Styl życia
Kilka refleksji wokół tego, że nastał Nowy Rok – a jakie są Wasze refleksje?
Nadszedł wreszcie Nowy Rok. Kiedy byłam małą dziewczynką, czas wlókł się niemiłosiernie, teraz natomiast zadaję sobie pytanie, jak to możliwe, że 12 miesięcy tak prędko minęło. A zatem przed nami kolejne dni, nowe szanse, nowe nadzieję i nowe siły. Każdy z nas pewnie powziął postanowienia na ten kolejny podarowany nam rok. Wszyscy gdzieś wewnętrznie pragniemy raz jeszcze zapisać czystą kartę czasu, którą otrzymaliśmy.
Jak więc to zrobić? Iluż z nas dotrzymało zeszłorocznych postanowień. Widzę już całe listy: schudnę, będę ćwiczyć, będę zdrowo jeść może jeszcze pobiegam nie wspominając już o tym, że poczytam kilka ambitnych książek. Cóż… Jak nasze podsumowania? Moje – przyznaję nie najlepiej.
Co więc możemy zrobić, aby w tym roku wreszcie było inaczej? Cóż nie będę pewnie oryginalna jeśli powiem – zacząć od nowa! Tyle razy już próbowaliśmy i właśnie to ciągłe próbowanie jest wyrazem niegasnącej w nas nadziei. Dbajmy o nią – to jeden z największych darów, jakie posiadamy. To właśnie dzięki tej wlanej w nas nadziei jesteśmy w stanie iść dalej pomimo różnych przeciwności. Zatem Kochani Czytelnicy zarówno sobie jak i Wam życzę dobrych nowych początków. Postawmy sobie jednak pytanie jak rozpocząć mądrze i zrealizować swoje zamiary? Oto kilka pomocnych sugestii:
Po pierwsze: nie postanawiaj a pragnij
Często słyszymy porady, że aby odnieść sukces należy sobie wyobrażać moment w którym osiągamy cel, albo też zwracać uwagę na swoje mocne strony. Jasne to wszystko ważne. Jednak tymczasem najbardziej skuteczną motywacją wszelkich działań jest zakorzeniona w nas pierwotna intencja. Jeśli więc postanawiamy
Motorem dla wszelkich celów nie jest cel w sam sobie, ani nawet wyobrażenie sukcesu, który odniesiemy. To, co najbardziej nas motywuje, to głęboko ukryta w sercu pierwotna intencja.
NIE MUSISZ BYĆ PERFEKCYJNY W WYPEŁNIANIU NOWOROCZNYCH POSTANOWIEŃ
Jasne, że pracujmy nad sobą, stawajmy się lepsi, zmieniajmy swoje życie – jesteśmy wolni. Niemniej zbyt silne dążenie do zmiany siebie, prowadzi do perfekcjonizmu – źródła wielkiego cierpienia. Warto zgadzać się na własną słabość, to droga budowania łagodności względem siebie i innych. Czasem nawet więcej – celowo nasze słabości praktykować, a więc sprawdzać, co się wydarzy, gdy coś zrobię nie tak. Co będę czuł? Jak zachowają się inni? Zrobić z siebie głupka kilka razy, przejęzyczyć się, nie wywiązać ze zobowiązania – czy te doświadczenia mnie zrujnują, tak jak sobie wyobrażam? A może okaże się, że nic się nie stało? Może odzyskałem dawno utraconą wolność od lęku przed oceną?
RZECZYWISTOŚĆ, W KTÓREJ ŻYJESZ JEST DAREM
Życie nie toczy się tak, jak powinno, ale jest takie, jakie jest. Sposób, w jaki sobie z tym radzisz, stanowi całą różnicę – te słowa Virginii Satir są wspaniałą lekcją pokory. Pokory, czyli zdolności do widzenia rzeczy takimi, jakie naprawdę są, bez maskowania oraz zafałszowania. Ucieczka od rzeczywistości to pokusa, której poddajemy się każdego dnia, by choć trochę ulżyć sobie w nieznośnym egzystencjalnym bólu. Jednak to, co trudne prowokuje nas do kreatywności, do pogłębiania życia wewnętrznego, do poszukiwania rozwiązań. Przyjemności dają chwilową ulgę, ale nie służą rozwiązaniu problemu. Szukajmy więc pamiętając, że w każdej sytuacji JESTEŚMY KOCHANI.
POCHYL SIĘ NAD ZRANIENIAMI
Zasada na dojrzałe życie jest zawsze ta sama – nie uciekać od bólu. Pochylajmy się czy nie zalega w nim jakieś nierozwiązane cierpienie, a w razie odnalezienia go trzeba mu poświęcić tyle uwagi, ile potrzebuje, by w końcu mogło się z nas uwolnić. Każdy choćby najmniejszy fragment niezauważonego bólu będzie jak tkanki w ciele twardniał i przekształcał się w złogi, których usunięcie z roku na rok będzie się stawać coraz trudniejsze.
Prawda jest taka, że większość z nas intuicyjnie czuje, za co powinien się zabrać, by zmienić swoje życie. Od czego uciekasz? Z czym się nie mierzysz? Jakiej konfrontacji unikasz? Nie pozwól by Twoje serce stało się twarde i zgorzkniałe. Niech pozostanie czułe wśród całej nieczułości świata.
Zachęcamy wszystkich Seniorów do podzielenia się z nami swoimi refleksjami, na temat swoich postanowień Noworocznych.
Autor: Emilia Glugla, ekspert ds. relacji społecznych serwisu www.zdrowy-senior.org
ZOBACZ TAKŻE