Kochani, nastał czas poświąteczny i przed nami codzienność. Kto jednak powiedział, że musi być ona nużąca? Proponuję Wam serię artykułów dotyczących czytelnictwa. Wisława Szymborska napisała kiedyś, że czytanie to najpiękniejsza zabawa jaką sobie ludzkość wymyśliła i niezmiennie przyznaję jej rację.

Choć pozostajemy w świecie szeroko rozwiniętej technologii, mamy dostęp do audiobooków, seriali, filmów…, to jednak tradycyjna książka na papierze nie traci swego powodzenia. Wręcz przeciwnie. Wracamy do niej chętnie, przesyceni wielością bodźców generowanych przez ekrany telefonów, komputerów i telewizorów.
Poza tym możemy wymienić wiele korzyści płynących z czytania książek w formie papierowej. I o tym będzie dzisiejszy artykuł. Zanim jednak rozwinę ten wątek, krótka zapowiedź. Chciałabym szczególną uwagę poświęcić grupie czytelniczej, jaką tworzą Seniorzy, gdyż ta właśnie grupa z jednej strony posiada specyficzne potrzeby, ale też boryka się z bardzo konkretnymi trudnościami. I także o tych trudnościach będzie mowa w kolejnym tekście. W dalszej części chciałabym wskazać na plusy audiobooków dedykowanym tym zagorzałym czytelnikom którzy mogą mieć poważne problemy ze wzrokiem. Spróbuję też zainspirować i wskazać kilka ciekawych tytułów. A zatem do dzieła:

Zalety czytania książek
Tych plusów płynących z czytania jest znacznie więcej, aniżeli sobie uświadamiamy. Oto kilka z nich:
* Czytanie jest umiejętnością niezbędną we współczesnym świecie. Odgrywa znaczącą rolę we wszystkich fazach rozwoju człowieka. Osoby, które opanują tą umiejętność lepiej radzą sobie w życiu.
* Redukuje stres Czytanie uspokaja i spowalnia bicie serca. Wystarczy 6 minut czytania, żeby zredukować uczucie stresu aż o 60%! A zatem może warto sięgnąć po książkę zamiast po tabletki uspokajające? Możliwość przeniesienia się w świat bohaterów, pozwala oderwać się od trudnej rzeczywistości, skutecznie odwracając naszą uwagę. Już to pomaga nam w uzyskaniu rozluźnienia, którego potrzebujemy.
* Poprawia pamięć Podczas czytania powieści mamy mnóstwo rzeczy do zapamiętania – imiona bohaterów, ich charaktery, motywacje, historie, związki z innymi postaciami, miejsca, wątki fabularne, szczegóły. Dzięki czytaniu nasza pamięć pozostaje w dobrej kondycji. I nie wymaga to nadmiernego wysiłku. Trening pamięciowy odbywa się po prostu, prowokowany tokiem czytania i kodowania poszczególnych faktów.
* Inspiruje… Postaci fikcyjne mogą stanowić takie samo źródło inspiracji, co spotkanie z człowiekiem. Inspirować może wszystko – aktywności, którym się oddają, miejsca, które odwiedzają, decyzje, które podejmują. Wielu z nas ma swoje ulubione lektury, do których chętnie powracamy, nawet po wielu latach. Właśnie dlatego, że w istotnym momencie życia, zainspirowaliśmy się jakimś elementem książki i miała ona realny wpływ na nasze życie.
• Rozwija wyobraźnię Mając przed oczami tylko literki, sami musimy wizualizować sobie to, co dzieje się w książce – nieczęsto są to nawet rzeczy, których nie możemy zobaczyć w świecie rzeczywistym! Czytanie, stymulując prawą półkulę mózgu, rozwija naszą wyobraźnię. Czytanie to skuteczne remedium na obecną, bogato rozwiniętą kulturę obrazkową.
• Poprawia skupienie i koncentrację Czytanie powieści wymaga od nas skupienia uwagi przez dłuższy czas, co zdecydowanie poprawia naszą zdolność do koncentracji.
• Poszerza słownictwo Im więcej czytamy, tym większy mamy kontakt z różnorodnym, a nawet zupełnie nowym dla nas słownictwem. Taki kontakt samoistnie poszerza nasz własny zasób słów
• Stymuluje mózg Warto czytać książki, żeby utrzymać swój mózg w dobrej formie. Mole książkowe mają 2,5 razy mniejszą szansę na rozwój Alzheimera, czytanie spowalnia także starczą demencję.
Na dziś tyle. Ale temat w żadnym nie został wyczerpany. Kolejne refleksje dotyczące wpływu czytania na nasze funkcjonowanie niebawem.

Redakcja