Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych w Suwałkach poprowadzą w 2019 roku wspólnie dwie, wyłonione w konkursie ofert, organizacje: Stowarzyszenie Kulturalne Kostroma, Suwalskie Stowarzyszenie Mangi, Anime, Fantastyki i Rpg „Mroczne Bractwo”. Dodatkową usługą realizowaną w centrum będzie program „Złota Rączka dla Seniora”, realizowany już od maja.

W centrum przy ulicy Kościuszki 71 organizacje mogły dotychczas uzyskać porady dotyczące każdej sfery ich działalności, a zainteresowani założeniem stowarzyszenia czy fundacji uzyskać potrzebne informacje, jak to zrobić.

Centrum będzie czynne w poniedziałki i wtorki w godzinach 12-20, a w środy, czwartki i piątki w godzinach 8-16. Być może ten harmonogram ulegnie jeszcze zmianie, w zależności od potrzeb organizacji.

Odbędzie się też co najmniej sześć specjalistycznych szkoleń z zakresu funkcjonowania organizacji pozarządowych.

Organizacje i grupy inicjatywne będą mogły korzystać bezpłatnie z trzech sal, w tym konferencyjnej, wyposażonej w sprzęt multimedialny. Będą odbywały się tam spotkania konsultacyjne, informacyjne i integracyjne.

Raz w miesiącu tradycyjnie po południu będą odbywały się otwarte spotkania z Pełnomocnikiem Prezydenta ds. Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi, na których omawiane są bieżące sprawy dotyczące współpracy organizacji z samorządem. Ponadto, jedno z otwartych spotkań będzie poświęcone Suwalskiemu Budżetowi Obywatelskiemu, a zainteresowani mieszkańcy będą mogli spotykać się tutaj podczas przygotowywania wniosku.

Nowy program „Złota Rączka dla Seniora” to bezpłatna pomoc dla starszych osób w codziennych czynnościach, takich jak: wymiana żarówek, obsadzenie lub wymiana wyrwanych gniazdek lub włączników elektrycznych; wymiana uszczelek w przeciekających kranach; wymiana pokręteł baterii, słuchawek, węży prysznicowych; uszczelnienie silikonem przecieków; odpowietrzenie kaloryferów; montaż lub wymiana zamków, wymiana klamek, regulacja opadniętych drzwi; montaż i demontaż oraz naprawa mebli; wieszanie obrazów, luster, rolet, półek, karniszy, suszarek łazienkowych; podmalowanie ubytków itp.

Koszty zakupu materiałów do naprawy senior musi pokryć sam, ale fachowiec będzie mógł za niego zrobić zakupy. W ramach programu “Złota Rączka dla seniora” zaplanowano co najmniej 1000 usług. Z usług „Złotej Raczki dla seniora” będzie można skorzystać od maja, wkrótce jednak ruszy akcja informacyjna o tym programie.

Źródło: www.niebywalesuwalki.pl