Ciekawostki
Nie możesz dojść do ładu z włosami? Oto kilka porad jak ogarnąć fryzurę po zimie
Matowe, łamliwe, przesuszone? A może osłabione i nadmiernie wypadające? Niestety takie kłopoty z włosami bardzo często pojawiają się i nasilają zimą. Zła kondycja i nieestetyczny wygląd włosów to problem, z którym wraz z końcem zimowego sezonu, mierzy się bardzo wiele kobiet. Właśnie dlatego, wraz z nadejściem wiosny, trzeba nieco bardziej zagłębić się w zasady skutecznej pielęgnacji. Warto dowiedzieć się, czego tak naprawdę potrzeba włosom na wiosnę, aby obudzić je z zimowego snu, pobudzić do wzrostu i odzyskać ich siłę, gęstość oraz zdrowy blask.
Problem nr 1 – włosy przesuszone
Jednym z najczęstszych problemów z włosami po zimie jest ich przesuszenie. Gorące kaloryfery, włączona klimatyzacja, czy nawiewy samochodowe, to warunki wyjątkowo niekorzystne dla włosów. Co więcej, zimą częściej używa się suszarek, których rozgrzane powietrze dodatkowo pozbawia włosy naturalnej wilgoci. W takiej sytuacji niezbędna jest intensywna kuracja nawilżająca, która nie tylko zatrzyma wilgoć we wnętrzu włosa, ale także zabezpieczy go przed ponownym przesuszeniem.
Rozwiązanie – Niebagatelną rolę w procesie restrukturyzacji przesuszonych włosów odgrywa aloes. Roślina ta, bogata w składniki aktywne, witaminy, minerały i aminokwasy, posiada moc głębokiego odżywiania struktury włosów, a także przywraca im blask i miękkość. Warto wiedzieć, że aloes pozytywnie wpływa nie tylko na same włosy, ale także na cebulki, które pobudza do wytężonej pracy. Co więcej, nawilża skórę głowy, łagodząc objawy suchego łupieżu, powstrzymuje swędzenie i niweluje dyskomfort przesuszonej skóry.
Kurację nawilżającą warto więc oprzeć o kosmetyki do włosów, bazujące na aloesie dobrej jakości. Wybierając konkretne produkty stawiajmy na te, których skuteczność potwierdzona została testami klinicznymi. Wysoka jakość i zawartość aloesu w produkcie będzie gwarantem skutecznego i szybkiego działania. Oprócz aloesu warto w kosmetykach do włosów szukać wzmacniającego wyciągu z liści pokrzywy i działających ochronnie protein pszenicznych.
Problem nr 2 – włosy zniszczone
Za zimowe zniszczenia na włosach, odpowiada wiele czynników. Są to przede wszystkim minusowe temperatury, czapki z tworzyw sztucznych, „agresywne” kosmetyki, suche szampony. Słaba kondycja włosów objawia się połamaną strukturą, rozdwojonymi końcówkami i odchylonymi łuskami powodującymi plątanie i puszenie się. Poza tym zimą włosy narażone są na liczne uszkodzenia mechaniczne: zakładanie ciasnych golfów, nakryć głowy i pocieranie włosami o szaliki, kominy, kołnierze kurtek i płaszczy z pewnością nie przyczynia się do poprawy ich kondycji. Zniszczone ekstremalnymi warunkami włosy domagają się głębokiego odżywienia i skutecznej ochrony przed dalszymi uszkodzeniami. – dodaje ekspert.
Rozwiązanie – Składnik, który poradzi sobie z dogłębnymi uszkodzeniami struktury włosa to masło shea. Ten olejek o stałej konsystencji zwany także karité zawiera alantoinę oraz fitosterole. Masło shea wykazuje właściwości zabezpieczające, ochronne i głęboko nawilżające. Zatroszczy się o nadwyrężone końcówki, wygładzi włosy i uczyni je bardziej sprężyste. Warto w szamponach i odżywkach szukać również wzmacniających białek roślinnych, zapewniającego połysk ekstraktu z liści orzecha włoskiego oraz cennej keratyny ekstrahowanej np. z konopi lub ryżu.
Problem nr 3 – włosy osłabione
Zimą nasza dieta jest o wiele bardziej uboga w owoce i warzywa, co skutkuje niedostateczną ilością witamin i minerałów w organizmie. Niedobór składników odżywczych przekłada się na osłabienie kondycji włosów, które stają się cienkie, podatne na uszkodzenia, wiotkie i trudne do ułożenia. Na słaby stan włosów wpływa także niska temperatura: chłód sprawia, że naczynia włosowate w skalpie obkurczają się, a w efekcie transport składników odżywczych do cebulek zostaje znacznie spowolniony. Włos pozbawiony witamin i minerałów szybciej przechodzi w fazę telogenu i w konsekwencji szybciej wypada.
Rozwiązanie – Oprócz zbilansowanej diety warto postarać się o odpowiednie odżywienie włosów od zewnątrz. Kosmetyki do pielęgnacji włosów powinny przede wszystkim zawierać sprawdzone składniki pochodzenia roślinnego o potwierdzonym działaniu, które będą w stanie prawdziwie odżywić osłabione włosy. Na szczególną uwagę zasługuje tutaj olejek arganowy. Zwany „płynnym złotem Maroka” jest wspaniałym źródłem witaminy E oraz kwasów fenolowych, chroni, odżywia i koi. W połączniu z wybranym humektantem, np. aloesem, stworzy skuteczną broń w walce o zdrowe i błyszczące włosy. Naturalną pielęgnację i roślinne wzmocnienie zapewni również ekstrakt z liści zielonej herbaty oraz siemienia lnianego.
Problem nr 4 – włosy zanieczyszczone
Często zdarza się, że włosy po okresie zimowym szybciej się przetłuszczają. Przyczyną takiego stanu może być noszenie zbyt obcisłych czapek wykonanych ze sztucznych włókien, które prowadzą do przegrzewania się skalpu. W cieple gruczoły łojowe pracują intensywniej, co przekłada się na wzmożoną produkcje sebum. Do zanieczyszczenia pasm przyczynia się także smog, którego stężenie zimą wzrasta szczególnie w dużych metropoliach.
Rozwiązanie – Aby skutecznie oczyścić włosy i przywrócić im lekkość, warto postawić na szampony i odżywki zawierające surfaktanty pochodzenia roślinnego, które w sposób naturalny pozbędą się zabrudzeń, nie przesuszając przy tym włosa. Polecany jest odświeżający ekstrakt z soku z cytryny, a także węgiel aktywny, który znany jest ze swoich zdolności pochłaniania toksyn i zanieczyszczeń. Idealnie byłoby, gdyby kosmetyki detoksykujące wzbogacone były o ekstrakt z aloesu, który przywróci równowagę skórze głowy, złagodzi świąd i zapewni odpowiedni stopień nawilżenia.
Źródło: informacja prasowa
ZOBACZ TAKŻE