Znakomite efekty w leczeniu reumatycznym przynosi krioterapia zarówno miejscowa, jak i ogólnoustrojowa. Polecana jest szczególnie w leczeniu: reumatoidalnego zapalenia stawów kręgosłupa, łuszczycowego zapalenia stawów, dyskopatii, stanów pourazowych, zmian wynikłych z przeciążeń narządu ruchu, zmian zwyrodnieniowi-zniekształcających stawów kręgosłupa, stwardnienia rozsianego, w profilaktyce osteoporozy.

Ponadto seanse wpływają korzystnie na układ immunologiczny (wzrost odporności), działają przeciwbólowo, stanowią doskonałą formę odnowy biologicznej, spowalniają procesy starzenia, wspomagają zabiegi kosmetyczne, wpływają na poprawę samopoczucia (leczenie depresji i bezsenności).

Krioterapię ogólnoustrojową prowadzi się w kriokomorze w temperaturze od -110 stopni C do -150 stopni C prze 1-3 minuty w czasie 1 seansu zakończonego gimnastyką na sali.

Przeciwwskazania to nadwrażliwość na zimno i zespoły z nią związane, niedoczynność tarczycy, zaburzenia krążenia obwodowego (np. w cukrzycy, miażdżycy), niewydolność krążenia, niestabilna choroba wieńcowa i nadciśnieniowa, znaczna niedokrwistość, choroba nowotworowa, klaustrofobia, ostre infekcje, otwarte rany i owrzodzenia.

Warto wiedzieć, że bezpośrednio przed zabiegiem nie należy brać prysznica ani stosować kremów, maści czy balsamów. Nie wolno mieć na sobie biżuterii ani żadnych metalowych elementów. Przed wejściem do kriokomory należy zdjąć okulary lub soczewki kontaktowe. W dzień wejścia do kriokomory nie można pić alkoholu ani przyjmować innych używek.

Źródłó: Uzdrowisko Goczałkowice-Zdrój 

gozdroj.pl