Ciekawostki, Uroda i moda
Dermatolog radzi – zimą zadbaj o skórę

Zimą nasza skóra jest szczególnie narażona na podrażnienia. Nie służy jej przede wszystkim mróz i wiatr, który często towarzyszy nam w drodze do pracy, ale również zmiany temperatury i suche powietrze w ogrzewanych pomieszczeniach. Dr Agnieszka Czubak, dermatolog z Centrum Medycznego Falck radzi jak zimą zadbać o skórę.
Dieta to podstawa
O dietę należy dbać przez cały rok, ale zima to szczególnie wymagający czas dla naszego organizmu. Dieta powinna uwzględniać odpowiednie dawki pełnowartościowych tłuszczy oraz dużej zawartości witamin C, E i A. Opóźniają one procesy starzenia skóry, łagodzą podrażnienia, poprawiają wygląd skóry i ułatwiają jej regenerację. Warto regularnie spożywać zielone warzywa (szpinak, brokuły, jarmuż, brukselkę), cytrusy, kiszonki, paprykę, oleje roślinne, orzechy, jaja i pełnoziarniste produkty zbożowe. Dodatkowo ważne jest nawodnienie organizmu – nie zapominaj o tym również zimą.
Kosmetyki dobieraj z rozwagą
Dobór kosmetyków zawsze powinien być indywidualny, a osoby ze skłonnościami do problemów skórnych powinny dobierać preparaty po konsultacji z dermatologiem. Pozwoli to uniknąć stosowania na skórze substancji, które mogą szkodzić zamiast pomagać. Co ciekawe – zimą nie należy bać się używania kremów nawilżających – zawarta w nich woda po kilku minutach wyparowuje i nie podrażnia skóry w kontakcie z mroźnym powietrzem. Pomagają one nawilżyć skórę, która bardzo szybko wysycha gdy przebywamy w ogrzewanych pomieszczeniach.
Pamiętaj o dłoniach
Dłonie należy chronić przede wszystkim rękawiczkami. Często to jednak nie wystarcza. W kontakcie z mrozem i wiatrem skóra dłoni narażona jest na wysychanie, podrażnienia a nawet może dochodzić do uszkodzeń naskórka i jego pękania. Jeżeli pojawiają się problemy z wysychaniem dłoni stosuj kremy nawilżające lub natłuszczające. Od czasu do czasu możesz zastosować smarowanie dłoni np. olejem ze słodkich migdałów lub olejem kokosowym, które mają działanie odżywcze i regenerujące.
Pielęgnuj skórę na co dzień
Kiedy skóra wysycha i pęka to znaczy, że już ją zaniedbaliśmy. Najlepiej do takiego stanu nie doprowadzać pamiętając o pielęgnacji i ochronie skóry na co dzień. Warto czasami zrezygnować z makijażu, używać nawilżaczy powietrza, rezygnować z używek, gorących kąpieli i gruboziarnistych peelingów. Pozwólmy naszej skórze oddychać, wykorzystywać naturalne natłuszczanie i nawilżanie. Nasz organizm ma wypracowane świetne mechanizmy, które dbają o kondycję naszej skóry. Warto mu pozwolić na ich wykorzystanie.
Źródło: www.falck.pl
ZOBACZ TAKŻE
- Przemijanie – to, co nas łączy i dzieli zarazem
- Zalety czytania, czyli nasze małe wyprawy w inne Wszechświaty
- Śpiewać każdy może, a już na pewno warto po udarze
- Listopadowa refleksja nad sensem
- Wspieramy pogodę ducha
- Wypadanie włosów i warianty pielęgnacji
- Szczęście jest możliwe w każdym wieku!
- Alergicy kontra wietrzenie sypialni…. Dylematy Uczulonych….
- Nagłe zatrzymanie krążenia i zawał serca – równie groźne, ale zupełnie inne!
- BURAK – POLSKIE WARZYWO na co dzień i od święta
- A gdyby tak odnowić uśmiech? Możliwe? A jakże!
- Wszystko, co warto wiedzieć o szczoteczce elektrycznej
- Maska, odżywka, olej, ampułka? Dowiedz się czym się różnią kosmetyki pielęgnujące do włosów i jak najlepiej dobrać te odpowiednie dla siebie…?
- Na przeciwko jesiennej modzie, czyli cieplutko i na topie!
- Zaburzenie odżywiania, które atakuje w nocy
- Seniorzy najostrożniejszą grupą w cyfrowym świecie
- Płyn do płukania jamy ustnej – leczniczy, kosmetyczny, a może żaden?
- Uwaga na ocet jabłkowy! Ten fit produkt może zaszkodzić zębom
- Kim są Fenymenalni? 28 czerwca Światowym Dniem Fenyloketonurii
- Jak wybrać suszarkę zewnętrzną? Zobacz, na co zwrócić uwagę…
- Ponad połowa osób z otyłością (56%) przyznaje, że doświadczyła odrzucenia ze względu na swoją masę ciała Rusza 2. edycja kampanii „Porozmawiajmy szczerze o otyłości” z udziałem Cezarego Żaka
- Recesja dziąseł – jak jej zapobiec?
- Nie możesz dojść do ładu z włosami? Oto kilka porad jak ogarnąć fryzurę po zimie
- Dlaczego to, co myślimy jest tak bardzo ważne?
- Kilka słów o tradycjach wielkanocnych
- Pandemia samotności wśród osób starszych– jakie problemy spotykają seniorów?
- WIOSENNY DETOKS SOKOWY – WZMOCNIJ ORGANIZM OD ŚRODKA
- Upływa termin na zamówienie szczepionek przeciw grypie na sezon 2021/2022
- Jak zapanować nad domowym budżetem? – 5 rad dla każdego
- Aktywność fizyczna istotnym elementem profilaktyki chorób serca