Ciekawostki
IV Pokaz Kotów Rasowych i Wielorasowych – Kraków
IV Pokaz Kotów Rasowych i Wielorasowych „Kocia logika” akcja edukacyjna przeszedł do historii. Mieliśmy zaszczyt gościć w naszej szkole Opiekunów i Hodowców wraz z głównymi bohaterami Pokazu – Kotami – Kocurami i Kotkami. Były Koty rasowe: Maine Coone, Rosyjskie, Norweskie,, Sfinksy, Kartuskie, Burmskie, Selkirk Rex, Szkocki prostouchy, Syberyjskie, Neva, Wilkołak czyli Lykoi (bardzo rzadka rasa) i Koty wielorasowe, albo jak kto woli rasy środkowoeuropejskie, niektórzy nazywają je kotami domowymi.
Pokaz oficjalnie otworzyła P. Halina Firlit – Wicedyrektorka, organizatorzy przedstawili harmonogram, przywitali Gości i Darczyńców. Głos zabrała także Prezes Krakowskiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami P. Jadwiga Osuchowa. KTOZ jest od lat Przyjacielem i sponsorem Pokazów
Frekwencja tak po stronie występujących jak i po stronie odwiedzających dopisała. Koty – 30, odwiedzający około 900 osób a głosujących ponad 400. Wśród nich miłośnicy kotów, którzy sami mają zaszczyt mieszkania z kotami, miłośnicy, którzy jeszcze nie mają kotów, ale są bliscy tych pierwszych i Ci, którzy przyszli tylko popatrzeć. Wspólnie łamaliśmy stereotypy o kotach (zresztą najczęściej wyssane z palca), bo koty
- to zwierzęta towarzyskie. Jeżeli przebywają wśród ludzi reagują, kiedy się do nich mówi i potrafią na swój sposób odpowiadać. Cieszy je towarzystwo człowieka;
- nie myślą, że są małymi ludźmi. Myślą, że my jesteśmy dużymi kotami. To w wielu przypadkach wpływa na ich zachowanie;
- mają nastrój w oczach. Przestraszony lub podekscytowany kot ma duże i okrągłe źrenice. U zdenerwowanego kota źrenice są zwężone. Rozmiar źrenicy zależy w równym stopniu od emocji, co od natężenia światła.
- mogą spać do 15 godzin dziennie. To czyni z nich jedne z największych śpiochów wśród ssaków;
- głaskane łagodzą nasz stres, a jego mruczenie działa uspokajająco;
- poświęcają swojej toalecie blisko trzecią część dnia;
- mają podobny mózg do naszego;
- mają emocje ulokowane w tej samej części mózgu co my.
W łamaniu stereotypów pomagali nam specjaliści – prelegenci; P. dr Rafał Korta weterynarz specjalizujący się w chirurgii urazowej – podpowiadał „Jak zapytać kota jak się czuje?”, P. Piotr Stachowicz miłośnik kotów, hodowca i redaktor grupy „Koty” na Facebook’u pomógł nam poznać „ABC kocich ras i jak kupować kota rasowego, P. Beata Nawalany inspektor Krakowskiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami, która zwróciła uwagę na „Koty wolno żyjące – niedocenianych przyjaciół”, P. Anna Stachowicz – adwokat (znawczyni prawnych aspektów świata kotów) przedstawiła „Przydatne aspekty prawne dla opiekunów kotów”. Gościliśmy także Stowarzyszenie „Jestem ZA” skupiające rodziców dzieci z zespołem Aspergera. Prezes P. Barbara Barwacz-Mikuła opowiedziała o relacjach pomiędzy ludźmi z zespołem Aspergera a kotami. Kotami, które mają zespół Aspergera jak twierdzi autorka książki na ten temat Kathy Hoopmann.
Pomiędzy prelekcjami każdy z Opiekunów i Hodowców prezentował swojego kota, opowiadał o rasie, cechach charakteru, przyzwyczajeniach, relacjach z dorosłymi i dziećmi.
Bardzo oczekiwane było ogłoszenie wyników (i oczywiście wręczenie nagród) konkursów wiedzowego, plastycznego i fotograficznego. Informacje na ten temat są dostępne na stronie szkoły https://sp12krakow.edupage.org i w ogłoszeniach na Librusie.
W trakcie Pokazu odbywało się głosowanie na Najpiękniejszego Kota Rasowego i Wielorasowego, Najpiękniejszą Kotkę Rasową i Wielorasową oraz Najciekawszą Aranżację klatki. Oficjalne wyniki po podliczeniu głosów:
Najpiękniejszy Kotka Rasowa – Ajsza (klatka 16), Opiekun Jasiek Kowal 5c SP
Najpiękniejszy Kocur Rasowy – Rico (klatka 17), Opiekun Jasiek Początek 4b SP
Najpiękniejsza Kotka Wielorasowa – Mia (klatka 18), Opiekun Bartek Honkisz 5a SP
Najpiękniejszy Kocur Wielorasowy – Apollo (klatka 15), Opiekun Marta Kmiecik 4a SP
Najciekawsza Aranżacja Klatki – klatka nr 8, Opiekun Justyna Stachowicz IIIC GIM
Wielu Gości odwiedziło kawiarenkę. Dochód ze sprzedaży wypieków Naszych Rodziców to kwota 827,00 zł, którą to kwotę P. Monika Warszawska przekazała Krakowskiemu Towarzystwu Opieki nad Zwierzętami z przeznaczeniem oczywiście na potrzeby kotów. W trakcie Pokazu można było zaspokoić potrzeby nie tylko z górnej części piramidy Masłowa, ale i te z dołu, nasz bufet serwował pyszne pierogi z mięsem, ruskie i kotlety drobiowe z dodatkami.
Serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanym w przygotowanie i przebieg Pokazu.
Już dzisiaj zapraszamy na V Pokaz Kotów Rasowych i Wielorasowych, który odbędzie się na przełomie lutego i marca w 2019 r.
Źródło: www.sp12krakow.edupage.org |
ZOBACZ TAKŻE