Ciekawostki, Styl życia
Rośnie świadomość żywieniowa Polaków – coraz częściej sięgamy po zdrowsze mięsa

Jak wynika z najnowszego badania preferencji żywieniowych Polaków, przeprowadzonego przez Biostat na zlecenie SuperDrob S.A., już dwie trzecie Polaków wybiera kurczaka, kierując się przede wszystkim jego korzystnymi walorami zdrowotnymi, na tle innych mięs.
Na polskich stołach króluje drób
Na przestrzeni ostatnich lat, dieta Polaków staje się coraz zdrowsza i bardziej urozmaicona, co przyczynia się również do zmiany struktury spożycia mięsa. Z badań Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej – Państwowy Instytut Badawczy wynika, że w 2017 r. roczna konsumpcja mięsa drobiowego wyniosła ok. 30 kg na mieszkańca i była wyższa o ponad 18 proc. niż w 2011 r. Ponadto, Polacy spożywają więcej mięsa drobiowego niż przeciętnie mieszkaniec UE, gdzie konsumpcja kształtuje się na poziomie 26,5 kg rocznie.
Podobne wnioski płyną z badania preferencji żywieniowych Polaków, przeprowadzonego we wrześniu br. przez instytut badawczy Biostat, na zlecenie SuperDrob S.A., producenta Kurczaka Sielskiego z chowu bez antybiotyków. Wynika z niego, że dwie trzecie Polaków najczęściej wybiera drób, głównie kurczaka. Wieprzowina otrzymała natomiast niespełna 24 proc. wskazań. Pytani o najzdrowszy ich zdaniem rodzaj mięsa, respondenci najczęściej wskazywali indyka (41 proc.), kurczaka (31 proc.) oraz wołowinę (24 proc.). Kurczak w rankingu najzdrowszych mięs wygrywa wśród mężczyzn (35 proc. wskazań) oraz wśród najmłodszej grupy odbiorców w wieku 18-29 lat (38 proc. odpowiedzi).
Rośnie świadomość w zakresie zdrowego odżywiania
– Na wzrastające spożycie mięsa drobiowego, w tym mięsa z kurczaka, ma wpływ wiele czynników: bogaty asortyment, łatwość przygotowania mięsa drobiowego, konkurencyjne ceny drobiu w porównaniu do mięsa czerwonego, a przede wszystkim walory zdrowotne drobiu – niska zawartość tłuszczu, niska wartość energetyczna, lekkostrawność. Jednak to, co warto docenić, to rosnąca świadomość Polaków w zakresie zdrowego odżywiania – komentuje dr inż. Beata Przygoda z Instytutu Żywności i Żywienia.
Dlaczego wybieramy kurczaka?
Wśród konsumentów wybierających kurczaka, główną motywację zakupową stanowią szybkość i prostota przyrządzenia (40 proc.) oraz kwestie zdrowotne (1/4 wskazań). Polacy dużą wagę przywiązują również do innych kwestii kojarzonych ze zdrowiem. Pytani o najważniejsze powody wyboru kurczaka, wskazują na datę przydatności do spożycia (42 proc.), brak antybiotyków w chowie (22 proc.) oraz surowców GMO w paszy (16 proc.). Istotne jest dla nich również polskie pochodzenie mięsa – na tę cechę wskazał blisko co szósty badany.
Co ciekawe, niemal trzy czwarte badanych konsumentów, którzy zadeklarowali spożywanie mięsa kurczaka najczęściej wybiera filet/pierś kurczaka. W najmłodszej grupie wiekowej – 18-29 lat – takiego wyboru dokonuje ponad 90 proc. respondentów.
Badanie Preferencji Żywieniowych Polaków zostało przeprowadzone przez instytut badawczy Biostat na zlecenie firmy SuperDrob SA. Badanie zostało przeprowadzone na grupie reprezentatywnej 600 osób metodą CATI we wrześniu 2018 r.
SuperDrob S.A. jest jednym z czołowych producentów drobiu w Polsce, z rocznymi przychodami przekraczającymi 1 mld zł. Ponad połowę produkcji firma kieruje na rynki zagraniczne – głównie do krajów UE, ale także do Chin i Japonii, co czyni ją liderem eksportu w polskiej branży drobiarskiej. SuperDrob S.A. jest obecny na rynku od 25 lat i zatrudnia blisko 2500 osób. Główne zakłady firmy znajdują się w Karczewie pod Warszawą, w Łodzi oraz w Lublinie.
Od 2017 r. SuperDrob S.A. współpracuje z Charoen Pokphand Foods (CPF) – światowym liderem w branży rolno-spożywczej. Partnerstwo z CPF pozwala na aktywne uczestnictwo w konsolidacji polskiego rynku mięsnego i paszowego.
Źródło: Materiał prasowy
ZOBACZ TAKŻE
- Przemijanie – to, co nas łączy i dzieli zarazem
- Zalety czytania, czyli nasze małe wyprawy w inne Wszechświaty
- Śpiewać każdy może, a już na pewno warto po udarze
- Listopadowa refleksja nad sensem
- Wspieramy pogodę ducha
- Wypadanie włosów i warianty pielęgnacji
- Szczęście jest możliwe w każdym wieku!
- Alergicy kontra wietrzenie sypialni…. Dylematy Uczulonych….
- Nagłe zatrzymanie krążenia i zawał serca – równie groźne, ale zupełnie inne!
- BURAK – POLSKIE WARZYWO na co dzień i od święta
- Wszystko, co warto wiedzieć o szczoteczce elektrycznej
- Maska, odżywka, olej, ampułka? Dowiedz się czym się różnią kosmetyki pielęgnujące do włosów i jak najlepiej dobrać te odpowiednie dla siebie…?
- Wartości kształtujące codzienność polskich seniorów
- Zaburzenie odżywiania, które atakuje w nocy
- Seniorzy najostrożniejszą grupą w cyfrowym świecie
- Płyn do płukania jamy ustnej – leczniczy, kosmetyczny, a może żaden?
- Uwaga na ocet jabłkowy! Ten fit produkt może zaszkodzić zębom
- Kim są Fenymenalni? 28 czerwca Światowym Dniem Fenyloketonurii
- Jak wybrać suszarkę zewnętrzną? Zobacz, na co zwrócić uwagę…
- Ponad połowa osób z otyłością (56%) przyznaje, że doświadczyła odrzucenia ze względu na swoją masę ciała Rusza 2. edycja kampanii „Porozmawiajmy szczerze o otyłości” z udziałem Cezarego Żaka
- Recesja dziąseł – jak jej zapobiec?
- Nie możesz dojść do ładu z włosami? Oto kilka porad jak ogarnąć fryzurę po zimie
- Dlaczego to, co myślimy jest tak bardzo ważne?
- Kilka słów o tradycjach wielkanocnych
- Pandemia samotności wśród osób starszych– jakie problemy spotykają seniorów?
- WIOSENNY DETOKS SOKOWY – WZMOCNIJ ORGANIZM OD ŚRODKA
- Upływa termin na zamówienie szczepionek przeciw grypie na sezon 2021/2022
- Jak zapanować nad domowym budżetem? – 5 rad dla każdego
- Aktywność fizyczna istotnym elementem profilaktyki chorób serca
- Masz kłopoty z dziąsłami? Włącz te składniki do swojej diety