5 h. Ochotnicy przeszli następnie serię testów. Ich wyniki naukowcy porównali z wynikami badań zdrowych osób nieuprawiających sportu, w wieku od 57 do 80 lat oraz od 20 do 36 lat.
Regularny ruch w ciągu życia owocuje wyjątkowymi korzyściami na starość – pokazują rezultaty.
Po pierwsze, u ćwiczących seniorów badacze nie zauważyli spadku masy i siły mięśni. Nie wzrósł też u nich poziom cholesterolu ani nie zwiększyła się ilość tkanki tłuszczowej. U mężczyzn utrzymało się wysokie stężenie testosteronu – co sugeruje, ze uniknęli oni większości skutków “męskiej menopauzy”.
Autorów badania szczególnie zaskoczył jednak inny wynik. Otóż u kolarzy młodość zachował także układ immunologiczny. Badacze wyjaśniają, że produkująca limfocyty grasica, która po 20-tym roku życia zaczyna się zmniejszać i wytwarzać coraz mniej limfocytów, u kolarzy produkowała ich tyle samo, co grasica młodych osób.
Uzyskane wyniki naukowcy odnoszą do statystyk, według których mniej niż połowa osób po 65-tym roku życia ćwiczy wystarczająco dużo, by zachować zdrowie, a ponad połowa populacji w tym wieku cierpi z powodu co najmniej dwóch chorób.
– W 400 r. p. n. e. Hipokrates powiedział, że ćwiczenia to najlepsze lekarstwo, ale ten przekaz z czasem został zapomniany i coraz bardziej stajemy się społeczeństwem siedzącym – przestrzega prof. Janet Lord z University of Birmingham.
– Jednakże, co istotne, nasze badanie pozwala obalić założenie, według którego starość czyni nas bardziej wątłymi. Rezultaty naszego projektu stanowią mocne dowody na to, że zachęcanie ludzi do regularnego uprawiania sportu w ciągu życia to realne rozwiązanie problemu: że żyjemy dłużej, ale nie zdrowiej – podkreśla badaczka.
Wśród ochotników znaleźli się też naukowcy – prof. Norman Lazarus z King’s College London i dr Ross Pollock. Obaj zaznaczyli, że większość amatorów nie mogłaby równać się z zawodowymi sportowcami.
Nie chodzi więc o wyczyny. “Ćwiczymy przede wszystkim dla przyjemności. Prawie każdy może brać udział w ćwiczeniach, które odpowiadają jego możliwościom fizjologicznym” – przekonują dwaj uczestnicy projektu.
“Znajdź sport, który lubisz oraz otoczenie, które ci odpowiada i stwórz sobie nawyk fizycznej aktywności. W późniejszym wieku zbierzesz owoce w postaci radości z niezależnej i produktywnej starości” – sugerują.
Tymczasem autorzy badania, które opisali na łamach “Aging Cell”, chcą nadal obserwować kolarzy-amatorów i sprawdzać, czy ćwiczą oraz czy dzięki temu zachowują fizjologiczną młodość.
Źródło: www.rynekzdrowia.pl
ZOBACZ TAKŻE
- Przemijanie – to, co nas łączy i dzieli zarazem
- Zalety czytania, czyli nasze małe wyprawy w inne Wszechświaty
- Śpiewać każdy może, a już na pewno warto po udarze
- Listopadowa refleksja nad sensem
- Wspieramy pogodę ducha
- Wypadanie włosów i warianty pielęgnacji
- Szczęście jest możliwe w każdym wieku!
- Alergicy kontra wietrzenie sypialni…. Dylematy Uczulonych….
- Nagłe zatrzymanie krążenia i zawał serca – równie groźne, ale zupełnie inne!
- BURAK – POLSKIE WARZYWO na co dzień i od święta
- Wszystko, co warto wiedzieć o szczoteczce elektrycznej
- Maska, odżywka, olej, ampułka? Dowiedz się czym się różnią kosmetyki pielęgnujące do włosów i jak najlepiej dobrać te odpowiednie dla siebie…?
- Wartości kształtujące codzienność polskich seniorów
- Zaburzenie odżywiania, które atakuje w nocy
- Seniorzy najostrożniejszą grupą w cyfrowym świecie
- Płyn do płukania jamy ustnej – leczniczy, kosmetyczny, a może żaden?
- Uwaga na ocet jabłkowy! Ten fit produkt może zaszkodzić zębom
- Kim są Fenymenalni? 28 czerwca Światowym Dniem Fenyloketonurii
- Jak wybrać suszarkę zewnętrzną? Zobacz, na co zwrócić uwagę…
- Ponad połowa osób z otyłością (56%) przyznaje, że doświadczyła odrzucenia ze względu na swoją masę ciała Rusza 2. edycja kampanii „Porozmawiajmy szczerze o otyłości” z udziałem Cezarego Żaka
- Recesja dziąseł – jak jej zapobiec?
- Nie możesz dojść do ładu z włosami? Oto kilka porad jak ogarnąć fryzurę po zimie
- Dlaczego to, co myślimy jest tak bardzo ważne?
- Kilka słów o tradycjach wielkanocnych
- Pandemia samotności wśród osób starszych– jakie problemy spotykają seniorów?
- WIOSENNY DETOKS SOKOWY – WZMOCNIJ ORGANIZM OD ŚRODKA
- Upływa termin na zamówienie szczepionek przeciw grypie na sezon 2021/2022
- Jak zapanować nad domowym budżetem? – 5 rad dla każdego
- Aktywność fizyczna istotnym elementem profilaktyki chorób serca
- Masz kłopoty z dziąsłami? Włącz te składniki do swojej diety