Jeśli często, pomimo zmęczenia, nie możesz zasnąć i długo przekładasz się z boku na bok, prawdopodobnie jest tego jakaś konkretna przyczyna. Odkryj ją i zacznij reagować, by móc się wreszcie dobrze wyspać.

Aktywność
Ogólnie rzecz ujmując, wysiłek fizyczny pomaga dobrze sypiać, ale jeśli ćwiczysz lub wykonujesz jakąś inną wymagającą aktywność wieczorem – uzyskasz odwrotny skutek. Trening na trzy godziny przed snem lub krócej nie pozwoli zasnąć, ponieważ stymuluje metabolizm i podwyższa tętno, a to fizyczne znaki dla organizmu, że nie należy odpoczywać.

Alergie
Z badań wynika, że niemal 60 proc. ludzi z alergicznym nieżytem nosa nie może spać. Poza stosowaniem leków wskazanych przez alergologa, możesz sobie pomóc, biorąc prysznic przed snem oraz pamiętając o częstej wymianie pościeli – czyste ciało i poszewki osłabią objawy choroby.

Białko
Jedzenie produktów o wysokiej dawce białka przed snem nie jest zalecane – wymaga ono dużej energii w procesie jego trawienia, co daje efekt wybudzenia. Lepszym wyborem wieczornego posiłku są owoce lub kanapka z serem i szklanka mleka.

Leki
Niektóre lekarstwa skutkują problemami ze snem. Przykładowo, wiele środków, które można zakupić bez recepty, zawiera kofeinę, która jest stymulantem i sprawia, że nie możemy zasnąć.

Niepokój
Lęki i inne objawy depresyjne zaburzają nasz sen. Najlepiej jest wówczas udać się do specjalisty, żeby dowiedzieć, jak efektywnie zmniejszyć symptomy. W trudniejszych przypadkach lekarz zapisze leki wspomagające zasypianie.

Nowe technologie
Same w sobie nie wywołują bezsenności, ale jeśli będąc w łóżku jeszcze przeglądasz strony internetowe na swoim smartphonie, to zaburzasz proces zasypiania. Ekrany telefonów emitują światło, które daje organizmowi znak, że nie czas na sen i jeszcze wiele minut po sprawdzeniu messengera nie można zasnąć.

Źródło: www.senior.pl