Ciekawostki
I co z tymi maseczkami?!

Tymczasem w naszej wirusowej rzeczywistości… Od pewnego czasu doświadczamy poluzowania w kwestii noszenia maseczek i przyznam, że sama odczuwam ogromną ulgę w związku z tym. Jednak, czy chcemy, czy nie, co jakiś czas docierają do nas informacje o wznowieniu zakażeń wirusa.
Powstają nowe ogniska na terenie kraju i na całym świecie, gdzie choroba się wzmaga. Oczywiście każdy z nas ma inne podejście do noszenia maseczek i mamy do tego prawo. Nie chcę podejmować polemiki, czy to dobry pomysł, czy nie. Po prostu szanujmy się we wzajemnych wyborach. Tymczasem, stanowisko o którym dziś wspomnę jest takie: noszenie maseczek jest nadal ważne w kontekście walki z rozprzestrzenianiem się COVID-19. Potwierdzają to wyniki najnowszych badań.
Maseczki chirurgiczne mogą znacznie zmniejszyć ryzyko przenoszenia się koronawirusa SARS-CoV-2 – ocenili badacze z Uniwersytetu Hongkońskiego (HKU) na podstawie eksperymentów na chomikach. Naukowcy podkreślają jednak, że maseczka nie chroni w 100 proc.
W przypadku chomików oddzielenie klatek maseczkami chirurgicznymi zmniejsza nawet o trzy czwarte liczbę zakażeń drogą kropelkową lub powietrzną – podkreśla dziennik „South China Morning Post”.
„Te ustalenia oznaczają dla świata i społeczeństwa, że efektywność noszenia maseczek przeciwko pandemii koronawirusa jest olbrzymia” – powiedział w niedzielę mikrobiolog z HKU Yuen Kwok-yung. Przestrzegł przy tym jednak, że nawet noszenie maseczek nie eliminuje ryzyka całkowicie.
Według „SCMP” badanie na chomikach dostarczyło pierwszego dowodu na na skuteczność maseczek w zmaganiach z Covid-19. Zasadność ich noszenia była wcześniej na świecie kwestionowana, w tym przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) – przypomina gazeta.
Chomiki umieszczono w klatkach w trzech konfiguracjach pozorujących sytuacje z życia codziennego. W jednej nie zastosowano maseczek, w drugiej umieszczono je tylko w klatce z zakażonymi gryzoniami, a w trzeciej – tylko w klatce ze zwierzętami zdrowymi. Obok ustawiono wentylator, by zapewnić przepływ powietrza od chorych do zdrowych gryzoni.
Po siedmiu dniach wirusa wykryto u 10 z 15 chomików w sytuacji bez maseczek, czyli u 66,7 proc. W konfiguracji z maseczkami po stronie chomików zakażonych, infekcję stwierdzono tylko u dwóch spośród 12 zdrowych wcześniej zwierząt, a więc u 16,7 proc. Gdy maseczki umieszczono po stronie chomików zdrowych, zakaziły się cztery z 12 zwierząt, czyli 33,3 proc.
Yuen ocenił, że badanie na chomikach „bardzo wyraźnie ukazało”, że noszenie maseczek, szczególnie przez osoby zakażone, może chronić inne osoby. „To najważniejszy wynik, jaki osiągnęliśmy” – powiedział.
Eksperyment wykazał również, że poziom wirusa w ciele chomików zakażonych w sytuacji z maseczkami był niższy niż w sytuacji bez maseczek – podała agencja AFP. Według „SCMP” gryzonie zainfekowane poprzez zastrzyk miały poważniejsze objawy niż te, które zakaziły się drogą powietrzną w sytuacji z maseczkami.
Yuen jest jednym z mikrobiologów, którzy odkryli wirusa SARS, odpowiedzialnego za epidemię z lat 2002-2003 – przypomina AFP. Na podstawie doświadczeń w walce z tą chorobą, od początku obecnej pandemii Covid-19 Yuen zalecał Hongkończykom noszenie maseczek ochronnych.
Hongkong stosunkowo dobrze radzi sobie z pandemią koronawirusa, a według części obserwatorów odpowiada za to między innymi powszechne stosowanie maseczek przez hongkońskie społeczeństwo. 7,5-milionowym regionie potwierdzono dotychczas 1055 zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2, z czego cztery osoby zmarły.
Redakcja
ZOBACZ TAKŻE
- Przemijanie – to, co nas łączy i dzieli zarazem
- Zalety czytania, czyli nasze małe wyprawy w inne Wszechświaty
- Śpiewać każdy może, a już na pewno warto po udarze
- Listopadowa refleksja nad sensem
- Wspieramy pogodę ducha
- Wypadanie włosów i warianty pielęgnacji
- Szczęście jest możliwe w każdym wieku!
- Alergicy kontra wietrzenie sypialni…. Dylematy Uczulonych….
- Nagłe zatrzymanie krążenia i zawał serca – równie groźne, ale zupełnie inne!
- BURAK – POLSKIE WARZYWO na co dzień i od święta
- Wszystko, co warto wiedzieć o szczoteczce elektrycznej
- Maska, odżywka, olej, ampułka? Dowiedz się czym się różnią kosmetyki pielęgnujące do włosów i jak najlepiej dobrać te odpowiednie dla siebie…?
- Zaburzenie odżywiania, które atakuje w nocy
- Seniorzy najostrożniejszą grupą w cyfrowym świecie
- Płyn do płukania jamy ustnej – leczniczy, kosmetyczny, a może żaden?
- Uwaga na ocet jabłkowy! Ten fit produkt może zaszkodzić zębom
- Kim są Fenymenalni? 28 czerwca Światowym Dniem Fenyloketonurii
- Jak wybrać suszarkę zewnętrzną? Zobacz, na co zwrócić uwagę…
- Ponad połowa osób z otyłością (56%) przyznaje, że doświadczyła odrzucenia ze względu na swoją masę ciała Rusza 2. edycja kampanii „Porozmawiajmy szczerze o otyłości” z udziałem Cezarego Żaka
- Recesja dziąseł – jak jej zapobiec?
- Nie możesz dojść do ładu z włosami? Oto kilka porad jak ogarnąć fryzurę po zimie
- Dlaczego to, co myślimy jest tak bardzo ważne?
- Kilka słów o tradycjach wielkanocnych
- Pandemia samotności wśród osób starszych– jakie problemy spotykają seniorów?
- WIOSENNY DETOKS SOKOWY – WZMOCNIJ ORGANIZM OD ŚRODKA
- Upływa termin na zamówienie szczepionek przeciw grypie na sezon 2021/2022
- Jak zapanować nad domowym budżetem? – 5 rad dla każdego
- Aktywność fizyczna istotnym elementem profilaktyki chorób serca
- Masz kłopoty z dziąsłami? Włącz te składniki do swojej diety
- Rak. To się leczy! – także w pandemii. Światowy Dzień Walki z Rakiem