Zainspirował mnie pewien artykuł o tym jak budować pewność siebie u dzieci. Sądzę, że w procesie wychowawczym biorą udział także dziadkowie i to w dużej mierze.

Stąd też kilka inspirujących refleksji dotyczących właśnie poczucia pewności u dziecka. Nie są one także wymagające, gdy chodzi o stronę praktyczną. Możemy je wykorzystywać w trakcie rozmowy, spaceru zabawy.

Ponadto pamiętajmy, że pomagając dziecku budować pewność siebie inspirujemy i wspieramy rodziców w trudnej sztuce wychowania. Tak więc zapraszam do lektury i do działania.

Kochani Dziadkowie, macie ogromny wpływ na to, jak mądre i odpowiedzialne będą Wasze Wnuki w przyszłości. A zatem od czego zaczynamy?

Przede wszystkim musimy pokazywać maluchowi jego mocne strony, akcentować jego zalety Mało też jest, niestety, komunikatów typu: “Jestem z ciebie dumny”, “Kocham cię i tęsknię za tobą”, “Widzę twoje talenty i mocne strony”. Zamiast tego słyszymy: “Jak nie będziesz sprzątał, do to niczego w życiu nie dojdziesz”, “Nigdy nie mogę na ciebie liczyć”.

Za mało w nas ciepła wsparcia i wyrozumiałości. Za dużo momentów umniejszania i mało konstruktywnego napominania. Być może trochę obawiamy się, że jeśli maluch usłyszy od nas dobre rzeczy, będzie zanadto rozpieszczony. Oczywiście chwalenie wymaga rozwagi, ale na dobry początek warto zastosować listę przykładowych zdań, które dzieci pragną słyszeć a które budują w nich poczucie wartości i pewności siebie:

KOCHAM CIĘ
JESTEŚ WAŻNY
CO O TYM MYŚLISZ?
DZIĘKUJĘ, PROSZĘ, PRZEPRASZAM
JESTEM Z CIEBIE DUMNY
JESTEM PO TWOJEJ STRONIE
ZAWSZE MOŻESZ POWIEDZIEĆ NIE
JAK SIĘ Z TYM CZUJESZ?
ROZUMIEM DLACZEGO SIĘ TAK CZUJESZ. MASZ DO TEGO PRAWO.
JESTEŚ KOCHANY
CIESZĘ SIĘ, ŻE JESTEŚ
ZAWSZE MOŻESZ DO MNIE PRZYJŚĆ SIĘ PRZYTULIĆ
CHCIAŁBYŚ O TYM POROZMAWIAĆ?
WIERZĘ W CIEBIE
UFAM CI
NIE MOGĘ SIĘ DOCZEKAĆ, AŻ MI O TYM OPOWIESZ
CODZIENNIE SIĘ CZEGOŚ OD CIEBIE UCZĘ
WIEM, ŻE ZROBIŁEŚ WSZYSTKO CO W TWOJEJ MOCY
CZY WIESZ JAKIE SĄ KONSEKWENCJE/NASTĘPSTWA TAKIEGO WYBORU?
UWIELBIAM BYĆ TWOJĄ BABCIĄ/TWOIM DZIADKIEM

Pomóżmy naszym Ukochanym wnukom pielęgnować to, co w nich dobre, bo przecież w każdym dziecku złożony został wielki talent. To właśnie my dorośli jesteśmy od tego, by towarzyszyć w trakcie jego odkrywania. Wielkie i piękne to zadanie

Autor: Emilia Glugla, ekspert ds. relacji społecznych serwisu www.zdrowy-senior.org

Inspiracje:
https://www.blogojciec.pl/dzieci/29-rzeczy-ktore-warto-mowic-do-dzieci/https://www.deon.pl/inteligentne-zycie/wychowanie dziecka/art,855,jak-nauczyc-dziecko-pewnosci-siebie.html