Ciekawostki
Egzoszkielet – wielki krok ku zdrowiu
Wypadek. Szpital. Wyrok – uszkodzenie rdzenia kręgowego, niedowład kończyn i perspektywa spędzenia życia na wózku. Czasem nawet ułamki sekund mogą sprawić, że życie człowieka diametralnie się zmienia. Jedyną nadzieją na powrót do sprawności i do zdrowia jest wówczas długotrwała rehabilitacja. Najbardziej skuteczną jej formą jest rehabilitacja z użyciem egzoszkieletu, który od niedawna dostępny jest dla pacjentów Uzdrowiska Konstancin-Zdrój i Uzdrowiska Kamień Pomorski.
Egzoszkielet to przenośny bioniczny szkielet, który obecnie jest jednym z najbardziej skutecznych narzędzi do rehabilitacji osób z niedowładem kończyn dolnych. Dzięki niemu pacjenci mogą „samodzielnie” siadać na krześle oraz z niego wstawać. Odpowiednio ustawiony egzoszkielet daje im jednak to, co najcenniejsze – możliwość ponownego chodzenia pod czujnym okiem rehabilitanta. Tego typu rehabilitacja to nie tylko wspaniałe ćwiczenie niemalże każdego z układów ciała – w tym układu kostnego, mięśniowego, naczyniowego, ale również układu oddechowego i układu trawiennego. Egzoszkielet korzystnie wpływa również na pracę gruczołów dokrewnych. Ponadto, sama pionizacja pacjentów oraz ich ruch w pionie dodatkowo silnie poprawiają dokrwienie mózgu i stymulują układ nerwowy, który kontroluje i koordynuje pracę wszystkich organów i układów w organizmie. Nie bez znaczenia jest tu również psychika pacjentów – stanięcie na własnych nogach i zrobienie „samodzielnych” kroków zdecydowanie bardziej motywuje do wytrwałej, dalszej rehabilitacji.
Oszczędność czasu i szansa na zdrowie
Korzyści płynące z rehabilitacji egzoszkieletem to również oszczędność czasu i pieniędzy. Dotychczas, pacjenci z niedowładem kończyn – niezależnie, czy związanym z całkowitym przerwaniem rdzenia kręgowego lub niecałkowitym przerwaniem w poziomie dolnym, udarem z niedowładem połowicznym, stwardnieniem rozsianym, dystrofią mięśniową, chorobą Guillaina-Barrégo, czy po wypadkach komunikacyjnych – aby powrócić do sprawności, musieli korzystać z pomocy wielu osób. Jak nietrudno się domyślić, wiązało się to ze znacznie dłuższym czasem terapii oraz wysokimi kosztami, które dla wielu były barierą nie do pokonania.
– Dzięki rehabilitacji z pomocą egzoszkieletu, pacjent korzysta z pomocy tylko jednego rehabilitanta, resztę niezbędnych ćwiczeń pomaga wykonać maszyna. To, co warto podkreślić, to fakt, że egzoszkielet przystosowany jest dla osób o różnych sylwetkach, wadze oraz wzroście. Pacjent nie może być niższy niż 160 cm i nie wyższy niż 190 cm. Maksymalna waga pacjenta to 100 kg. Osoby korzystające z egzoszkieletu nie mogą jednak mieć nadmiernego napięcia mięśniowego i dużych ograniczeń w stawach, ale te predyspozycje sprawdzają fizjoterapeuci na pierwszej konsultacji, kwalifikując pacjenta – mówi Arkadiusz Prożych, kierownik działu fizjoterapii w Centrum Terapii Narządu Ruchu BIAŁY DOM w Uzdrowisku Konstancin-Zdrój. – Urządzenie porusza stawami pacjenta za pomocą tzw. siłowników elektrycznych, co pozwala na wykonywanie podstawowych ruchów wstawania lub siadania oraz sprawia, że pacjent może samodzielnie stawiać kroki – dodaje.
Wojskowa technologia
Historia wynalezienia egzoszkieletu ma swój początek w amerykańskiej armii. Urządzenie początkowo wykorzystywane było do wzmacniania mięśni żołnierzy, którzy ruszając na misje, musieli przemierzać spore odległości, dźwigając ciężki sprzęt na plecach, a którego udźwignięcie w normalnych warunkach było praktycznie niemożliwe. Technologia ostatecznie podbiła również i rynek medyczny, stając się jednym z najznakomitszych wynalazków rehabilitacyjnych.
– W zależności od rodzaju schorzenia fizjoterapeuta – po wcześniejszych badaniach oraz w porozumieniu z lekarzem ustala cel rehabilitacji, jej zakres oraz intensywność ćwiczeń. Urządzenie z czasem konfigurowane jest tak, aby pacjent w większym stopniu pracował samodzielnie, co uczy organizm na nowo utraconych w wyniku urazu lub choroby funkcji – mówi Arkadiusz Prożych.
Nowoczesny sprzęt w Uzdrowiskach
– Z ćwiczeń rehabilitacyjnych z użyciem egzoszkieletu można skorzystać zarówno w podwarszawskim Uzdrowisku Konstancin-Zdrój, jak i w Uzdrowisku w Kamieniu Pomorskim – oba należą do jednej Grupy Uzdrowiska Polskie – mówi Robert Moskwa, Dyrektor Sprzedaży i Marketingu w Uzdrowisku Konstancin-Zdrój. – Profile lecznicze tych zdrojów dedykowane są przede wszystkim pacjentom wymagającym pomocy w zakresie schorzeń narządu ruchu, a także innych schorzeń z zakresu neurologii, reumatologii, jak również chorób dróg oddechowych. Nowoczesne metody terapeutyczne, oraz inne zabiegi lecznicze z sukcesem wykazują coraz lepsze wyniki pacjentów, których zawiodła inna terapia oraz nie zawsze skuteczna farmakologia – podsumowuje.
Nowoczesny sprzęt oraz szeroka oferta zabiegów z zakresu fizykoterapii i kinezyterapii, nie byłyby jednak tak skuteczne, gdyby nie wysoko wykwalifikowana kadra fizjoterapeutów oraz wyjątkowe warunki krajobrazowe i surowcowe, w jakich funkcjonują uzdrowiska. Wszystkie ćwiczenia i zabiegi dobierane są indywidualnie i opracowane przed doświadczony personel.
www.egzoszkielet.pl
Źródło: www.uzdrowisko-kamienpomorski.pl
ZOBACZ TAKŻE