Nowy aspekt Świąt Bożego Narodzenia

Święta tuż tuż. Dla wielu z nas będą one inne z powodu sytuacji pandemii. Jednak wielu z nas spotka się ze swoimi bliskimi przy wigilijnym stole. Szczególnie zadbajmy o dzieci, które doświadczają nowej sytuacji, jest nauka zdalna. Nie dla każdego ucznia jest to dobre rozwiązanie. Podobnie jak, my – dorośli, także maluchy doświadczają licznych napięć. Co więc możemy zrobić, aby święta były czasem wytchnienia i odreagowania?
Przede wszystkim podarujmy najmłodszym i tym starszym czas spędzony wspólnie. Wysłuchajmy ich bez oceny, bez pouczania, dawania dobrych rad (chyba, że o to poproszą). Jeśli to możliwe przytulajmy i słuchajmy. Dzięki temu pogłębimy nasze więzi . Co jeszcze możemy zrobić, by więź stawała się znacząca i zapadała w serce dziecka?

Poczytajmy…
Budowanie bliskości to wspólne przeżywanie tych samych historii. Zatem bierzcie wnuki na kolana i pod kocyk. Pijcie kakao i czytajcie historie o Bożym Narodzeniu. Półki w księgarniach uginają się od tego typu literatury. Ciekawą propozycją są też zimowe kolorowanki i książeczki zawierające bożonarodzeniowe zagadki i łamigłówki.

Obejrzyjmy….
Ciąg dalszy wspólnie przeżytych historii to wspólne oglądanie filmów. Oczywiście tych z tematyką Bożego Narodzenia mamy całe mnóstwo. Możemy dowolnie dobierać repertuar, od opowieści biblijnych, ukazujących sens świąt, po baśniowe ekranizacje o elfach i świętym Mikołaju. Wspólnie przeżyty film zapada w pamięć, dodatkowo dzielenie się wrażeniami wzmacnia poczucie wspólnoty i empatii.

Udekorujmy….
Gdy chodzi o czas świątecznym, to kwestia dekorowania ma ogromne znaczenie. Dekorujemy wiele przestrzeni. Dlaczego nie zrobić tego wspólnie z naszymi ukochanymi Wnukami? Być może za Wami już wspólne pieczenie pierniczków i zabawa kolorowym lukrem? Pójdźmy dalej… Może warto puścić wodze fantazji i udekorować także sałatkę warzywną, ciasto albo kanapkę buźką z keczupu? Nie do końca nawet chodzi o to, chodzi, co będziemy dekorować, ważne by odbywało się to razem . Abyście jako Dziadkowie uczestniczyli aktywnie w radościach, które przeżywają dzieci. Możemy zagospodarować kolejne przestrzenie w domu kolorowymi światełkami. Warto wprowadzić wiele światła i koloru, to pobudza dziecięcą wyobraźnię.

Zaśpiewajmy….
Obecnie jesteśmy zalewani przez angielskie piosenki świąteczne. W każdej stacji radiowej rozbrzmiewa: „Last Christmas” oraz „All I want for Christmas”, podczas gdy nasza tradycja obfituje w przepiękne kolędy i pastorałki. Wyjmij z szuflady swój modlitewnik, w którym znajdziesz teksty do wielu przepięknych świątecznych kolęd. Często już zapomnianych.
Możesz również poszukać informacji na ich temat w Internecie. Jeśli nie znasz do nich melodii, możesz z wnuczkiem wymyślić własną wersję. Będą wyjątkowe, jedyne takie na świecie.. Niech ten czas, będzie dla Was piękny!

Redakcja