Dziś opowieść o jednej z najważniejszych i najpiękniejszych relacji… Mam namyśli relacje pomiędzy Dziadkami i Wnukami. Dlaczego jest ona tak ważna? Wszyscy obserwujemy i doświadczamy tego wszystkiego, co dzieje się na świecie. Myślę, że jednym z mocnych determinantów naszej codzienności jest pośpiech. Tempo życia nie jest dla nas łaskawe. Często nadmierny pośpiech i brak czasu utożsamiamy z intensywnością życia, jego produktywnością. Tymczasem w biegu możemy pominąć to, co najistotniejsze. A co jest najważniejsze? RELACJE.

Trudny temat….
Pandemia bardzo nas ograbiła z relacyjności. Wepchnęła w izolacje, bardziej być może ukazała trudy, które dźwigamy. Jesteśmy nieco bardziej osamotnieni z nadwerężonymi siłami. To., co może nam pomóc, to CZAS wzajemnie sobie podarowany, bycie obok, słuchanie…. Myślę, że te wymienione przeze mnie zasoby Dziadkowie posiadają mocno rozwinięte. Dlaczego? Z prostego powodu, wiodą inne życie aniżeli zabiegani i zapracowani rodzice. Pozwólmy zatem i dołóżmy starań, by Nasze dzieci wzrastały w obecności Dziadków. Oto kilka ważnych powodów dla których warto tę więź rozwijać.

Dziadkowie i ich ukryte SUPERMOCE…
1. Jak już wspomniałam: Dziadkowie mają więcej czasu i prawdopodobnie czasem nieco więcej cierpliwości. Dziadkowie przeszli już przez odpowiedzialność związaną z wychowaniem, mogą więc pozwolić sobie na towarzyszenie dziecku w innym stopniu, aniżeli rodzice. Najczęściej Dziadkowie mają czas, by po prostu się bawić, spacerować, być obok kiedy Mały Odkrywca wpada w kolejne zadziwienie, albo zadaje tysięczne pytanie, na które odpowiedź dla nas dorosłych jest niesamowicie oczywista.
2. Po drugie Dziadkowie mają zdolność budowania przyjaźni z Wnukami. Serce Dziadków, poprzez doświadczenie życiowe, jest blisko serc dzieci. Jest to więź naturalna, nie wymagająca wysiłku. No i powiedzmy sobie szczerze: Dziadkowie są od rozpieszczania wnuków, Oczywiście warto, by proces ten pozostawał uzgodniony z rodzicami. Ważne też, by nie przekraczać granic, które wcześniej ustalili rodzice, dotyczące na przykład częstotliwości jedzenia słodyczy.
3. Kolejnym powodem, dla którego warto, by dzieci miały kontakt z Dziadkami jest fakt, iż Dziadkowie są tymi, którzy przekazują różnego rodzaju wartości, choćby umiłowanie tradycji, szacunek do wspomnień. Innymi słowy, Dziadkowie posiadają umiejętności wprowadzania dzieci w przeszłość, ukazywanie im jakby innego świata. Jest to niezwykle cenna wiedza, która kształtuje tożsamość młodego człowieka.
4. Niezwykle cenną umiejętnością, którą posiadają Dziadkowie w stopniu mocno rozwiniętym, jest dawanie wsparcia. Któż z wielką czułością pochyli się nad rozbitym kolanem, jeśli nie właśnie Babcia? Kto pomoże nawlec pierwszą przynętę na haczyk jeśli nie Dziadek? Kto wydzierga na drutach ciepły sweterek dla ukochanego misia? Przykłady można mnożyć.

Podsumowując, możemy powiedzieć, że więź pomiędzy Dziadkami i Wnukami może być głęboka i silna, a z całą pewnością wnosi ona wiele dobra dla obu stron. Dzieci wnoszą w życie Dziadków spontaniczność, radość, czułość. A przecież to najważniejsze czego potrzebujemy.

Redakcja