Goczałkowice-Zdrój to popularna na Śląsku, renomowana miejscowość, w której leczy się m.in. schorzenia reumatologiczne, schorzenia pourazowe narządu ruchu, choroby kobiece, niektóre schorzenia układu nerwowego.

W ciągu roku na leczeniu szpitalnym lub sanatoryjnym przebywa tutaj ok. 10 tys. pacjentów. Ponadto z ambulatoryjnych usług leczniczych korzysta rocznie ok. 5 tys. osób.

Uzdrowisko posiada pełną infrastrukturę leczniczą oraz wykwalifikowaną kadrę medyczną. Na kuracjuszy czeka Wojewódzki Ośrodek Reumatologiczno-Rehabilitacyjny z ośmioma pawilonami sanatoryjnymi i kompleksem przyrodoleczniczym, Zespół Sanatoryjno Szpitalny Rehabilitacji Narządu Ruchu „GWAREK” oraz Sanatorium „STOKROTKA”, w którym leczy się pacjentów w wieku 3 – 18 lat.

Istniejące tu złoża borowiny i solanki wykorzystywane są przede wszystkim do terapii schorzeń narządu ruchu, w tym reumatologicznych. Obecnie wykonuje się tutaj ponad 60 typów zabiegów. Leczy się także choroby naczyń obwodowych, schorzenia laryngologiczne oraz przeprowadza rehabilitację osób z cukrzycą.

Sanatorium dysponuje bazą noclegową w pokojach 1 i 2 osobowych z pełnym węzłem sanitarnym. W czasie pobytu zapewniona jest całodobowa opieka lekarska i pielęgniarska, zabiegi rehabilitacyjne i balneologiczne. Całodzienne wyżywienie w sanatorium oparte jest o indywidualnie dobrane różnego rodzaju diety, m.in.: dietę podstawową, dietę lekkostrawną, dietę z ograniczaniem łatwo przyswajalnych węglowodanów dla chorych na cukrzycę, dietę ubogo energetyczną oraz dietę makrobiotyczną.

WORR dysponuje własną bazą diagnostyczną: zakład radiologii, laboratorium analityczne, pracownie diagnostyczne (spirometria, badania naczyniowe).

Oprócz leczenia w formie pobytowej z zakwaterowaniem na miejscu możliwe jest również leczenie ambulatoryjne w ramach Poradni Rehabilitacyjnej oraz Poradni Uzdrowiskowej pełnopłatnej z własnym dojazdem na konkretne zabiegi.

Amatorom turystyki weekendowej oferuje się odnowę biologiczną. Na chętnych czekają: basen solankowy, masaż wielostrumieniowy, sauna, mini- siłownia, kąpiele perełkowo-ozonowe, hydromasaż mechaniczny, kabina cieplna Infrared (IR), ionomed, sale gimnastyczne oraz masażyści. Korzystać z tych obiektów można również w godzinach popołudniowych i wieczornych oraz w dni wolne od pracy (soboty, niedziele, święta).

WORR świadczy usługi medyczne w zakresie:

 • rehabilitacji
 • balneologii
 • reumatologii
 • ortopedii
 • neurologii
 • pediatrii
 • otolaryngologii
 • onkologii
 • diabetologii
 • pulmonologii.

Podczas terapii wykorzystywane są naturalne surowce lecznicze:

 • Borowina – czyli torf leczniczy, należy do grupy surowców zwanych peloidami. Są to utwory powstałe w wyniku naturalnych procesów geologicznych, które po zmieszaniu z wodą służą do celów leczniczych w formie okładów i kąpieli. Zabiegi borowinowe powodują miejscowe przegrzanie się tkanek, a wraz z efektem pocenia szybciej wydalane są z organizmu toksyczne substancje (sole, tłuszcze, cholesterol, kwas moczowy, kwas mlekowy). Kąpiele borowinowe służą odnowie biologicznej organizmu. Polecane są przy dużych wysiłkach fizycznych, treningach. Zawijania borowinowe stosuje się przede wszystkim na okolice stawów, wspomagając przebieg procesów wypoczynkowych w więzadłach, czy ścięgnach najczęściej ulegającym przeciążeniom, czy urazom mechanicznym. W procesach pourazowych i zwyrodnieniowych stawów poprawiają ich ukrwienia i odżywienie, w przewlekłych zespołach kręgosłupa. Dobroczynny wpływ zabiegów borowinowych można też spotkać w schorzeniach ginekologicznych, a także w przewlekłych stanach zapalnych pęcherzyka żółciowego i wątroby.
 • Solanka – wody lecznicze wydobywane są trzema otworami wiertniczymi z głębokości ok. 500 m.Wykorzystywane do celów terapeutycznych solanki są rozcieńczone i podgrzewane. Tak przygotowana kąpiel solankowa działa podobnie jak kąpiel morska, nie tylko leczy, ale hartuje skórę i uodparnia cały organizm poprzez działanie bodźcowe na układ nerwowy. Naturalne kąpiele zawierają jony sodu i chloru, związki siarki, magnezu, wapnia, potasu, jodu, bromu oraz dwutlenek węgla i siarkowodór. Poprzez kąpiele normalizuje się ciśnienie tętnicze i polepsza krążenie krwi.

Źródło: www.turystyka.goczalkowicezdroj.pl