Żyjemy w relacjach. Jedne z nich są dla nas znaczące inne budujemy w większym dystansie. Szczególnie jednak zależy nam na relacjach z osobami, które kochamy. Niezależnie od tego, czy jesteśmy w małżeństwie, czy w związku zależy nam na tym, by relacja z drugim człowiekiem była szczera, bliska i długotrwała.

Jasne, że doświadczenia w tym względzie miewamy różne. Nieustannie uczymy się, doświadczamy, korygujemy, wzrastamy. I pewnie, gdyby zapytać, każdy z nas udzieliłby zupełnie innej odpowiedzi, dotyczącej sukcesów i porażek w budowaniu i utrzymywaniu relacji. Oto kilka sugestii, które mogą okazać się pomocne, ale pamiętajmy też, że nie są receptami ostatecznymi.

Różnica wieku w związku — dwa lata
Wielu ludzi uważa, że mężczyzna powinien być nieco starszy od swojej żony. Podawana średnia dla idealnego partnera wyniosła dwa lata i trzy miesiące.

Wyznania miłosne
„Kocham cię” – warto sobie mówić te najważniejsze słowa, przynajmniej jeden raz dziennie. Z pewnością służy to związkowi.

Życie intymne i seksualne
Udane życie seksualne jest wskazywane jako jeden z głównych czynników trwałości relacji. Na pytanie o częstotliwość miłosnych uniesień, dostosowujemy je do własnych potrzeb, jednak cenną może okazać się zasada: przynajmniej raz w tygodniu…

Spotkania z przyjaciółmi
Warto mieć przyjaciół, z którymi będziemy mogli czasem wyrwać się z domu bez partnera. Autonomia dodaje skrzydeł.

Niespodziewany sms czy telefon
Trzeba dawać sobie sygnały przywiązania i uczucia. Od czasu do czasu warto napisać czuły sms czy zadzwonić tylko po to, by powiedzieć, że sę tęskni.

Wspólne kolacje
Romantyczny wieczór w szykownej restauracji może być bardzo kosztowny, ale i na to warto wydać pieniądze przynajmniej raz na kilka tygodni – respondenci sądzą, że pomaga to w pielęgnowaniu relacji.

Niespodziewane podróże
Dobrym pomysłem jest oderwanie się od codzienności i wyjazd choćby na weekend nad nieodległe jezioro czy do spa.

Wspólne hobby
Dobrze, jeśli małżonkowie dzielą choć jedną pasję. Dzięki niej częściej spędzają wspólnie jakościowo ważny czas.

 

Autor: Emilia Glugla, ekspert ds. relacji społecznych serwisu www.zdrowy-senior.org

szlachetnezdrowie.bloog.pl