Prezent dobieramy stosownie do wieku dziecka. Sytuacja staje się prosta, kiedy chłopiec ma konkretne zainteresowania. Jeśli jednak ta kwestia jeszcze nie dotyczy naszej pociechy, warto skoncentrować się na podarunku, który wesprze rozwój wnuka, a nie od dziś wiadomo, że Dziadkowie uznawani są za niepisanych specjalistów w sprawach dotyczących rozpieszczania. Świat pędzi do przodu, także w dziedzinie obdarowywania. Od zabawkowego natłoku może się nam zakręcić w głowie. Może kilka sugestii ułatwi Państwu wybór…

Kiedy chłopiec ma 2-3 latka…
możemy mu kupić pluszaka lub jakaś zabawkę, która będzie wspierała jego rozwój psycho-ruchowy. Im bardziej rzecz będzie kolorowa i kształtna, tym maluch będzie miał więcej radości z jej użytkowania. Pamiętajmy jednak, by zabawka nie zawierała żadnych małych, łatwo zdejmowanych części, ponieważ mogą one być niebezpieczne dla dziecka. Połykanie i wpychanie przedmiotów do buzi w tym wieku, to podstawowe zajęcie małego odkrywcy…

Kiedy chłopiec staje się przedszkolakiem…
z pewnością interesują go bardziej zaawansowane technologicznie zabawki. Możemy mu kupić zdalnie sterowany samochód lub większy pojazd, którym, sam będzie mógł jeździć po mieszkaniu czy ogródku. W tym wieku dzieci już same mogą powiedzieć, o czym marzą, dlatego zapytajmy wnuka albo jego rodziców, z jakiego prezentu byłby zadowolony. A może Dziadek okaże się najlepszym kompanem ogrodowych rajdów?

Kiedy chłopiec staje się uczniem…
znakomitym podarunkiem będzie coś, co wspomoże jego naukę. Być może jakiś atlas, encyklopedia albo słownik. Niestety dzieci coraz rzadziej doceniają papierowe wersje tychże prezentów, dlatego warto nabyć pomoce multimedialne. Z racji tego, że taki zakup może nie być dla nas łatwy, poprośmy nasze dzieci, lub znajomych o pomoc w wyborze. Jeśli dysponujemy większą gotówką, możemy wnuczkowi kupić nowy rower albo komputer.

Chyba, że… urodzinowa impreza?
Jeżeli nie mamy pomysłu na prezent możemy zorganizować naszemu wnukowi przyjęcie niespodziankę. Zaprośmy jego kolegów i koleżanki, udekorujmy pokój, w którym odbędzie się zabawa, a także przygotujmy trochę smakołyków. Taki prezent z pewnością wnukowi przypadnie do gustu.

Pamiętajmy jednak o tym, by przy wyborze podarunku kierować się nie tylko jego ładnym wyglądem, ale także użytecznością. Poza tym nie kupujmy wszystkiego tego, co wnuczek chciałby dostać, zwłaszcza jeśli koszt takiej rzeczy jest wysoki. Dziecko musi się nauczyć doceniać każdy drobny gest i wiedzieć, że nie zawsze dostanie to, o czym marzy.

Autor: Emilia Glugla, ekspert ds. relacji społecznych serwisu www.zdrowy-senior.org

szlachetnezdrowie.bloog.pl.