Wody lecznicze w Uzdrowisku wydobywane są trzema otworami wiertniczymi z głębokości ok. 500 m z terenów gminy Goczałkowice-Zdrój. Jest to naturalny surowiec (woda mineralna 7,5% chlorkowo, sodowo, jodkowa, żelazista), który stosowany jest w leczeniu schorzeń na trzy sposoby:

1. Kąpiel – używana do kąpieli całościowych lub częściowych np. dłoni, stóp. Solaka dolana do kąpieli ułatwia rozszerzanie się porów skóry. Organizm opuszczają toksyny i produkty przemiany materii, wchłaniane są minerały znajdujące się w solance. Skóra staje się nawilżona, zregenerowana i ujędrniona. Poprzez kąpiele normalizuje się ciśnienie tętnicze i polepsza regulację krążenia krwi. Kąpiele w solance, odprężają, relaksują, leczą, a także odchudzają, powodują wzrost ogólnej odporności, pozwalają pozbyć się bólów w stawach i mięśniach, łagodzą napięcia nerwowe i ułatwiają zasypianie.

2. Inhalacja – solanki goczałkowickiej używa się również do inhalowania, które trwa ok. 10 minut przy pomocy nebulizatora lub dodając do solanki gorącą wodę w stosunku 1:3. Solanki można używać do rozpylania w powietrzu przy pomocy atomizera. Dzięki powstałej w ten sposób mgiełce tworzymy niepowtarzalny klimat morski, wzbogacamy atmosferę w jod i oczyszczamy pomieszczenia z pyłków i alergenów. Nawilżyć powietrze możemy również za pomocą tradycyjnego nawilżacza powietrza umieszczanego przy kaloryferze. Inhalacje solankowe wspomagają komfort oddychania i hamują stany zapalne, nawilżają śluzówkę.

3. Płukanki – solanka do zastosowana do płukania gardła i jamy ustnej działa wspomagająco przy przewlekłych i nawracających nieżytach gardła, antybakteryjnie i odkażająco. Polecana jest po zabiegach stomatologicznych i protetycznych. Likwiduje nadwrażliwość zębów, zmniejsza objawy zapalenia dziąseł i usuwa podrażnienia. Płukanki jamy ustanej i gardła przygotowuje się mieszając z woda w stosunku 1:3. Stosowany kilka razy dziennie.

Źródło: Uzdrowisko Goczałkowice-Zdrój, gozdroj.pl