Sześćdziesięciolatek po treningu podejmuje decyzje tak szybko, jak 40 lat wcześniej, a „pamięć podręczną” można najskuteczniej podkręcić pięćdziesięciolatkom. Polscy naukowcy opracowali zestaw ćwiczeń internetowych, które rozwijają mózg pod kątem konkretnych zdolności. Ich skuteczność przetestowali na ponad 5 tysiącach osób.

Chodzi o proste ćwiczenia w postaci quizów czy gier komputerowych, które można wykonywać na komputerze lub telefonie. W światowej sieci jest zaledwie kilkanaście takich rozwiązań. Jednym z nich jest polska strona www.neurogra.pl. Jak pokazują najnowsze badania, jej użytkownicy między 50 a 70 rokiem życia, o niemal jedną czwartą poprawiają swoją pamięć krótkotrwałą. Jest ona szczególnie przydatna np. przy robieniu zakupów, czy zapamiętywaniu liczb podczas telefonowania lub przelewów. Z kolei osoby w wieku 60+, które rozwiązują internetowe zadania, wyróżniają się postępami w szybkości podejmowanych decyzji. Średnio po około 30 sesjach doganiają młodszych o 40 lat od siebie.

Trening poprawia plastyczność mózgu
Specjalne zadania poprawiają refleks, spostrzegawczość, koncentrację i zdolność logicznego myślenia. Gracz w ramach osobistego profilu dostaje harmonogram ćwiczeń. Musi np. zapamiętywać sekwencje podświetlanych pól, decydować, czy wcześniej widział już wskazany obiekt albo rozszyfrowywać powiązania między ludźmi. Wszystko po to, by ćwiczeniami zmusić trenowany mózg, do uruchomienia nowych możliwości.

Prof. Hanna Bednarek, psycholog poznawczy z Uniwersytetu SWPS, zaznacza, że wyniki poprawiają się dzięki tzw. plastyczności mózgu: – Chodzi o zdolność tego narządu do tworzenia nowych połączeń między komórkami nerwowymi pod wpływem nowych bodźców i zadań – podkreśla uczona.

Siłownia dla mózgu
Olaf Furmanek, który we współpracy z psychologami i badaczami mózgu opracował Neurogrę, zwraca uwagę na analogie w treningu umysłu i ciała. – Użytkownik dostaje dużo danych o swoich postępach i może np. porównywać się z innymi trenującymi w swojej kategorii wieku. Dodatkowo algorytm gry analizuje i stopniowo zwiększa trudność kolejnych treningów, jak na prawdziwej siłowni – dodaje Furmanek.

3 razy w tygodniu po 15 minut
Zdaniem twórców serwisu najlepsze efekty dają trzy treningi tygodniowo po 15-20 minut. Systematyczne ćwiczenia mózgu, szczególnie w przypadku osób starszych, pozwalają dłużej utrzymać wysoką formę intelektualną.

Aby trenować wystarczy podstawowa umiejętność obsługi komputera lub smartfona – bo od końca 2016 r. serwis jest dostępny, jako strona www i aplikacja mobilna.

Źródło: Materiały prasowe