Już od września w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu rozpoczną się bezpłatne warsztaty dla seniorów, realizowane w ramach projektu „Akademia +60”. W projekcie przewidziane są zajęcia filmowe, artystyczne, języka angielskiego, jogi śmiechu oraz warsztaty z zakresu nowych technologii. Zainteresowani seniorzy już teraz mogą zgłaszać chęć udziału w poszczególnych warsztatach.

– Raz w tygodniu, pod okiem profesjonalistów, seniorzy będą mogli wziąć udział w różnego rodzaju warsztatach tematycznych – mówi Antoni Czyżyk, dyrektor CSE „Światowid” w Elblągu. – W ramach bloku zatytułowanego „Radość tworzenia” odbywać się będą zajęcia rozwijające pasje i zainteresowania artystyczne. Doświadczeni mentorzy z pewnością zainspirują uczestników do podjęcia wielu nowych działań.
Zajęcia filmowe będą polegały na zgłębianiu elementów sztuki i wiedzy filmowej. Uczestnicy opracują scenariusz krótkiego filmu, który pokaże różne sposoby spędzania czasu na emeryturze. Seniorzy poznają tajniki filmowania, wezmą udział w ćwiczeniach z montażu filmowego, zgłębią tajemnice pracy przed i z kamerą. Efektem ich pracy będzie krótki film.
Kolejną propozycją z projektu „Akademia +60” będą warsztaty „DIY – zrób to sam”. – To coraz bardziej popularna metoda tworzenia ozdób i przedmiotów użytkowych. Własnoręcznie wykonany prezent czy dekoracja do mieszkania z pewnością będzie cieszył dłużej – przekonują autorzy projektu. – Ponadto jest to świetna okazja, by rozwinąć lub poznać nowe pasje. Warsztaty „DIY – zrób to sam” będą również dobrym pretekstem do wyjścia z domu, do spędzenia go w twórczej atmosferze oraz okazją do poznania ciekawych osób.
Z kolei warsztaty języka angielskiego z elementami teatru to propozycja w formie eksperymentu artystycznego, którego efektem końcowym będzie spektakl teatralny w języku angielskim. Przygotowania do spektaklu będą prowadzone w nowatorski sposób. W trakcie zajęć seniorzy, prócz nauki języka obcego, będą poznawać podstawowe techniki aktorskie związane z improwizacją. Zgłębią metody pracy z ciałem i skutecznego wyrażania emocji.
Nietypową propozycją dla uczestników projektu „Akademia +60” będzie z kolei joga śmiechu. – Joga śmiechu to nie tylko unikalna metoda gimnastyczna. Jest to również ścieżka rozwoju osobistego. To ćwiczenia, które prowadzą do spontanicznego radosnego śmiechu – informują organizatorzy. – Mimo lekkiej formy, metoda ta ma wiele poziomów i zastosowań. Wykonywane przez seniorów regularne ćwiczenia wpłyną na system energetyczny, pogłębią oddech, dzięki czemu będą przeciwdziałać wielu chorobom wynikającym np. ze stresu, czy niskiej odporności. Dadzą też uczucie szczęścia i radości. Warsztaty odbywać się będą w siedzibie partnera projektu, którym jest Stowarzyszenie „Babska Wyspa – Strefa Pozytywnej Energii”.
Drugi blok warsztatowy, zatytułowany „Senior w sieci”, wychodzi naprzeciw potrzebom osób starszych i proponuje warsztaty z zakresu nowych technologii. Zajęcia obejmą naukę obsługi smartfona, instalowania aplikacji na smartfonie, wyszukiwania informacji w Internecie czy korzystania z internetowego programu graficznego CANVA.
Partnerzy projektu: Stowarzyszenie Inicjatorów Społecznych „Przyjazny Krąg”, Stowarzyszenie Kobiet Aktywnych „Fantazja”, Stowarzyszenie „Babska Wyspa – Strefa Pozytywnej Energii”, „Akademia Rękodzieła” w Elblągu, Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Rogajnach, Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Słobitach, Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Milejewie, Niepubliczna Szkoła Podstawowa i Oddział Przedszkolny im. Kaprów Polskich w Suchaczu, Stowarzyszenie Jantar, Uniwersytet III Wieku i Osób Niepełnosprawnych w Elblągu.
Udział we wszystkich zajęciach jest bezpłatny, obowiązują jednak zapisy. Szczegółowe informacje oraz zapisy: Dagmara Behrendt-Nowicka, telefon: 55 611 20 59 lub 605 636 670, e-mail: dagmara.behrendt-nowicka@swiatowid.elblag.pl
Źródło: www.portel.pl