W najbliższą sobotę, 21 listopada o godzinie 9.00 startuje parkrun Augustów, jako trzydziesta lokalizacja największego cyklu biegowego w Polsce. Parkrun to cykliczne, bezpłatne biegi na dystansie 5 km, w których mogą wziąć udział wszyscy, bez względu na wiek.

Inicjatywa parkrun stara się zachęcić jak największą liczbę osób do prowadzenia aktywnego trybu życia – skierowana jest zarówno do dorosłych, jak i dzieci, które indywidualnie lub pod okiem rodziców mają możliwość spróbowania swoich biegowych sił.

Udział w biegu jest bezpłatny. Jedynym warunkiem uczestnictwa jest dokonanie wcześniejszej rejestracji na www.parkrun.pl/rejestracja i wydrukowanie kodu uczestnika. Indywidualny kod uczestnika, który ma wielkość karty płatniczej, należy mieć przy sobie podczas biegu – po jego ukończeniu, na podstawie kodu możliwe jest odczytanie danych uczestnika i uwzględnienie w wynikach. Nie ma konieczności zapisywania się po raz kolejny. Jednokrotna rejestracja pozwala na udział w dowolnej liczbie biegów i to we wszystkich lokalizacjach biegów parkrun w Polsce i na świecie.

Jak podkreśla Michał Serkies, koordynator augustowskiej edycji parkrun: „Parkrun to biegi dla wszystkich niezależnie od stażu biegowego. Zaawansowani biegacze wykorzystują parkrun jako doskonałą możliwość do poprawienia szybkości i wytrzymałości, dla początkujących parkrun to bieg na dystansie, który jest w zasięgu ich możliwości. Dodatkowo, do udziału w parkrun zachęcamy biegaczy z wózkami oraz czworonożnymi przyjaciółmi, którym oferujemy możliwość wspólnego biegania”.

To, co wyróżnia parkrun spośród większości imprez biegowych to jego oddolny i niekomercyjny charakter oraz zaangażowanie w inicjatywę samych uczestników, którzy oprócz udziału jako biegacze mają również możliwość uczestnictwa w organizacji biegów w charakterze wolontariuszy – „Myślę, że najważniejszym i jednocześnie najbardziej zachęcającym faktem jest to, że bieg organizowany jest przez biegaczy, dla biegaczy, czyli zupełnie za darmo. Wszystkie obowiązki związane z pomiarem czasu, oznakowaniem trasy, czy pilnowaniem porządku należą do wolontariuszy. Przyjść może każdy, a na start wystarczy przynieść ze sobą tylko kod kreskowy i… dobry humor” – zachęca stała uczestniczka parkrun Kraków Ewelina Kempa.

Oznaką prestiżu w parkrun są koszulki przyznawane za liczbę ukończonych biegów parkrun. Swoje pierwsze koszulki z numerem 10 (po 10 ukończonych biegach) otrzymują juniorzy. Dla seniorów poprzeczka ustawiona jest wyżej, ponieważ aby otrzymać biegową koszulkę trzeba ukończyć 50 biegów. Kolejne poziomy są przeznaczone dla najbardziej systematycznych uczestników: 100 i 250 biegów. Koszulki otrzymuje każdy, kto ukończy określoną liczbę biegów.

Aby wziąć udział w biegach parkrun, należy dokonać bezpłatnej rejestracji pod adresem www.parkrun.pl/rejestracja, wydrukować nadany kod i przynieść go ze sobą na bieg.

Miejsce: zbiórka uczestników ulokowane jest w połowie leśnej drogi pomiędzy ulicą Obrońców Westerplatte a Ośrodkiem Wypoczynkowym Królowa Woda
Dystans: 5 km
Godzina: 9:00
Rejestracja: www.parkrun.pl/rejestracja
Opłata: Bezpłatnie
Strona organizatora: www.parkrun.pl/augustow/

Organizator imprezy:
Fundacja Parkrun Polska,
ul. Bema 16/6
81-386 Gdynia
tel. 519064467
email: PolskaBiuro@parkrun.com
www: www.parkrun.pl

Koordynator parkrun Augustów:
Michał Serkies
Email: augustowboiro@parkrun.com

Idea parkrun przywędrowała do Polski z Wielkiej Brytanii, gdzie została zainicjowana 11 lat temu, a następnie objęła swym zasięgiem 11 państw na każdym kontynencie. Do Polski parkrun zawitał w 2011 roku za sprawą grupy entuzjastów, którzy rozpoczęli bieganie w ramach parkrun w Gdyni. Dość szybko powstały kolejne lokalizacje, które organizowane są w 29 miastach Polski m.in. Cieszynie, Chrzanowie, Bydgoszczy, Gdańsku, Jeleniej Górze, Kołobrzegu, Krakowie, Lubinie, Łodzi, Konstancinie-Jeziornej, Pruszkowie, Rumi, Szczecinku, Toruniu, we Wrocławiu, w Warszawie, czy w Żarach.

Źródło: www.augustow.pl