Uzdrowisko Rabka to nie tylko leczenie, rehabilitacja, czy Spa wypoczynek, ale także wydobycie surowców naturalnych, głównie wody leczniczej popularnie zwanej solanką. To właśnie ona wyróżnia Uzdrowisko i czyni je miejscem wyjątkowym na mapie uzdrowisk europejskich. Dlatego warto zastanowić jak się ją wydobywa oraz czemu zawdzięcza swoje wyjątkowe właściwości?

Najwięcej o rabczańskiej solance wie Aleksander Głuc, kierownik ruchu zakładu górniczego Uzdrowiska Rabka, który nadzoruje obszary górnicze w Rabce i Szczawie:

Pisząc wprost, technologia wydobycia solanki z głębi ziemi jest technologią otworową, a sama solanka jest zasobem odnawialnym. Woda, która spada z nieba, krąży w ziemi, a następnie nabiera wartości – ten proces trwa 40 lat. Kiedy woda nasyci się już odpowiednimi minerałami poprzez odwierty wydobywana jest na zewnątrz. Z głębi ziemi wydostaje się pod naturalnym ciśnieniem metanu – tłumaczy Aleksander Głuc.

Jak głęboko tkwią źródła solankowe?

Nowe ujęcie zwane IG-2 sięga 1215 metrów. Ma temperaturę 28 stopni Celsjusza, czyli według klasyfikacji spełnia wymogi termalnego ujęcia. Można by wobec tego pokusić się o uruchomienie inwestycji typu termalny aquapark, gdyby nie brak pewności czy zasoby są wystarczająco bogate i odnawialnekomentuje Aleksander Głuc.

IG-2 to najgłębsze, ale nie jedyne ujęcie solanki, inne to: najstarsza studnia kopana Krakus o głębokości 20 metrów oraz Bolesław, Raffaela i Helena. Tężnia w Parku Zdrojowym bazuje właśnie na ujęciu Helena. Jest to pierwsza wspólna inicjatywa Uzdrowiska i Miasta, która powstała z myślą o turystach i mieszkańcach – każdy może wokół niej spacerować i zażywać dobroczynnych dla zdrowia inhalacji.

bogactwo_teznia

fot. Tężnia/Uzdrowisko Rabka

Natomiast samodzielną inwestycją Uzdrowiska Rabka jest mała rozlewnia solanki, która powstała na potrzeby lecznicze. Konfekcjonowaną w butelki solankę lub kosmetyki wyprodukowane na jej bazie można zabrać ze sobą do domu i tym sposobem „przedłużyć” pobyt w Uzdrowisku. Warto dodać, że pitna woda mineralna Rabka-Zdrój wydobywana jest w Szczawie.

bogactwo_stare_zdjecia

fot. Uzdrowisko Rabka/z archiwum Piotra Kutrzeby

fot. Uzdrowisko Rabka

fot. Źródło/Uzdrowisko Rabka/z archiwum Piotra Kutrzeby

fot. Uzdrowisko Rabka

fot. Pompa/Uzdrowisko Rabka

Źródło Uzdrowisko Rabka, uzdrowisko-rabka.pl