Samotność jest poważnym problemem, z jakim borykają się seniorzy. Nikt nie jest szczęśliwy w pojedynkę – jesteśmy stworzeni do życia w parach, grupach czy wreszcie wspólnotach. Wówczas możemy się samorealizować, ale też wzajemnie wspierać, pomagać sobie w trudnych chwilach, czuć się i być potrzebnym.

Aby realizować ideę wspólnego, aktywnego życia w trzecim wieku, powstał nowy model opieki dla seniorów. To wspólnoty mieszkaniowe osób starszych, domy seniora oraz inne inicjatywy, których głównym celem jest zapewnienie niezbędnej opieki i wsparcia zachowując przy tym ideę zdrowego stylu życia, czyli odpowiedniej diety oraz aktywności fizycznej. Niemniej ważne jak zdrowie i aktywność jest tu też możliwość realizacji swoich pasji i zainteresowań. Życie w takiej wspólnocie wyklucza samotność i izolację, wręcz przeciwnie, pobudza do pełnego życia społecznego, pozwala działać z innymi oraz na rzecz innych.

Przykładem praktyk w zakresie realizowania idei wspólnego i aktywnego życia seniorów jest „Dom Aktywnego Seniora TULIPAN”, położonego w uzdrowiskowej dzielnicy Ustronia w Beskidzie Śląskim.

– „Zależy nam na tym, aby współczesny senior był osobą, który wie jak spełniać swoje marzenia, chętnie uczy się nowych rzeczy, ma swoje hobby i zainteresowania. Naszą rolą jest umożliwienie tego naszym mieszkańcom, jednocześnie troszcząc się o ich zdrowie oraz dbając o aktywność fizyczną i psychiczną” – wyjaśnia Pani Irena, Koordynator w DAS Tulipan.

Gra w chińczyka/fot. Dom Aktywnego Seniora Tulipan

Gra w chińczyka/fot. Dom Aktywnego Seniora Tulipan

Przykładem kreatywnych inicjatyw, w których uczestniczą mieszkańcy są m.in.: prace plastyczne np. robienie bukietów z jesiennych liści czy ozdób świątecznych, gry planszowe i karciane, wycieczki po regionie, śpiewnie polskich przebojów, czy doglądanie własnoręcznie posadzonych ziół i owoców.

Wycieczka na Równicę/fot. Lucyna Lalik

Wycieczka na Równicę/fot. Lucyna Lalik

– „Ideą naszego domu jest stworzenie wspólnoty dla osób starszych bez konieczności zmiany nawyków, przyzwyczajeń czy rezygnacji z pasji. To płynna kontynuacja życia, dopełniona o niezbędna pielęgnację i opiekę oraz troskę o zachowanie zdrowia seniora na każdym etapie jego życia” – dodaje Pani Irena, Koordynator w DAS Tulipan.

Szczegółowych informacji o tej innowacyjnej formie opieki można uzyskać na stronie www.domseniora.org

Źródło: Aktywny Dom Seniora Tulipan, www.domseniora.org