Ciekawostki
Schudnij w nowym roku

Rozpoczęcie nowego roku sprzyja postanowieniom – najczęściej obiecujemy sobie zrzucić dodatkowe kilogramy: w tym celu rozpoczynamy treningi oraz wprowadzamy dietę. Co zrobić, aby jak najefektywniej wykorzystać noworoczne postanowienia oraz nie tracić motywacji w treningu opowiada Dorota Marcula, fizjoterapeuta.
Po pierwsze motywacja
Jeśli wyznaczymy sobie nazbyt ambitny cel, narażamy się na zniżkę motywacji i dość szybkie porzucenie planów treningowych, a w efekcie porażkę. Dobrze jest podjąć takie postanowienie, które będzie nam sprzyjać, a nie obciążać.
– Obiecajmy sobie zatem od nowego roku konsekwentnie wstawać wcześniej po to, by poćwiczyć – mówi Dorota Marcula. – Postanowieniem powinna być codzienna dyscyplina, dzięki której będziemy mieli efekty, a efekty utrzymają motywację. Przy takim założeniu redukcja kilogramów przyjdzie przy okazji i będzie dodatkowym bodźcem.
Po drugie konsultacja
Jeżeli stawiamy pierwsze kroki lub wracamy po dłuższej przerwie do treningów to najlepiej porozmawiać z fizjoterapeutą lub trenerem personalnym, którzy podpowiedzą co i jak ćwiczyć na początku. Przy tworzeniu takiego planu wezmą pod uwagę wagę, wiek, możliwości treningowe i cele, jakie sobie zakładamy. W przeciwnym wypadku możemy zrobić sobie krzywdę albo zniechęcić się do treningów, bo będą za ciężkie lub nie przyniosą rezultatów.
Po trzecie rozgrzewka
Każdy trening powinien być poprzedzony rozgrzewką, a zakończyć się powinien ogólnie rozumianym wyciszeniem organizmu. To powszechnie ignorowane elementy treningu, najczęstsze powody kontuzji.
Po czwarte trenuj z przerwami
Najwięcej efektów przyniesie trening wykonywany 2 lub 3 razy w tygodniu. Dzięki przerwie między treningami pozwalamy organizmowi na regenerację. To pozwala również na stałe podnoszenie poprzeczki, a jednocześnie nie doprowadza do przeciążeń, które w początkowej fazie treningu działają demotywująco.
Po piąte maks 60 minut
Jeśli rozpoczynamy przygodę ze sportem lub wracamy do niego po dłuższej przerwie radzimy startować od treningu trwającego 30 minut. W miarę wzrostu naszej wydolności można zwiększać czas do ok 45 – 50 minut.
– Najważniejsze jest nie przekraczać 60 minut dziennie – mówi Dorota Marcula. – Jest to istotne ponieważ dłuższe treningi będą powodowały wydzielanie się kortyzolu, czyli hormonu stresu, co może zaburzyć nam gospodarkę całego organizmu, a także spowodować problemy z apetytem oraz snem.
Zaczynamy od małych obciążeń, które możemy w trakcie treningu zwiększać.
Po szóste to musi być przyjemne
Najważniejsze jest, aby w ogóle rozpocząć aktywność fizyczną. Jaka będzie to forma aktywności – to zależy włącznie od indywidualnych potrzeb. – Trening powinien dawać dużą dawkę przyjemności niezależnie czy pójdziemy na siłownię, zajęcia fitness, pływalnię czy wybierzemy gry zespołowe – tłumaczy Dorota Marcula.
Jeśli bowiem tego zabraknie, z czasem przyjdzie kryzys i przerwiemy treningi, a nasze noworoczne postanowienie szybko zamieni się w noworoczne obciążenie, balast który będzie skutecznie przeszkadzał w rozpoczęciu treningów na nowo.
Żródło: informacja prasowa
ZOBACZ TAKŻE
- Przemijanie – to, co nas łączy i dzieli zarazem
- Zalety czytania, czyli nasze małe wyprawy w inne Wszechświaty
- Śpiewać każdy może, a już na pewno warto po udarze
- Listopadowa refleksja nad sensem
- Wspieramy pogodę ducha
- Wypadanie włosów i warianty pielęgnacji
- Szczęście jest możliwe w każdym wieku!
- Alergicy kontra wietrzenie sypialni…. Dylematy Uczulonych….
- Nagłe zatrzymanie krążenia i zawał serca – równie groźne, ale zupełnie inne!
- BURAK – POLSKIE WARZYWO na co dzień i od święta
- Wszystko, co warto wiedzieć o szczoteczce elektrycznej
- Maska, odżywka, olej, ampułka? Dowiedz się czym się różnią kosmetyki pielęgnujące do włosów i jak najlepiej dobrać te odpowiednie dla siebie…?
- Zaburzenie odżywiania, które atakuje w nocy
- Seniorzy najostrożniejszą grupą w cyfrowym świecie
- Płyn do płukania jamy ustnej – leczniczy, kosmetyczny, a może żaden?
- Uwaga na ocet jabłkowy! Ten fit produkt może zaszkodzić zębom
- Kim są Fenymenalni? 28 czerwca Światowym Dniem Fenyloketonurii
- Jak wybrać suszarkę zewnętrzną? Zobacz, na co zwrócić uwagę…
- Ponad połowa osób z otyłością (56%) przyznaje, że doświadczyła odrzucenia ze względu na swoją masę ciała Rusza 2. edycja kampanii „Porozmawiajmy szczerze o otyłości” z udziałem Cezarego Żaka
- Recesja dziąseł – jak jej zapobiec?
- Nie możesz dojść do ładu z włosami? Oto kilka porad jak ogarnąć fryzurę po zimie
- Dlaczego to, co myślimy jest tak bardzo ważne?
- Kilka słów o tradycjach wielkanocnych
- Pandemia samotności wśród osób starszych– jakie problemy spotykają seniorów?
- WIOSENNY DETOKS SOKOWY – WZMOCNIJ ORGANIZM OD ŚRODKA
- Upływa termin na zamówienie szczepionek przeciw grypie na sezon 2021/2022
- Jak zapanować nad domowym budżetem? – 5 rad dla każdego
- Aktywność fizyczna istotnym elementem profilaktyki chorób serca
- Masz kłopoty z dziąsłami? Włącz te składniki do swojej diety
- Rak. To się leczy! – także w pandemii. Światowy Dzień Walki z Rakiem