Coraz większa liczba seniorów korzysta z elektrycznych skuterów inwalidzkich. Zapewniają one mobilność, która może w znacznym stopniu podnieść jakość życia. Dzięki nim, starsze osoby dłużej pozostają aktywne, co przekłada się na ich zdrowie.

Skuter dla seniora
Zakup elektrycznego skutera inwalidzkiego warto rozważyć głównie w sytuacji, gdy osoba starsza zaczyna mieć problemy z samodzielnym poruszaniem się po przestrzeni publicznej. Niemożność korzystania ze standardowych pojazdów lub pokonywania większych dystansów pieszo prowadzi najczęściej do pozostawania w domu. To z kolei może przyczyniać się do stopniowej alienacji, dalszego pogorszenia stanu zdrowia ze względu na brak ruchu, a nawet stanów depresyjnych, związanych z poczuciem wykluczenia ze społeczeństwa.

Powodem do zakupu skutera mogą być różnorodne schorzenia, jednak wbrew nazwie, tego typu sprzęt nie jest przeznaczony dla osób z niepełnosprawnością. Może z powodzeniem służyć także osobom, które nie mają problemów z układem ruchu. Zasada jest prosta – taki skuter jest bezpieczniejszą alternatywą dla samochodu czy roweru. Korzystanie z niego nie wymaga używania siły, a trzy lub cztery koła (w zależności od modelu) zapewniają stabilność. Obsługa pojazdu jest zazwyczaj bardzo prosta i tania – silniki elektryczne charakteryzują się wysoką niezawodnością, a ładowanie prądem ze zwykłego gniazdka zapewnia niskie koszty eksploatacji. W zależności od wersji, skutery umożliwiają przejechanie na jednym ładowaniu od kilkunastu do nawet 50 km. Taki dystans jest optymalny w przestrzeni miejskiej. Po powrocie do domu, skuter wystarczy podpiąć do gniazdka, np. na całą noc (czas ładowania od 6 do 8 godzin), by kolejnego dnia był gotowy do ponownego użytku.

Elektryczne skutery inwalidzkie – który model wybrać?
Oferta elektrycznych skuterów inwalidzkich jest dziś dość szeroka i dopasowana do kieszeni potencjalnych nabywców. Najtaniej zakupić można oczywiście skuter używany, jednak warto pamiętać, że wówczas najczęściej nie ma możliwości sprawdzenia stanu jego baterii, która jest najbardziej kosztownym elementem pojazdu. W przypadku skuterów nowych, prosty, ale solidny sprzęt można kupić od ok. 6 tys. zł. Mniej więcej od takiej kwoty startują ceny skuterów dostępnych w sklepie specjalistycznym Galeria Zdrowia: https://galeriazdrowia.pl/kategoria-produktu/skutery-elektryczne-dla-seniorow/

Najbardziej podstawowy model umożliwi wygodne przemieszczanie się na niewielkie odległości. Na dłuższe trasy warto wybrać bardziej komfortowy sprzęt – z większymi kołami oraz profilowanym fotelem. Ceny w tym przypadku oscylują w granicach 11-14 tys. zł. Czy to dużo? Wiele zależy od tego, w jaki sposób spojrzymy na zakup skutera. Dla wielu osób będzie on alternatywą dla samochodu, którego koszty zakupu oraz utrzymania mogą być nieporównywalnie wyższe. Z drugiej strony nie da się przeliczyć na pieniądze zalet, które niesie z sobą zachowanie przez seniora aktywności – np. możliwości zrobienia samodzielnych zakupów, odwiedzenia znajomych czy spędzenia czasu na świeżym powietrzu.

Zakup skutera nie wiąże się z żadnymi formalnościami. Nie trzeba go nigdzie rejestrować ani opłacać specjalnego, obowiązkowego ubezpieczenia. Umożliwia on poruszanie się po trasach rowerowych, chodnikach, ulicach czy utwardzonych drogach gruntowych. Można wjechać nim praktycznie wszędzie – pod warunkiem zachowania zdrowego rozsądku. Tego typu pojazd może odmienić życie, jest uważany za jedną z najlepszych form aktywizacji seniora.

Źródło: www.twojecentrum.pl