Ciekawostki
Mnóstwo zmian na liście leków refundowanych!
Wielu z nas z pewnością miało do czynienia z lekami refundowanymi przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Mimo, że często z nich korzystamy, mało kto zdaje sobie sprawę, że co roku lista środków, które są współfinansowane przez Ministerstwo Zdrowia, się zmienia. Warto sprawdzić, czy leki z których korzystamy ciągle są refundowane przez NFZ, by następnym razem nie być zaskoczonym w aptece.
Refundacja w praktyce
Na liście leków refundowanych przez Ministerstwo Zdrowia możemy znaleźć kilkaset środków medycznych. Nie wszystkie są jednak całkowicie darmowe dla pacjentów. Narodowy Fundusz zdrowia wyróżnia kilka kategorii refundacji:
Leki bezpłatne
W tym przypadku wszystkie leki do wysokości przydzielonego nam limitu otrzymujemy za darmo. W sytuacji jednak, gdy jego cena jest wyższa niż limit, musimy pokryć jedynie różnicę między nimi. Pełna refundacja dotyczy leków wskazanych podczas leczenia nowotworów złośliwych, zaburzeń psychotycznych, upośledzenia umysłowego, zaburzeń rozwojowych oraz chorób zakaźnych o wysokim ryzyku epidemiologicznym.
Opłata ryczałtowa
Taki sposób refundacji dotyczy leków i środków medycznych specjalnego przeznaczenia. Pacjent, który korzysta z takiego leku, a aptece zapłaci jedynie drobną kwotę (w 2017 roku – 3, 20 zł) za opakowanie, jeżeli cena nie przekracza wysokości przydzielonego nam limitu. W innym przypadku oprócz ryczałtu musimy zapłacić także różnicę między ceną leku a limitem na recepcie.
Refundacja 50%
Tym sposobem dofinansowania objętych jest większość leków i środków żywieniowych, które wymagają stosowania do 30 dni. W tym przypadku w aptece zapłacimy jedynie połowę ceny leku. Dotyczy to oczywiście sytuacji, gdy kwota nie przekracza przydzielonego limitu. W innym razie płacimy 50% kwoty przyznanej na recepcie i pokrywamy różnicę w cenie leku a limitem.
Refundacja 30%
Taką refundacją objętych jest kilkaset leków, które nie zostały przydzielone do żadnej z powyższych kategorii. Sytuacja jest analogiczna do przypadku refundacji w 50%.
Program 75+
W bieżącym roku został prowadzony w życie także program refundacji leków “75+”. Ministerstwo Zdrowia zapewniło, że wszyscy seniorzy powyżej 75. roku życia mogą skorzystać z darmowych środków medycznych. Na liście leków, które są dostępne bez żadnych opłat dla starszych osób znajduje się ponad 1700 preparatów i substancji czynnych. Wykaz leków darmowych dla seniorów jest regularnie powiększany.
Leki refundowane w 2017 roku
W 2017 roku na listę leków refundowanych zostało wpisanych 72 nowe preparaty. Z wykazu usunięto także 43 produkty lecznicze. Co ciekawe do listy dodano także preparat, który jest przydatny w sytuacji diety eliminacyjnej mlekozastępczej.
Źródło: www.zdrowie.gazeta.pl
ZOBACZ TAKŻE