Ciekawostki
Czy Twoje dłonie zdradzają Twój wiek?
Dłonie, zarówno jak siwiejące włosy oraz pojawiające się zmarszczki zdradzają nasz wiek. Wiele chorób oraz naszych emocji można odczytać z dłoni.
Pielęgnując odpowiednio dłonie można opóźnić albo zatrzymać czas, który zapisuje się na naszych dłoniach. Zadbane dłonie mogą się stać naszym atutem, podobnie jak cera i włosy.
W damskiej torebce można znaleźć krem do rąk, który jest używany okazjonalnie, najczęściej jesienią i zimą, wówczas gdy skóra dłoni staje się sucha i cienka. Jednak to jest z mało.
W jaki sposób więc zatem pielęgnować skórę na dłoniach, żeby nie zdradzała naszego wieku?
Pielęgnacja dłoni w domowym zaciszu
Skóra na dłoniach jest bardzo cienka, bo nie ma gruczołów łojowych na niej, które chroniłyby ją przed chłodem czy też detergentami. Trzeba więc pamiętać, aby przed snem posmarować ręce kremem odżywczym, z witaminą A,E , z olejkiem arganowym. Raz w tygodniu stosować peelingi i maseczki na dłonie. Spowodują złuszczenie martwego lub suchego naskórka, który sprawią, że krem będzie lepiej wchłaniał.
Należy zadbać o krążenie w dłoniach. Można samemu wykonać masaż, bądź skorzystać z takiego zabiegu u kosmetyczki.
Pamiętajmy również o tym, żeby podczas mycia naczyń, bądź sprzątania zakładać gumowe rękawiczki, które ochronią dłonie przed niszczeniem naskórka. Wieloletnie działanie detergentów może w przyszłości spowodować, iż nasza skóra będzie bardziej wrażliwa na mróz i wysuszenie.
Salon urody dla dłoni
Warto skorzystać z salonu kosmetycznego, które mają w swojej ofercie peelingi, masaże dłoni, maseczki na dłonie i inne zabiegi upiększające dłonie. Można tu wspomnieć o mezoterapii, czyli ostrzykiwanie skóry dłoni minerałami, kwasami oraz witaminami. Cena takich zabiegów kształtuje się na poziomie 100 złotych.
Choroby malowane na dłoniach
Na naszych dłoniach wypisane jest to czy pracujemy fizycznie, czy o nie dbamy, a także, na jakie choroby cierpimy. Nie lekceważmy zmian i wyglądu, bólu stawów czy palców, które mogą świadczyć o zmęczeniu ale również o chorobie.
Napięte i i uwypuklone żyły mogą świadczyć o tym, że pracujemy ciężko albo, że żyjemy pod wpływem dużego stresu.
Jasno niebieskie lub szare opuszki palców mogą być objawem syndromu Raynauda. Choroba charakteryzuje się nagłymi skurczami naczyń krwionośnych w palcach rąk, które mogą być wywołane prze zimno lub silne emocje, ale mogą też towarzyszyć miażdżycy, cukrzycy albo reumatoidalnemu zapaleniu stawów.
Obserwując opuszki palców warto zwrócić uwagę na ich wielkość. Jeśli są większe i szersze od ostatniej kostki u palca, a paznokcie są zdeformowane, może to być objawem chorobowym. Palce pałeczkowate (palce dobosza) mogą świadczyć o chorobie płuc, mukowiscydozie, raka oskrzeli lub płuc. Objaw ten również się zauważa przy wadach serca czy zapalenia osierdzia.
Puchnące palce mogą świadczyć o kłopotach z tarczycą. Kiedy zauważymy problemy ze ściągnięciem pierścionków, powinniśmy wybrać się na badania pod kątem np. tarczycy.
Plamy na skórze dłoni
Dlaczego tak się dzieje, że większość Pań ma przebarwienia na rękach, twarzy i dekoldzie? Przyczyną jest najczęściej promieniowanie UV. Przebarwienia pojawiają się zazwyczaj dla osób, które lubią się opalać ale również, które stosują środki moczopędne, tertacyklinę, leki na cukrzycę i nadciśnienie.
Przyczyną przebarwień mogą też być zmiany związane ze starzeniem się organizmu, chorobami i zmianami hormonalnymi.
Plamy wątrobowe, zwane plamami pigmentacyjnymi lub starczymi, wbrew powszechnej opinii nie są wynikiem problemów z wątrobą, ale są związane z gromadzeniem się w tych miejscach dużej ilości melaniny, czyli pigmentu.
Jednak niektóre rodzaje nowotworów skóry, np czerniak, mogą w początkowym stadium przypominać swoim wyglądem plamy wątrobowe. Lekarz pierwszego kontaktu powinien skierować nas do dermatologa, który obejrzy zmiany i zleci dodatkowe badania.
Nie jest możliwe całkowite usunięcie takich plam, można spróbować je rozjaśnić. W salonach kosmetycznych można skorzystać z peelingu chemicznego bądź z mikrodermabrazji, w celu usunięcia przebarwień.
Autor: Zdrowy-Senior.org
ZOBACZ TAKŻE