Niższa aktywność, samotność, brak motywacji, a także pieniędzy. Wszystko to sprawia, że osoby starsze zaniedbują jedną z podstawowych potrzeb – jedzenie. Niedożywienie to problem większości polskich seniorów, prawdopodobnie także twoich rodziców czy dziadków. Warto zwrócić na niego uwagę i wesprzeć ich, zanim sytuacja stanie się naprawdę poważna.

Z biegiem lat nasze organizmy są w coraz gorszej kondycji. Składniki odżywcze słabiej wchłaniają się w przewodzie pokarmowym, tracimy masę mięśniową i kostną, a także tkankę tłuszczową i wodę. Pogarszają się węch i smak, brakuje więc apetytu.

Jak mówi portalowi „Serwis Zdrowie” dr Przemysław Rzodkiewicz z Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji, seniorzy stają się mniej aktywni fizycznie, pokonują mniejsze dystanse, mają więc mniejsze zapotrzebowanie energetyczne. Nie odczuwają pewnych zmian, np. zmniejszenia wydzielania śliny. Sprawia to, że gorzej trawią pokarm, a tym samym dostarczają organizmowi mniej składników odżywczych.

Zmiany dotyczą też mikrobiomu jelit. Seniorzy zaczynają łykać środki przeczyszczające, które paradoksalnie prowadzą do zaparć. Z drugiej strony mają biegunki, bo trzustka nie pracuje już tak dobrze, jak kiedyś. Na domiar złego wiele starszych osób zmaga się z depresją, ma pierwsze oznaki demencji lub choroby Alzheimera. Posiłków nie spożywają więc regularnie.

Niedożywienie ma wpływ na wiele aspektów. Niedobory substancji odżywczych powodują osłabienie odporności, pogorszenie wyglądu, choroby oczu, problemy z utrzymaniem higieny i korzystaniem z toalety, gorsze samopoczucie i obniżenie skuteczności leczenia chorób.

Część braków można uzupełnić suplementami diety, jednak wyłącznie po konsultacji z lekarzem, mogą bowiem wchodzić w interakcje z zażywanymi przez seniora lekami. Dużo lepszym rozwiązaniem będzie zabranie osoby starszej do dietetyka. Specjalista wytłumaczy przyczyny dolegliwości i zaleci, co jeść, żeby dostarczyć organizmowi wszystkich składników odżywczych.

Źródło: www.fakt.pl