„Ja jestem kobieta pracująca, żadnej pracy się nie boję”- kto nie zna kultowej roli Ireny Kwiatkowskiej w popularnej produkcji „Czterdziestolatek”. Zofia Czerwińska, polska aktorka teatralna i filmowa, uwielbiana przez miliony, przyszła na świat 19 marca 1933 r. w Poznaniu.

Już od młodzieńczych lat interesowała się kinem i teatrem. Swoja aktorską drogę rozpoczęła w Krakowskim PWST. Po ukończeniu nauki debiutowała na scenie. Występowała m.in. w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej, Teatrze Wybrzeże w Gdańsku, czy też w Olsztynie. Od 1979 r. związała się z Teatrem Syrena w Warszawie i przeniosła się na Powiśle.

Pochodzi z muzykalnej rodziny. Jej ojciec grał na fortepianie i stepował, natomiast siostry matki tańczyły w balecie. Rodzice byli bardzo przychylnie nastawieni do szkoły aktorskiej.

Zadebiutowała jako osiemnastolatka w roli Loli-barmanki w filmie „Pokolenie” Andrzeja Wajdy. Następnie wcieliła się w rolę Pani Balcerowej z serialu „Alternatywy 4”, kobiety pracującej w „Czterdziestolatku” czy też zagrała w wielu współczesnych produkcjach takich jak: „Licencja na wychowanie” , „Na dobre i na złe”, „Świat według Kiepskich” czy „Nie rób scen”. Na ekranie kinowym można podziwiać Ją w takich dziełach jak „Miś”, „Poszukiwany, poszukiwana”, „Rejs” i wielu innych.

Pani Zofia odcisnęła swoje odciski na słynnej „Alei Gwiazd” w Międzyzdrojach. Odlew dłoni Zofii Czerwińskiej jest jedyny w swoim rodzaju, ponieważ razem z Nią swój odcisk pozostawił tam Dżeki — pies aktorki.

Zofia Czerwińska pracowała z wieloma osobistościami kina i teatru. Można tutaj podać nazwiska takie jak: Wajda, Bareja, Kazimierzem Wichniarzem czy też Polańskim.

Zofia Czerwińska budzi sympatię swoją charyzmą, pogodą ducha, permanentnym uśmiechem oraz zaraża pasją życia. Opinie krążące w sieci na temat Pani Zofii są w większości pozytywne. Ludzie odnoszą się do Niej z należytym szacunkiem i kierują w Jej stronę słowa miłości i sympatii. Zofia Czerwińska to charakterystyczna optymistka, której się nie da zapomnieć.

Autor: Redakcja www.zdrowy-senior.org