Uzdrowisko Nałęczów to miejsce gdzie idealnie współgra ze sobą doświadczenie, za którym przemawia ponad 200-letnia tradycja oraz nowoczesność wpisująca się w obecne trendy rehabilitacji i spełniająca oczekiwania najbardziej wymagających kuracjuszy.

TROCHĘ HISTORII

Tradycja uzdrowiska Nałęczów sięga drugiej połowy XVIII wieku, kiedy to rodzina Małachowskich zaczęła wykorzystywać lecznicze działanie wód z nałęczowskich źródeł. W 1817 roku Jan Celiński, aptekarz koronny, zbadał źródła nałęczowskie, porównując je do znanych światowych wód SPA. Nałęczów stał się sławny kurortem w kraju i za granicą.

Wskrzeszenie uzdrowiska po powstaniach narodowych było zasługą trzech lekarzy sybiraków: Fortunata Nowickiego, Wacława Lasockiego i Konrada Chmielewskiego. Nałęczów, miasto-ogród, stał się także ulubionym miejscem pracy twórczej i odpoczynku wielkich pisarzy, artystów i uczonych. Henryk Sienkiewicz napisał tu “Rodzinę Połanieckich” oraz częściowo “Ogniem i mieczem”. Swoje dzieła tworzyli tu również Bolesław Prus, Stefan Żeromski i Michał Elwiro Andriolli. Od 1928 roku na mocy Ustawy o uzdrowiskach, Nałęczów zyskał status miejscowości uzdrowiskowej, a w 1963 roku otrzymał prawa miejskie.

Książe Józef_6_900x600

fot. Sanatorium Książe Józef/Uzdrowisko Nałęczów

KOMU POLECANA JEST REHABILITACJA W NAŁĘCZOWIE? 

Pobyt w Uzdrowisku Nałęczów jest szczególnie wskazany przy leczeniu chorób układu krążenia, gdyż tamtejszy mikroklimat sprzyja obniżaniu ciśnienia tętniczego krwi. Uzdrowisko oferuje profesjonalne leczenie osób z chorobą wieńcową oraz specjalizuje się w rehabilitacji po transplantacji serca. Kuracja w Nałęczowie to również możliwość leczenia chorób współistniejących np. układu ruchu, a także regeneracji sił fizycznych i psychicznych w stanach wyczerpania oraz szansa na profesjonalne badanie serca.

kardio_21_resize

fot. Badanie kardiologiczne/Uzdrowisko Nałęczów

ZABIEGI LECZNICZE W UZDROWISKU

Uzdrowisko Nałęczów zapewnia kuracjuszom szeroki wachlarz zabiegów, dokładnie 70 rodzajów, wykonywanych we własnej bazie zabiegowej. Należą do nich:

Fizykoterapia — forma leczenia wykorzystująca bodźce fizykalne, takie jak: prąd elektryczny, ciepło i zimno (krioterapia miejscowa i w kriokomorze), światło, ultradźwięki, pola magnetyczne, wodę w postaci natrysków i kąpieli. Sposób działania zależy od rodzaju bodźca, jego natężenia i czasu. Różne bodźce wywołują inne reakcje: ciepło rozszerza naczynia krwionośne, a zimno je zwęża, natomiast ultradźwięki zmniejszają napięcie mięśni, a prądy impulsowe działają przeciwbólowo. Dobierając rodzaj bodźca oraz jego natężenie pobudza się naturalne możliwości organizmu do walki z chorobą.

Światłolecznictwo — pobudza naturalne procesy regeneracyjne, stymulujące przemianę materii komórki, wzmacnia układ immunologiczny i poprawia krążenie krwi. W zależności od wskazania i celu leczenie można prowadzić leczenie systemowe (całościowe) lub miejscowe (na przykład leczenie cellulitu).

Hydroterapia — stosując zabiegi wodolecznicze wykorzystuje się temperaturę, ciśnienie strumienia wody oraz jej skład chemiczny. Skutki działania serii zabiegów utrzymują się przez dłuższy czas i prowadzą do usprawniania wielu mechanizmów fizjologicznych.

zabiegi werandki_06

fot. Hydroterapia/Uzdrowisko Nałęczów

Kinezyterapia — czyli leczenie ruchem, najczęściej stosowane jest w schorzeniach narządu ruchu, w zespołach bólowych kręgosłupa, po udarach mózgu, po zawale serca. Umożliwia poprawę sprawności fizycznej, przeciwdziała zmianom zwyrodnieniowym w układzie kostno-mięśniowym.

OKOLICA I ATRAKCJE

Urokliwe okolice Nałęczowa obfitują w zabytki i kilometry urokliwych alejek, które zachęcają do spacerów z przewodnikiem oraz Nordic Walking z instruktorem, a także rekreacyjnej jazdy na rowerze. Organizowane są również wycieczki autokarowe do: Kozłówki, Kazimierza Dolnego i Lublina. Natomiast osoby aktywne i poszukujące mocnych wrażeń mogą skorzystać z przejażdżek po okolicy jeepami i quadami. Liczne wąwozy lessowe tworzą tam jedyny w swoim rodzaju szlak, który dostarcza niezapomnianych wrażeń i daje możliwość obcowania z przyrodą.

Park_19_899x599

fot. Park/Uzdrowisko Nałęczów

Spacerując po Nałęczowie nie można pominąć Pałacu Małachowskich, który jest uważany za centrum kulturowe miasta. Odbywają się w nim: koncerty, spotkania autorskie, wystawy, bankiety i bale. Na parterze obiektu znajduje się muzeum Bolesława Prusa oraz Kawiarnia Pałacowa, która zaprasza na wieczorki zapoznawcze, dancingi i bale.

Do dyspozycji kuracjuszy oddany jest basen “Atrium” o powichrzeni 300 mkw wyposażony w: łóżka bąbelkowe, ławeczki perełkowe, jacuzzi, tory do pływania, sztuczną rzeką oraz saunę suchą i mokrą. Warto dodać, że masaż bąbelkami powietrza dotlenia ciało, poprawia ukrwienie i rozluźnia mięśnie. Natomiast gejzery, dysze masujące i łabędzia szyja zapewniają głęboki masaż ciała, rozluźnienie mięśni, wzmocnienie i witalność. Godny polecenia jest również basen z białą glinką sprowadzaną z Grecji oraz ćwiczenia z instruktorem w sali fitness.

atrium basen_49_resize

fot. Basen “Atrium”/Uzdrowisko Nałęczów

Źródło: Uzdrowisko Nałęczów, www.spanaleczow.pl