Ciekawostki, Dziadkowie i wnuki
Relacja Dziadek, Babcia – Wnuczek, Wnuczka… Niepowtarzalne pulsowanie Miłości
Przyglądając się relacjom rodzinnym, szczególną uwagę należy zwrócić na rodzaj więzi, która kształtuje się pomiędzy dziadkami i wnukami, na niektóre jej szczególne aspekty, które okazują się niezmiernie ważne w budowaniu tożsamości dzieci.
Mamy różnych dziadków, bo przecież babcia i dziadek to osoby o przeróżnych temperamentach, cechach charakteru, upodobaniach. I tak na przykład jedna z nich odziana w kolorowy fartuch, będzie z czułością ugniatać pierogi w kuchni, inna otoczona wianuszkiem wnuków, będzie czytać im bajki a jeszcze inna będzie kreatywną biznes – woman rozwijającą swoje pasje. Na wszystkie odsłony reagujemy niezwykle pozytywnie. Podobnie z dziadkiem: niektórzy będą kochali wypad z wnuczkiem na ryby, inni po prostu poprowadzą własną firmę. Różne temperamenty, różne konteksty, różne pasje. Musimy pozwolić dziadkom na realizację własnego życia takim, jakim pragną. Oczywiście możemy ich prosić o pomoc w wychowaniu naszych dzieci, jednak nie możemy wymagać by tym samym rezygnowali z samych siebie na rzecz sprzątania, wychowywania, opiekowania się i gotowania. Myślę, że aby relacja pomiędzy babcią, dziadkiem i wnukami była budowana w sposób harmonijny, niezbędny jest tutaj udział rodziców, wzajemna ciepła współpraca dogadywanie się ustalenia i zgodność.
Co zatem stanowi trzon w relacji pomiędzy babcią, dziadkiem i wnukami?
Dziadkowie jednoczą rodzinę i budują relacje rodzinne. Wzmacniają więzi międzypokoleniowe. To u nich spotyka się dalekich kuzynów, u nich na święta gromadzi się rodzina, do nich zjeżdżają dzieciaki na wakacje lub całe rodziny na imieniny i jubileusze. Dziadkowie wiedzą kto jest kim, kto kiedy ma urodziny i z kim wziął ślub. Pamiętają o rocznicach i Dniu Dziecka. Dzięki nim młodsze pokolenia mają kontakt z szerszą rodziną, z dalszymi krewnymi i poczucie wspólnoty. W rodzinach, w których wciąż są obecni i szanowani dziadkowie, są silniejsze związki emocjonalne.
Na wielu płaszczyznach dziadkowie uzupełniają rodziców. Poszerzają wnukom horyzonty, bo mają więcej doświadczeń życiowych niż rodzice, a te doświadczenia choćby z racji odmienności czasów są inne. Uczyli się także sztuki wychowania się na własnych błędach wychowawczych i są wobec wnuków lepszymi dziadkami, niż byli rodzicami dla swoich dzieci. Stać ich już na gesty miłości. U dziadków wnuczek może szukać utulenia, czułości, a przede wszystkim bezwarunkowej akceptacji i tego, czego rodzicom brakuje – obecności i czasu dla dzieci. Dziadków stać na ciszę, cierpliwość, łagodność. Mają czas, dają uwagę, wysłuchają bo się nie spieszą. Można mieć do nich zaufanie, można przy nich odpocząć, zatrzymać się w biegu, wyciszyć.
A jaka w tym rola wnuków?
Myślę, że niezwykle wdzięczna i istotna, polegająca na przede wszystkim czerpaniu z bogatych, pełnych miłości serc babci i dziadka, dalej zaś przekazywanie tradycji, słuchanie, naśladowanie i obecność. Kochani Wnukowie – Maluchy i Dorosłe zdobywające własne niepowtarzalne światy, Dziadkowie najbardziej na świecie potrzebują Waszej obecności i bliskości. Po prostu BARDZO SIĘ KOCHAJCIE!
Autor: Emilia Glugla, ekspert ds. relacji społecznych serwisu www.zdrowy-senior.org
ZOBACZ TAKŻE