Ciekawostki, Styl życia
Naucz się rozwiązywać konflikty i podnieś jakość Twojego życia

Znasz powiedzenie, że konflikty do niczego nie prowadzą? My dorzucimy do tego “każdy kij ma dwa końce”, bo z jednej strony faktycznie nie ma co się niepotrzebnie złościć, a z drugiej… umiejętnie przeprowadzona kłótnia może pomóc dojść do porozumienia i oczyścić atmosferę.
Takiego “poprawnego” prowadzenia konfliktów można się nauczyć. Nie jest to skomplikowana “wiedza tajemna” – wystarczy trzymać się kilku zasad.
Może warto ustąpić?
Według badań* aż 91% Polaków uważa, że każdy problem można rozwiązać przez spokojną rozmowę. Jednocześnie większość tych osób nie potrafi poruszać trudnych kwestii – aż 89% twierdzi, że jedna strona konfliktu powinna zwyczajnie ustąpić, a co trzecia osoba woli udawać, że nic się nie stało. Wychodzi na to, że Polacy bardzo cenią sobie spokój.
Warto jednak zastanowić się, czy takie metody faktycznie są rozwiązaniem. Istotnie, nie ma już kłótni, ale nie odniesiono w tym sporze zamierzonych efektów i potrzeby nie zostały zaspokojone.
Może więc sukces tkwi w nieustępliwości?
Dla prawie połowy badanych (40%) ważna jest sprawiedliwość. Należy tak długo jej bronić, aż będzie wiadomo, kto faktycznie ma rację, a kto powinien ustąpić. Nie są ważne metody docierania do celu, liczy się rezultat.
Powszechnie wiadomo, że nie ma ideałów – szczególnie w konfliktach. Nie wolno jednak przesadzić. Czy warto dążyć do zwycięstwa za wszelką cenę? Może warto zwrócić uwagę na drugą osobę, spróbować wczuć się w jej położenie?
Jak znaleźć złoty środek?
Całe szczęście prawie połowa badanych deklaruje, że zawsze stara się znaleźć takie rozwiązanie konfliktu, w którym żadna ze stron nie będzie czuła się przegrana.
W końcu w każdej relacji, także (a może przede wszystkim!) w związku, należy pracować z partnerem nad lepszą przyszłością. Warto też pamiętać, aby nie tylko mówić, ale również słuchać.
Chcielibyśmy zaprosić Cię na konferencję, podczas której dowiesz się, jak komunikować się w otwarty sposób, a podczas dyskusji używać racjonalnych argumentów i nie dać się ponieść emocjom. Nauczysz się, jak rozsądnie przekonać nie tylko swoich bliskich do zmiany zachowania albo zachęcić do określonego działania, a także z wyczuciem podsuwać ludziom rozwiązania, tak aby mogli być szczęśliwsi.
Już 28 listopada w Warszawie odbędzie się całodniowa konferencja dr Mateusza Grzesiaka “Psychologia Perswazji” organizowana przez Trakido.
*Badania przeprowadzono w listopadzie 2008 roku w ramach projektu Dobra rozmowa – dobra rodzina, współfinansowanego przez Rządowy Program Fundusz Inicjatyw Obywatelskich 2008.
Źródło: Materiał prasowy
ZOBACZ TAKŻE
- Przemijanie – to, co nas łączy i dzieli zarazem
- Zalety czytania, czyli nasze małe wyprawy w inne Wszechświaty
- Śpiewać każdy może, a już na pewno warto po udarze
- Listopadowa refleksja nad sensem
- Wspieramy pogodę ducha
- Wypadanie włosów i warianty pielęgnacji
- Szczęście jest możliwe w każdym wieku!
- Alergicy kontra wietrzenie sypialni…. Dylematy Uczulonych….
- Nagłe zatrzymanie krążenia i zawał serca – równie groźne, ale zupełnie inne!
- BURAK – POLSKIE WARZYWO na co dzień i od święta
- Wszystko, co warto wiedzieć o szczoteczce elektrycznej
- Maska, odżywka, olej, ampułka? Dowiedz się czym się różnią kosmetyki pielęgnujące do włosów i jak najlepiej dobrać te odpowiednie dla siebie…?
- Wartości kształtujące codzienność polskich seniorów
- Zaburzenie odżywiania, które atakuje w nocy
- Seniorzy najostrożniejszą grupą w cyfrowym świecie
- Płyn do płukania jamy ustnej – leczniczy, kosmetyczny, a może żaden?
- Uwaga na ocet jabłkowy! Ten fit produkt może zaszkodzić zębom
- Kim są Fenymenalni? 28 czerwca Światowym Dniem Fenyloketonurii
- Jak wybrać suszarkę zewnętrzną? Zobacz, na co zwrócić uwagę…
- Ponad połowa osób z otyłością (56%) przyznaje, że doświadczyła odrzucenia ze względu na swoją masę ciała Rusza 2. edycja kampanii „Porozmawiajmy szczerze o otyłości” z udziałem Cezarego Żaka
- Recesja dziąseł – jak jej zapobiec?
- Nie możesz dojść do ładu z włosami? Oto kilka porad jak ogarnąć fryzurę po zimie
- Dlaczego to, co myślimy jest tak bardzo ważne?
- Kilka słów o tradycjach wielkanocnych
- Pandemia samotności wśród osób starszych– jakie problemy spotykają seniorów?
- WIOSENNY DETOKS SOKOWY – WZMOCNIJ ORGANIZM OD ŚRODKA
- Upływa termin na zamówienie szczepionek przeciw grypie na sezon 2021/2022
- Jak zapanować nad domowym budżetem? – 5 rad dla każdego
- Aktywność fizyczna istotnym elementem profilaktyki chorób serca
- Masz kłopoty z dziąsłami? Włącz te składniki do swojej diety