Drodzy Czytelnicy, przyznaję, że sama nie cierpię na alergię. W związku z czym nie zdawałam sobie sprawy, iż problem zawarty w tytule w ogóle istnieje. A przecież mamy lato i pewnie okres pylenia już za nami. Jednocześnie bywamy różnie uczuleni i różnie odczulani.

Upały co prawda nieco odpuściły. Jednak pytanie o wietrzenie sypialni przed snem pozostaje aktualne. Alergicy nie mają łatwo. Choć robią wszystko, by alergia nie wdawała im się we znaki, często jest to walka z wiatrakami. Spróbujmy zatem wspólnie pochylić się nad wyżej postawionym pytaniem.

Wietrzenie sypialni jako nawyk dbałości o komfort

Zacznijmy od wietrzenia w ogóle, które to niezależnie od pory roku jest ważnym elementem higieny zasypiania. Najlepiej jest wietrzyć pokój przez 15-30 minut w zależności od temperatury na zewnątrz. Dotyczy to również mroźnych zimowych wieczorów i nocy. Dzięki wietrzeniu do sypialni dostaje się świeże powietrze i tlen, ułatwiające zasypianie i poprawią jakość i głębokość snu. Pamiętajmy, że seniorzy potrzebują mniej snu, zdarza się też, że cierpią na bezsenność, tym bardziej warto za pomocą drobnych zabiegów dbać o możliwy komfort. Przechodząc dalej, zastanówmy si,ę jednak nad sytuacją, w której to senior cierpi na alergie.

Świeże powietrze a alergia

I tu niestety sprawa wietrzenia sypialni jest niestety bardziej złożona. Jak możemy się domyślić, w większości przypadków nie będzie to korzystne. Jednak osoby, które są uczulone na kurz i roztocza zdecydowanie powinny wietrzyć swoje sypialnie. Wtedy mogą liczyć na lepszy sen. Kto jednak nie może wietrzyć sypialni? W gronie – żartobliwie określę – „wykluczonych” znajdzie się grupa osób uczulonych m.in. na pyłki. One nie powinny raczej wietrzyć swoich sypialni, gdyż wieczór to czas, w którym najbardziej one pylą. Jeśli osoby uczulone zostawią otwarte okno na całą noc, mogą mieć rano nie lada problem. Rano zdecydowanie silniej będą odczuwać skutki swojej alergii. Pyłki dostaną się nie tylko do oczu i nosa, ale osiądą również na kołdrze i poszewkach.

Rozwiązanie na szczęście istnieje
Alergicy mogą więc wietrzyć sypialnie, ale w godzinach popołudniowych, kiedy to jest mniejsza aktywność pyłków. Powinny również posiadać oczyszczacz powietrza, który pozwoli na pozbycie się niechcianych gości z mieszkania. Zdecydowanie ułatwi im to zasypianie.

Zatem nie poddawajmy się przeciwnościom, a po prostu zmieniajmy nawyki!

Redakcja