Styl życia
Pozytywne myślenie? Na zdrowie
Umysł ludzki posiada dwa poziomy: świadomy i nieświadomy. Myślimy oraz podejmujemy decyzje posługując się umysłem świadomym. Jednak nasz umysł niezależnie od wieku pozostaje twórczy, warto nieustannie się rozwijać, a może nam w tym pomóc ćwiczenie pozytywnego myślenia.
Sytuacje życiowe są zmienne, my natomiast pozostajemy sprawcami na poziomie wyboru tego, jak ustosunkujemy się do danej sytuacji. Świadomość akceptuje nasze myśli, decyzje i przekonania, a następnie zaczyna je realizować. Nie interesuje się, czy są one dobre, czy złe, prawdziwe, czy fałszywe. Potęga świadomości jest olbrzymia. Odkrywa sprawy i zdarzenia zakodowane w pamięci. Kontroluje procesy życiowe. Zna odpowiedź na wszystkie problemy.
Jeśli myślimy pozytywnie, to przyjdą do nas rzeczy dobre (np. dobry pomysł), a jeśli mamy złe myśli, to przyciągniemy do siebie rzeczy negatywne. Jeśli więc będziesz mówił: „nie mam możliwości zrobienia tego”, to możesz być pewny, że nadświadomość będzie działać zgodnie z tym rozkazem. Jeśli chcesz, żeby świadomość pracowała na twoją korzyść, musisz jasno określić cel, który chcesz osiągnąć. Kiedy szukasz odpowiedzi na swoje pytania, świadomość ci ją podsunie, ale od ciebie potrzebuje podjęcia decyzji. Przekaż więc swojej świadomości jasno sformułowane cele, pragnienia, marzenia. Reasumując, to czego doświadczasz, to wynik twoich myśli. Jeśli myślisz destrukcyjnie i negatywnie, wywołujesz takie same reakcje, które muszą się uzewnętrznić. One mogą też być przyczyną chorób. Negatywny sposób myślenia (obawa, niepokój, zamartwianie się) to przyczyna upadków, frustracji i nieszczęść.
Odrzucaj więc złe myśli i zastępuj je dobrymi. Staraj się unikać słów: “nie dam rady”, “nie da się”, “nie mogę”. To oznaka strachu. Ile razy jesteś zły, zdenerwowany, zazdrosny, pełen obaw, czy chęci zemsty, to są właśnie trucizny, którymi się zatruwasz. Przekonasz się, ze afirmując miłość, dobro, harmonię pozbędziesz się negatywnego nastawienia i zła, które w sobie hodowałeś. Zmuś swój umysł do pozytywnego myślenia, aby oparł się na tym, co dobre i prawdziwe, sprawiedliwe i co przynosi ci pożytek.
Świadomość przemawia także przez intuicję, odczucia, przeczucia, sny. Powtarza ci, że masz się rozwijać, osiągać coraz wyższy poziom rozwoju duchowego. Uczucia wyższe, takie jak: miłość, wola ratowania drugiego człowieka pochodzą z wyżyn twojej świadomości.
Podsumowania punktów cennych kilka:
- Twoja świadomość kontroluje wszystkie procesy życiowe i potrafi zaradzić twoim kłopotom.
- Wszystko, co przekażesz swojej świadomości powróci do ciebie jak odbita fala.
- Panuj nad swoimi myślami. Myśl pozytywnie. Uwierz w siebie.
- Nie ustawiaj przeszkód na drodze do swojej pomyślności. Pamiętaj, że każda negatywna myśl jest tą przeszkodą.
- Wyrzuć ze swoich myśli stres, złość, zawiść, niepokój. Wprowadź dobre, pozytywne myśli.
- Wyobrażaj sobie pomyślne zakończenie swoich kłopotów, postaraj się odczuć radość jaką ci to sprawia.
- Myśl obrazami. Musisz stworzyć obraz mentalny tego, czego pragniesz. Pamiętaj, że nie możesz sobie pozwolić na wątpliwości, obawy, zwątpienia. To negatywne myśli.
- Oczekuj rzeczy dobrych, miłości, powodzenia, harmonii.
- Postaraj się, by twoja wiara była taka, jak wiara małego dziecka – prosta i bezgraniczna. Taka wiara czyni cuda.
- Pamiętaj, że nie ma sytuacji bez wyjścia. Ufaj swojej nadświadomości. Ona pomoże ci znaleźć właściwe rozwiązanie.
- Rozwijaj wyobraźnię.
- Jeśli będziesz pracował nad sobą i osiągniesz dojrzałość emocjonalną, to nie będziesz odpowiadał negatywnie na krytykę i odczucia innych.
- Życz drugiemu tego, czego sam sobie życzysz. Naucz się przebaczać.
- Największym nieprzyjacielem człowieka jest strach. Powstaje on na skutek niepowodzeń, chorób, złych stosunków międzyludzkich. Strach to myśl, która powstaje w twoim umyśle. Zmień strach na wiarę, a negatywne myślenie na pozytywne.
- Jesteś tak młody jak młodo się czujesz, jak młode są twoje myśli. Twoje siwe włosy są twoim atutem. Masz do zaoferowania nie swój wygląd, a swoje talenty, możliwości, mądrość, doświadczenie, które zdobywałeś przez lata.
- Starzejesz się wtedy, gdy przestajesz marzyć, interesować się życiem.
- Przejście na emeryturę traktuj jako nowy etap w życiu, jako nową przygodę. Masz teraz możliwość robienia tego, na co nie miałeś czasu wcześniej.
Autor: Emilia Glugla, ekspert ds. relacji społecznych serwisu www.zdrowy-senior.org
ZOBACZ TAKŻE