Bardzo proste badanie EKG może powiedzieć bardzo dużo o pracy naszego serca. Trwa jedynie kilka minut i zazwyczaj jest przeprowadzane w gabinecie lekarza, dlatego nie zawsze umożliwia zaobserwowania niepokojących zmian. Na szczęście możemy wykorzystać jego potencjał również w dłuższym odcinku czasu.

Holter EKG opiera się na cyklu pomiarów ponawianych w ciągu 24 godzin. Dzięki temu może znacznie więcej powiedzieć o pracy naszego serca i być podstawą trafnej diagnostyki.

Wskazania do badania Holter EKG

Podobnie jak tradycyjne EKG, także holter EKG bada elektryczną aktywność mięśnia sercowego. W przeciwieństwie do tradycyjnego aparatu nie ogranicza się jednak wyłącznie do jednego pomiaru. Badanie umożliwia wykrycie zaburzeń rytmu serca, pauz w pracy mięśnia sercowego i zmian niedokrwiennych.

Wskazaniem do badania są:
– omdlenia i utrata przytomności związane z problemami kardiologicznymi,
– zaobserwowane wcześniej zaburzenia rytmu serca
– choroba wieńcowa.

Warto monitorować w ten sposób także postęp leczenia chorób kardiologicznych (w tym niektórych wad wrodzonych) oraz stan mięśnia sercowego po wszczepieniu rozrusznika. Badanie pozwala na wykluczenie bloku serca, czyli zaburzeń w przewodzeniu impulsów elektrycznych. Ułatwia także sprecyzowanie podłoża wielu dolegliwości (w tym zawrotów głowy, zasłabnięć, duszności), dlatego jest niezwykle przydatne i chętnie wykorzystywane w procesie diagnostycznym.

Warto monitorować w ten sposób także postęp leczenia chorób kardiologicznych (w tym niektórych wad wrodzonych) oraz stan mięśnia sercowego po wszczepieniu rozrusznika.

Przebieg badania Holtera

Badanie Holter EKG jest bardzo proste i nie wymaga od pacjenta żadnych przygotowań. Współczesne aparaty są małe i nie krępują ruchów, zazwyczaj przyczepia się je do paska. W czasie instalacji przyrządu do klatki piersiowej pacjenta zostają przyklejone elektrody, które będą odbierały sygnały elektryczne. Miejsca styku ze skórą powinny być pozbawione włosów i odtłuszczone. Należy uważać, aby przez przypadek nie odczepić elektrod lub nie uszkodzić połączenia, nie powinniśmy jednak powstrzymywać się od wykonywania codziennych czynności – często to właśnie podczas nich obserwujemy niepokojące objawy, które chcemy wyeliminować.

Nie powinniśmy jednak powstrzymywać się od wykonywania codziennych czynności – często to właśnie podczas nich obserwujemy niepokojące objawy, które chcemy wyeliminować.

W trakcie badania (trwającego zazwyczaj minimum 24 godziny) pacjent powinien odnotowywać także w specjalnym zeszycie swoje odczucia, zwłaszcza jeżeli mają związek z negatywnymi objawami. W notatkach powinniśmy uwzględnić dokładny czas wystąpienia objawu i jego okoliczności. Po określonym czasie należy zgłosić się w gabinecie lekarza w celu odklejenia elektrod. Po zgraniu danych do komputera możliwe będzie przeprowadzenie dokładnej analizy, pozwalającej na określenie pracy serca w czasie trwania badania.

Jak się zachowywać i czego nie wolno robić podczas noszenia Holtera

Noszenie Holtera EKG nie krępuje ruchów, jednak powinniśmy dołożyć szczególnych starań, aby przez przypadek nie uszkodzić okablowania urządzenia. Nie należy również manipulować aparatem (z wyjątkiem sytuacji, w których chcemy zgłosić odczuwanie dolegliwości). Badanie jest w pełni bezpieczne i bezinwazyjne. Bez obaw mogą poddać mu się również kobiety w ciąży czy osoby starsze. Pewien dyskomfort może być związany z brakiem możliwości wzięcia kąpieli lub prysznica w trakcie jego trwania. W bezpośredniej bliskości aparatu nie powinniśmy również umieszczać telefonu komórkowego, który może wpłynąć na jego działanie. Podobna zależność dotyczy poduszek i koców elektrycznych.

Źródło: www.telemedycynapolska.pl