Około 10 proc. mężczyzn poniżej 40 czterdziestki i około 40 proc. panów liczących sobie ponad cztery dekady doświadcza zaburzeń erekcji. Jakie są najczęstsze przyczyny dolegliwości?

O zaburzeniach erekcji mówi się, gdy: wzwód nie utrzymuje się przez cały okres aktywności seksualnej, bądź erekcja jest zbyt słaba do aktu seksualnego, lub też w ogóle nie następuje. Najogólniej rzecz ujmując, przyczyny zaburzeń erekcji są psychologiczne, fizyczne lub stanowią ich połączenie.

Cukrzyca – zaburzenia erekcji rozwijają się średnio 10 do 15 lat wcześniej u diabetyków w porównaniu do wolnych od tej choroby mężczyzn. Wynika to zarówno z uszkodzenia nerwów przez chorobę, jak i jej wpływu na stan naczyń krwionośnych.

Miażdżyca, zwężenie i stwardnienie tętnic – w ich wyniku zmniejsza się przepływ krwi do penisa.

Nadciśnienie: sprzyja rozwojowi miażdżycy. Mężczyźni doznają zaburzeń erekcji średnio na dwa lata przed ujawnieniem się choroby wieńcowej.
Palenie papierosów pogarsza miażdżycę, a tym samym zwiększa ryzyko zaburzeń erekcji.

Depresja i lęk to czynniki psychologiczne, które często osłabiają sprawność seksualną.

Uszkodzenia nerwów, np. nerwów miednicy spowodowane chorobą, urazem lub operacją, mogą powodować problemy seksualne.

Stosowanie różnych używek: marihuany, kokainy, amfetaminy i alkoholu może prowadzić do zaburzeń erekcji. Alkoholizm może też wiązać się z kurczeniem się jąder i obniżeniem poziomu testosteronu.

Leki – efektem ubocznym określonych farmaceutyków są zaburzenia erekcji. Taki skutek najczęściej dają leki: przeciw nadciśnieniowe, przeciwhistaminowe, przeciwdepresyjne i uspokajające.

Źródło: www.zdrowie.senior.pl