Styl życia
Rytuały porządkują rzeczywistość, wspomagają wewnętrzny ład
Zdarzają się w życiu okresy, kiedy z trudem panujemy nad życiem. Choroba, stres, strata, wstrząs, chaos… Wtedy wielką pomocą mogą okazać się codzienne, drobne rytuały. Warto je wprowadzać w przestrzeń codziennego funkcjonowania nie tylko w momentach kryzysu. Rytuały powodują harmonię w naszej codzienności, porządkują ją i pomagają w tworzeniu bezpiecznych granic.
Funkcje codziennych rytuałów:
Rytuały dają poczucie bezpieczeństwa i samoakceptacji, wprowadzają spokój i porządek. Dzieje się tak, ponieważ człowiek funkcjonując w uporządkowanej rzeczywistości, oszczędza siły psychiczne, które może później wykorzystać w trudnych sytuacjach. On panuje nad rzeczywistością, a nie ona nad nim. Czasem nawet nieświadomie używamy służących nam rytuałów: Celebracja parzenia i picia kawy, czytanie w wannie czy wstępowanie do kościoła na krótką modlitwę to nic innego jak nasze rytuały.
Ponadto dają nam poczucie sensu życia. Pomagają w uporaniu się z zadaniami, które podświadomie oceniamy jako przerastające nasze siły. Taką funkcję spełnia na przykład oficjalne wmurowywanie kamienia węgielnego pod wielkie budowle czy “chrzczenie” statku spuszczanego na wodę.
Aby dzień był dobry…
Warto zacząć wprowadzenie w swoje życie rytuałów od tych osobistych. Są najprostsze w praktykowaniu, ponieważ nie trzeba nikogo do nich specjalnie przekonywać. Sami decydujmy, jakie rytuały mogą przynieść nam najwięcej korzyści i sami przed sobą się z nich rozliczamy. Ważne są rytuały na rozpoczęcie dnia – pomagają wejść w nowy dzień chętnie, z energią i ufnością. Pomysł, jaki rytuał zastosować rano, zależy od naszej kreatywności i potrzeb.
Oto przykładowe otwierające nas na dzień rytuały:
- rozciągającą gimnastyka przy miłej muzyce i otwartym oknie, spacer po lesie lub parku;
- modlitwa z czytaniem Ewangelii przeznaczonej na dzisiejszy dzień;
- kilkunastominutowa kąpiel;
- spacer do piekarni lub sklepu z owocami, które potem zjemy na śniadanie.
To tylko kilka z wielu możliwości, jak zdrowo zacząć dzień. W praktykowaniu rytuałów ważna jest dyscyplina. Czasami będzie zimno i nie będziemy mieli ochoty wychodzić rano, żeby pospacerować albo będziemy woleli pospać dłużej, zamiast praktykować rytuał. Ale jeśli pokonamy pierwszą niechęć, za chwilę poczujemy korzyści płynące ze spaceru czy pogłębionej modlitwy. Da nam to dodatkowe poczucie panowania nie tylko nad swoim życiem, ale i nad samym sobą, co jest co najmniej tak samo ważne.
Rytuały w pracy
Stosowanie rytuałów można kontynuować już w drodze do pracy. Jeśli korzystamy z transportu publicznego, można ten czas poświęcić na mądrą lekturę. Dojeżdżając własnym samochodem lub idąc pieszo można skupić się na słuchaniu audiobooka lub dobrej muzyki. Wspaniałym rytuałem jest odmówienie modlitwy w intencji powodzenia w pracy tego dnia oraz za wszystkich ludzi, z którymi dane nam będzie się zetknąć.
Również w czasie pracy można stosować rytuały. W chwili zmęczenia można otwierać okno i głęboko oddychać. Przerwę obiadową spędzać w samotności w pobliskim kościele lub na ławce w parku. Zawsze mieć pod ręką płytę z ulubioną muzyką i gdy przeżyjemy sytuację stresującą z jej pomocą “wracać do siebie”. Po wykonaniu wyjątkowo trudnych zadań nagradzać się szklanką lepszej jakości herbaty lub własnoręcznie upieczonym ciastkiem zbożowym. Ważne jest także, jak zakończymy pracę. Dobrym rytuałem jest dokładne porządkowanie biurka, przygotowując je pod jutrzejszą pracę. Można ucinać sobie miłą, luźną pogawędkę z którymś ze współpracowników.
Rytuały na zakończenie dnia…
W dużej mierze od nich zależy za jaki: dobry czy zły, uznamy miniony dzień i w jakim nastroju obudzimy się rano. Tutaj warto wprowadzić rytuały związane z przygotowywaniem kolacji, myciem się, modlitwą. Każda z tych rzeczy może nosić nasz prywatny rys.
Wspólnie…
Popołudnie i wieczór to idealna pora na przejście od rytuałów osobistych do rodzinnych i wspólnotowych. Może to być codzienna, razem zjedzona kolacja z poprzedzającą ją modlitwą i podziękowaniem za kończący się dzień, jakaś wspólna aktywność sportowa – regularne wychodzenie na basen czy rower – wedle upodobań, wreszcie wieczorna modlitwa i małżeńskie zbliżenia fizyczne.
Funkcje rytuałów rodzinnych i wspólnotowych
Rytuały rodzinne i wspólnotowe dają jasność w stosunkach międzyludzkich. Wiedząc co nas dziś razem czeka, możemy zaplanować, jak konkretnie spędzimy ten czas, jakie kwestie przedyskutujemy, na czym tym razem się skupimy. Rytuały dają szansę wzrostu relacji.
Ważne zakończenie…
Trzeba mieć świadomość, że działanie rytuałów to nie żadna magia i nie mają one pełnej mocy uzdrawiającej każdą słabość. Mimo to, działają leczniczo i pomagają wieść zdrowe i uporządkowane życie.
Autor: Emilia Glugla, ekspert ds. relacji społecznych serwisu www.zdrowy-senior.org
ZOBACZ TAKŻE