Zdrowiej w Uzdrowisku
Miasto o najczystszym powietrzu w Polsce
Gołdap skupia kilka istotnych walorów. Od 2000 r. posiada status uzdrowiska o profilu borowinowo – klimatycznym. Znajduje się tu sanatorium, pijalnia wód mineralnych i tężnie oraz nowoczesna infrastruktura uzdrowiskowa z Promenadą Zdrojową, hektarowym placem zabaw, dołkami do mini-golfa, ścieżkami pieszymi i rowerowymi oraz zewnętrznymi urządzeniami do ćwiczeń nad jeziorem i w centrum.
Gołdap to jedyne na Warmii i Mazurach uzdrowisko i miasto o najczystszym w Polsce powietrzu. To prężnie rozwijający się ośrodek turystyczno-wypoczynkowy i członek elitarnego stowarzyszenia miast Cittaslow. W dzielnicy uzdrowiskowej tętnią życiem czwarte co do wielkości w Polsce Mazurskie Tężnie Solankowe. Do odpoczynku zachęca Zdrój – nowoczesna pijalnia wód z grotą solną i działającymi przez cały rok minitężniami. W procesie leczenia wykorzystuje się tam wydobywane w Gołdapi wody lecznicze i mineralne. W Parku Zdrojowym znajdują się alejki spacerowe, ścieżki rowerowe oraz molo na jeziorze „podzielonym” granicą polsko-rosyjską. Cztery kilometry od centrum miasta znajduje się przejście graniczne, a do granicy z Litwą jest ich tylko czterdzieści.
Gołdap ma idealne warunki do rekreacji i wypoczynku przez cały rok. W pobliżu Gołdapi znajduje się 170 km malowniczych tras rowerowych, w tym szlak Green Velo. Zimą warto skorzystać z narciarskich tras biegowych. Stacja narciarska na Pięknej Górze słynie z unikalnej kawiarni obrotowej zbudowanej na jej szczycie, kolejki linowo-krzesełkowej oraz dwóch kilometrów tras zjazdowych.
W pobliskiej Rapie znajduje się XIX-wieczny grobowiec rodu von Fahrenheid w kształcie piramidy, a w Stańczykach monumentalne mosty arkadowe zwane „Akweduktami Północy”. Warto odbyć wyprawę do enigmatycznej Puszczy Rominckiej, odwiedzić bunkry z okresu II Wojny Światowej w Lasie Kumiecie i wziąć udział w bezkrwawym safari. Amatorzy polowań z aparatem w ręku na pewno nie będą zawiedzeni.
źródło: uzdrowiskogoldap.pl
ZOBACZ TAKŻE