Ciekawostki, Styl życia
Stawy a wiek

Problemy ze schylaniem się, noszeniem zakupów czy ból w kolanie. Wraz z wiekiem zwiększają się problemy osób starszych związane z funkcjonowaniem stawów. Najczęściej towarzyszy temu ból, który znacząco utrudnia poruszanie się. Jak zatem zachować energię i dobre zdrowie stawów, gdy pierwsza młodość już za nami?
Problemy wieku dojrzałego
Wraz z wiekiem mięśnie seniorów wiotczeją i tracą na elastyczności, a chrząstka stawowa ulega degeneracji – ściera się i niszczy, przez co przestaje spełniać swoją ochronną dla stawów funkcję. Zaczyna się niewinnie od bólu w kolanie lub łokciu, potem może dokuczać biodro, pojawiają się coraz większe trudności z poruszaniem się, ból staje się uporczywy w efekcie czego dochodzi do zwyrodnienia stawów, które tracąc swoją sprężystość stają się sztywne i deformują się. Z czasem zmiany mogą być widoczne w postaci zewnętrznych deformacji, szczególnie małych stawów np. dłoni.
U osób starszych występują naturalne niedobory materiałów budulcowych, w tym białka (kolagneu), który stanowi podstawowy składnik tkanki łącznej i jest odpowiedzialny za wydolność stawów, a także całego narządu ruchu – kości, chrząstek, więzadeł i powięzi. Nie wszyscy wiedzą, ale u kobiet dodatkowym czynnikiem niekorzystnie wpływającym na narząd ruchu jest zmniejszanie się hormonów chroniących tkankę kostną po menopauzie. Zmniejszanie się masy kostnej wywołuje bóle, a te ograniczają pracę mięśni i stawów powodując ich niewydolność – tłumaczy dr Tadeusz Śnieżek, ortopeda.
Co zrobić, by zachować sprawność stawów?
Zdrowie seniora i jego dobre samopoczucie w dużym stopniu zależy od tego, czy jest sprawny. Dlatego koniecznie trzeba zadbać o dobrą kondycję stawów skokowych, palców rąk, kolan czy kręgosłupa.
Jednym ze sposobów na zdrowe stawy osób starszych jest aktywność fizyczna, która może stać się prawdziwym eliksirem młodości. Ruch uruchamia mięśnie, te z kolei naczynia krwionośne. Prawidłowe krążenie krwi powoduje dotlenienie wszystkich elementów, jak również dostarcza składniki pokarmowe do wszystkich komórek organizmu, dzięki czemu nasze stawy są sprawniejsze i silniejsze. Ponadto jednym z filarów wiatlności osób starszych jest prawidłowe odżywianie się. Należy pomyśleć o odpowiednim bilansowaniu posiłków i dostarczyć organizmowi dostateczną ilość łatwo przyswajalnego białka, cukrów prostych, tłuszczów (najlepiej roślinnych), witamin oraz mikro i makroelementów – wyjaśnia dr Tadeusz Śnieżek.
W przypadku kiedy naturalne odżywianie nie wystarcza, warto uzupełnić niedobory dobrej jakości suplementami przeznaczonymi do kompleksowej ochrony stawów. W tym celu warto sięgnąć po preparaty z kolagenem zalecane osobom starszym.
Źródło: www.zdrowie.senior.pl
ZOBACZ TAKŻE
- Przemijanie – to, co nas łączy i dzieli zarazem
- Zalety czytania, czyli nasze małe wyprawy w inne Wszechświaty
- Śpiewać każdy może, a już na pewno warto po udarze
- Listopadowa refleksja nad sensem
- Wspieramy pogodę ducha
- Wypadanie włosów i warianty pielęgnacji
- Szczęście jest możliwe w każdym wieku!
- Alergicy kontra wietrzenie sypialni…. Dylematy Uczulonych….
- Nagłe zatrzymanie krążenia i zawał serca – równie groźne, ale zupełnie inne!
- BURAK – POLSKIE WARZYWO na co dzień i od święta
- Wszystko, co warto wiedzieć o szczoteczce elektrycznej
- Maska, odżywka, olej, ampułka? Dowiedz się czym się różnią kosmetyki pielęgnujące do włosów i jak najlepiej dobrać te odpowiednie dla siebie…?
- Wartości kształtujące codzienność polskich seniorów
- Zaburzenie odżywiania, które atakuje w nocy
- Seniorzy najostrożniejszą grupą w cyfrowym świecie
- Płyn do płukania jamy ustnej – leczniczy, kosmetyczny, a może żaden?
- Uwaga na ocet jabłkowy! Ten fit produkt może zaszkodzić zębom
- Kim są Fenymenalni? 28 czerwca Światowym Dniem Fenyloketonurii
- Jak wybrać suszarkę zewnętrzną? Zobacz, na co zwrócić uwagę…
- Ponad połowa osób z otyłością (56%) przyznaje, że doświadczyła odrzucenia ze względu na swoją masę ciała Rusza 2. edycja kampanii „Porozmawiajmy szczerze o otyłości” z udziałem Cezarego Żaka
- Recesja dziąseł – jak jej zapobiec?
- Nie możesz dojść do ładu z włosami? Oto kilka porad jak ogarnąć fryzurę po zimie
- Dlaczego to, co myślimy jest tak bardzo ważne?
- Kilka słów o tradycjach wielkanocnych
- Pandemia samotności wśród osób starszych– jakie problemy spotykają seniorów?
- WIOSENNY DETOKS SOKOWY – WZMOCNIJ ORGANIZM OD ŚRODKA
- Upływa termin na zamówienie szczepionek przeciw grypie na sezon 2021/2022
- Jak zapanować nad domowym budżetem? – 5 rad dla każdego
- Aktywność fizyczna istotnym elementem profilaktyki chorób serca
- Masz kłopoty z dziąsłami? Włącz te składniki do swojej diety