Historia Uzdrowiska Świeradów-Czerniawa nierozerwalnie wiąże się ze źródłami mineralnymi. Na początku, w 1754 r., po raz pierwszy ocembrowano źródło, tworząc trzy studnie okryte dachem. Dalszy rozwój uzdrowiska zapewniła rodzina Schaffgotschów budując kolejno domy kuracyjne – aż do 1899 r., gdy powstał nowy Dom Zdrojowy. Dzisiaj, to już Muzeum Zdrojowe, które zaprasza do zwiedzania.

Pierwsze wzmianki o wodach i ich magicznych właściwościach pojawiają się w XIII-wiecznych legendach plemion słowiańskich. Natomiast pierwszą informację pisaną o „świętych” świeradowskich wodach mineralnych zawdzięczamy śląskiemu medykowi Leonardowi Thurneyssenowi.

W 1600 r. medyk miejski Jeleniej Góry Kasper Schwencfeldt opisał kwaśne wody mineralne, które biją ze źródła pod wysokim lasem – obecne źródło „GÓRNE” – określając je, jako „piwny zdrój”.

W 1754 r. po raz pierwszy ocembrowano źródło, tworząc trzy studnie okryte dachem. Dalszy rozwój uzdrowiska to domy kuracyjne, następnie nowy Dom Zdrojowy, składający się z dwóch budynków połączonych Halą Spacerową. Dlatego też dzisiaj naturalną koleją rzeczy, a jednocześnie uświetnieniem tego miejsca musi być Muzeum Zdrojowe.

W Muzeum Zdrojowym Uzdrowiska Świeradów-Czerniawa są wyeksponowane przede wszystkim trzy historyczne studnie wody leczniczej. W pomieszczeniach tych zwiedzający mogą poznać naukowe i historyczne historie związane z tematyką wód leczniczych. Ściany i podłogi Muzeum zostały wyłożone mozaikami z kamieni – łupków serycytowych oraz granitów. Lokalny malarz ozdobił ściany malowidłami o treści związanej z tematyką muzeum. W odnowionych wnękach okiennych stanęły figury – z piaskowca, w tym między innymi św. Barbara – patronka górników oraz Skarbek.

W pomieszczeniach źródeł górnych Muzeum Zdrojowego, które są udostępnione dla zwiedzających, znajdują się malowidła ścienne z informacjami geologicznymi oraz historycznymi dotyczącymi uzdrowiska. W gablotach wyeksponowane są historyczne przedmioty i urządzenia, wykorzystywane w celach eksploatacyjnych, laboratoryjnych oraz leczniczych. Trzy studnie ujęcia górnego są podświetlane i przez szklaną pokrywę można oglądać wodę leczniczą z wydobywającym się z niej gazem CO2 i HCO3. Pomieszczenia te są ogrzewane, a także wyposażone w telebim, telewizor, oraz miejsca rekreacyjne.

W muzeum poświęconym wodzie zdrojowej nie może zabraknąć pijalni napojów mieszanych ze źródlaną wodą mineralną.

Źródło: Uzdrowisko Świeradów – Czerniawa
www.uzdrowisko-swieradow.pl