Tak, jak zmienia się rzeczywistość, tak też zmieniają się role społeczne i obyczajowość. Seniorzy rozwijają skrzydła, dbają o komfortową starość, podróżują realizują pasje… Czas na to, by porzucić stereotyp.

Babcia lepiąca pierogi i ugniatająca ciasto na niedzielę. Krzątająca się w podomce, fartuchu i ciepłych kapciach. Fryzjer, w razie konieczności, kosmetyczka to fanaberia. Włosy przyprószone siwizną, twarz naznaczona zmarszczkami, w szafie jedna odświętna garsonka. Po obiedzie zasiądzie do cerowania skarpetek, jeszcze tylko wygotuje słoiki na weki. W tym czasie dziadek wytrzepie dywany, wypastuje podłogi, bo w weekend przyjeżdżają wnuki i musi być czysto. Ostatnia wycieczka jaką pamięta? Dziesięć lat wcześniej, nad morze, grzybobranie z zakładu pracy i sanatorium w ubiegłym roku. Na szczęście niedaleko mają działkę, więc mogą trochę odpocząć i oderwać się od codzienności.

Taki obraz dziadków pamiętamy z dzieciństwa. I pewnie myślimy o nich z wielką czułością. Jednak potrzeby i możliwości zmieniają się. Dziś napotykamy Dziadków, którzy nie tylko uprawiają własny ogródek, ale też chodzą na Zumbę, aerobik, malują, lepią garnki z gliny, a nawet piszą książki! Wreszcie pracują. I dobrze. Zmienia się obraz społeczny osób starszych.

Współcześni dziadkowie mają około pięćdziesięciu lat i cały wachlarz możliwości do wyboru. Trzeba zacząć od tego, że instytucja babci niepracującej i mogącej w każdej chwili zająć się wnukiem, powoli odchodzi w niepamięć. Kobiety coraz mniej chętnie decydują się na rolę gospodyni domowej, stawiają raczej na samowystarczalność i aktywność zawodową. Wszechobecny kult ciała, coraz większa dostępność medycyny estetycznej i oferty zajęć fizycznych sprawiają, że wizerunek babci w wałkach na głowie, używającej przez całe życie tylko kremu nivea, staje się rzadkością.

Naprzeciw seniorom wychodzi także rynek. Rozmaite instytucje proponują specjalne kursy doskonalące umiejętności zawodowe, naukę języków obcych, tańca, fitness. Biura podróży prześcigają się w ofertach wczasów dla osób starszych. Bardzo prężnie działają Uniwersytety Trzeciego Wieku, organizujące co roku serie wykładów poświęconych osiągnięciom technicznym, profilaktyce zdrowotnej, zagadnieniom socjologicznym, postępowaniom prawnym oraz literaturze i sztuce.

Autor: Emilia Glugla, ekspert ds. relacji społecznych serwisu www.zdrowy-senior.org

szlachetnezdrowie.bloog.pl