Ciekawostki, Styl życia
Jakie badania powinniśmy regularnie wykonywać, aby chronić swój organizm przed rozwojem nowotworów?
Najlepszym sposobem na ochronę przed rozwojem raka są badania profilaktyczne. W przypadku wystąpienia zmian nowotworowych w organizmie szybka diagnoza i wdrożenie odpowiedniego leczenia mogą zagwarantować całkowite wyleczenie. Im później zdiagnozowany rak, tym trudniej jest z nim walczyć. Co robić, aby jak najszybciej wykryć niebezpieczną chorobę?
Badanie krwi – jak często je wykonywać?
W przypadku braku objawów chorobowych, badanie morfologiczne krwi powinno się wykonywać raz w roku. Jego wyniki powalają zobrazować ogólny stan organizmu w danej chwili, a każda nieprawidłowa wartość może wskazywać na coś niepokojącego np. występowanie stanu zapalnego, który przebiega bezobjawowo. Badanie należy wykonywać na czczo i unikać picia płynów od 6 godzin przed. Organizm powinien być dobrze nawodniony, jednak picie na kilka godzin bezpośrednio przed badaniem może nieco rozcieńczyć krew i zafałszować wynik.
Kontrola hormonów
Prócz podstawowych badań krwi warto od czasu do czasu (co 2-3 lata) wykonać również biochemię pod kątem poziomu hormonów oraz co kilka dni sprawdzać poziom cukru. Do najczęstszych zaburzeń związanych z gospodarką hormonalną zalicza się hormony płciowe, tarczycowe oraz nieprawidłowości w wydzielaniu insuliny. Badania te nie służą wyłącznie do wykrycia nowotworów, lecz pomagają też zdiagnozować inne choroby przewlekłe, takie jak Hashimoto, cukrzycę itd.
Kobiece sprawy – cytologia i regularne badanie piersi
W przypadku kobiet ważne są cytologia oraz badanie USG piersi. Nowotwory związane z drogami płciowymi oraz gruczołami mlekowymi są najczęściej występującym u kobiet typem. Podczas układania programu profilaktycznego warto wybrać klinikę, która w swojej ofercie posiada wykonywanie większości badań np. Centrum Medyczne Dobrzyńska we Wrocławiu. Pozwoli to uniknąć długotrwałego stania w kolejkach i niepotrzebnego jeżdżenia po całym mieście na poszczególne badania. Profilaktykę raka piersi można również przeprowadzać samodzielnie, uprzednio prosząc ginekologa o wskazówki z tym związane.
Nie bagatelizuj niepokojących zmian i objawów
Zdarza się, że organizm sam daje znać o pojawieniu się różnego rodzaju infekcji oraz stanów zapalnych, mogących świadczyć o jednym z początkowych stadiów nowotworowych. Powtarzające się dolegliwości bólowe w okolicy danej części ciała, nigdy nie powinny być ignorowane. Nawet wtedy, kiedy przebiegają w sposób łagodny i nieuciążliwy. Nie warto odkładać badań na tzw. ostatnią minutę.
Źródło: www.pkt.pl
ZOBACZ TAKŻE