O zdrowym odżywianiu powiedziano już wiele. Dlaczego tak ważne jest, abyśmy odżywiali się racjonalnie, a nasza dieta była dopasowana do potrzeb naszego organizmu?

Odżywianie człowieka to podstawowy warunek jego życia, a odżywanie racjonalne, oparte na określonych potrzebach danego organizmu to podstawa zarówno życia w zdrowiu, jak i utrzymania właściwej kondycji fizycznej oraz psychicznej. Każdy organizm jest inny, dlatego w kwestii właściwego, racjonalnego odżywiania należy podchodzić indywidualnie.

Szczególnie istotne jest odżywianie seniorów, którzy ze względu na wiek, są obciążone różnymi chorobami, w tym często chorobami przewlekłymi. Do powstałych schorzeń dochodzą też naturalne procesy zachodzące w organizmie, takie jak spowalnianie przemiany materii często skutkujące przybieraniem na wadze, czy też zmniejszenie uczucia pragnienia, przekładające się na obniżenie ilości spożywanych płynów w stosunku do zapotrzebowania organizmu.

“Racjonalne, zdrowe odżywianie jest ważne dla każdego. Wychodząc z takiego założenia, powstało w naszym Sanatorium Uzdrowiskowe Centrum Diety. Zależy nam na tym, aby nasi kuracjusze, którzy korzystają z oferty sanatorium, mogli nie tylko podreperować swoje zdrowie poprzez zabiegi rehabilitacyjne, ale również poprzez stosowanie odpowiedniej diety”mówi Pani Janina Galej, szefowa żywienia i główny dietetyk w Sanatorium Ustroń.

Uzdrowiskowe Centrum Diety to miejsce, w którym dietetycy opracowują założenia dietetyczne, przygotowują odpowiednie jadłospisy, udzielają porad, a także prowadzą edukację z zakresu zdrowego żywienia. Dzięki temu każdy kuracjusz przebywający w Sanatorium Ustroń, ma możliwość doboru odpowiedniej dla siebie diety.

Uzdrowiskowe Centrum Diety proponuje diety zarówno lecznicze, jak i odchudzające:

DIETY LECZNICZE

Dieta cukrzycowa przygotowana z myślą o osobach cierpiących na cukrzycę. Warunkuje ona utrzymanie właściwego poziomu glukozy i lipidów we krwi oraz optymalne wartości ciśnienia tętniczego. Dieta szczególnie uwzględniająca kaloryczność i rozkład posiłków w ciągu dnia oraz podstawowe źródła energii, które są najwłaściwsze dla wyrównania metabolicznego cukrzycy.

Dieta lekkostrawna przygotowana z myślą o osobach cierpiących na zaburzenia jelitowo-żołądkowe. Dieta ma na celu nieobciążanie przewodu pokarmowego pod względem zarówno ilościowym jak i jakościowym, jednocześnie pokrywając zapotrzebowanie kaloryczne na składniki odżywcze.

Dieta bogatoresztkowa zwana też wysokobłonnikową, to dieta dla osób cierpiących na zaburzeniach czynności jelit oraz zaparcia. Dieta uwzględnia zwiększona podaż błonnika i płynów. Znacząco poprawia perystaltykę jelit.

Dieta wątrobowa to dieta lekkostrawna bogata w białka i węglowodany jednocześnie ograniczająca tłuszcze i błonnik. Polecana dla osób ze schorzeniami wątroby i trzustki.

Dieta bezglutenowa dieta dla osób, które powinny wyeliminować ze swojej diety produkty zawierające gluten, głównie chorujących na celiakię, alergię, nadwrażliwość lub nietolerancję na gluten, choroby autoimmunologiczne. Dieta opracowana z udziałem Polskiego Stowarzyszenia Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej.

DIETY ODCHUDZAJĄCE

Dieta śródziemnomorska to w pełni zbilansowana dieta, pozwalająca pozbyć się zbędnych kilogramów, jednocześnie dbając o serce i mózg. Dieta obniża poziom cholesterolu oraz reguluje ciśnienie krwi.

Dieta 1600 kcal to dieta odchudzająca, zbilansowana, zapewniająca kaloryczność dzienną na poziomie 1600 kcal, co pozwala na bezpieczny, ale powolny proces utraty wagi.

Dieta odchudzająca CZOG opracowana wg koncepcji Centrum Ziołolecznictwa Ojca Grzegorza. Dieta charakteryzuje się wysoką skutecznością /Dieta ubogowęglowodanowa, uzupełniona o suplementację m.in. błonnika, ale też preparatów ziołowych chroniących nerki i wątrobę.

Aby rozpowszechniać temat zdrowego odżywania, powstała również strona na Facebooku:
https://www.facebook.com/uzdrowiskowe.centrum.diety

Więcej informacji na temat Uzdrowiskowego centrum Diety można znaleźć na stronie:
www.sanatorium-ustron.pl

Źródło: Sanatorium Ustroń