Ciekawostki
Wszystko, co warto wiedzieć o szczoteczce elektrycznej
Wymiana szczoteczki manualnej na jej elektryczną wersję może znacząco wpłynąć na lepsze zdrowie jamy ustnej. Oto, co warto wiedzieć o szczoteczce elektrycznej, aby używać jej zgodnie z przeznaczeniem.
Jak to działa?
Szczoteczka elektryczna wykonuje tysiące ruchów na minutę. To istotna przewaga nad ludzką ręką, która szybciej się męczy i nie porusza się w takim tempie oraz z taką precyzją.
Sekretem jest mechanizm jej pracy, zdecydowana większość szczoteczek elektrycznych wykonuje ruchy oscylacyjno-rotacyjne, czyli na przemian w prawo i lewo. Niektóre modele dodatkowo wykonują ruchy pulsacyjne, co polega na przybliżaniu i oddalaniu, w przód i w tył.
W praktyce oznacza to, że główka szczoteczki wprawiona w ruch pokrywa włosiem zęby, ułatwiając prawidłowe doczyszczanie ich powierzchni z resztek jedzenia i rozbijanie płytki nazębnej, co korzystnie wpływa na zdrowie jamy ustnej zmniejszając ryzyko próchnicy, nieświeżego oddechu czy chorób dziąseł.
Jaka jest różnica pomiędzy szczoteczką elektryczną a soniczną? – Tak naprawdę każdą szczoteczkę zasilaną prądem możemy nazwać elektryczną. Z kolei szczoteczki soniczne i ultradźwiękowe, a ostatnio nawet – magnetyczne, to rodzaje szczoteczek elektrycznych. Podstawowa szczoteczka elektryczna wykonuje do około 8000 obrotów na minutę, natomiast soniczna nawet kilkadziesiąt tysięcy ruchów.
Dodatkowo, oprócz częstotliwości drgań, szczoteczki soniczne od elektrycznych różnią się kształtem główki oraz sposobem działania. W przypadku szczoteczki sonicznej główka jest podłużna, natomiast w szczoteczce elektrycznej ma okrągły kształt. Okrągła główka pomaga dotrzeć do wszystkich trudno dostępnych miejsc, w tym wewnętrznych i żujących powierzchni zębowych, ale także wygodnie oczyścimy nią powierzchnię języka. To nie jedyna różnica.
– Soniczna wersja jest oparta na technologii fal dźwiękowych, gdzie poprzez szybki ruch włókien z pasty, wody i śliny wytwarzane są mikrobąbelki, które docierają w zakamarki jamy ustnej. Myjąc zęby niektórymi szczoteczkami sonicznymi czy ultradźwiękowymi możemy dodatkowo wykonywać delikatny ruch wymiatający – choć nie jest to konieczność, natomiast elektryczną nie trzeba wykonywać żadnych dodatkowych ruchów. W każdym przypadku kluczowe jest przesuwanie szczoteczki, by ta mogła dotrzeć do każdego zęba..
Dla kogo elektryczna wersja?
Nie można jednoznacznie stwierdzić, który rodzaj szczoteczki jest najlepszy, ponieważ zależy to od indywidualnych preferencji oraz oczekiwań. Faktem jest jednak, że używanie szczoteczki elektrycznej pozwala dokładniej oczyścić powierzchnie zębów z płytki nazębnej, choć jest ona droższą opcją niż jej starsza kuzynka.
– Aby prawidłowo doczyścić zęby szczoteczką manualną, powinniśmy wykonywać tzw. ruchy wymiatające lub wibrujące w przypadku chorób dziąseł, natomiast w praktyce niewiele osób robi to poprawnie. Z tego względu szczoteczka elektryczna lub jej soniczna wersja są dużym ułatwieniem, ponieważ główka samoistnie wykonuje pożądany ruch za nas.
Szczoteczkę elektryczną łatwo trzyma się w dłoni i manewruje, co przekłada się na lepsze dotarcie do wszystkich obszarów w jamie ustnej. Z tego względu taka jej wersja to dobre rozwiązanie dla każdego.
Nie tylko ułatwia higienę jamy ustnej osobom nieco bardziej leniwym czy takim, którym zależy na czasie, ale także mniej wprawionym w technice i z ograniczeniem ruchomości stawów np. seniorom lub osobom z niepełnosprawnościami.
– Szczoteczkę elektryczną mogą stosować także dzieci od 3. roku życia, ponieważ w tym wieku dokładne mycie zębów szczoteczką manualną może być utrudnione. Wersje dla dzieci posiadają także aplikacje mobilne, które jednocześnie edukują i bawią najmłodszych, zachęcając do mycia zębów – mówi stomatolog.
Z racji, że są to urządzenia zasilane elektrycznie, należy je doładować w specjalnej stacji dokującej lub zasilać bateriami.
Timer, kontrola nacisku i różne tryby pracy
W zależności od budżetu, jaki chcemy przeznaczyć na urządzenie oraz modelu, jaki wybierzemy, szczoteczki tego typu posiadają wiele udogodnień i funkcji, np. timer, który czuwa nad odpowiednim czasem szczotkowania, regulator prędkości, a nawet wbudowane czujniki nacisku, które za pomocą dźwięku lub koloru, ostrzegają, że zbyt mocno dociskamy włosie do zębów.
Do wyboru są różne tryby pracy np. do codziennego mycia zębów, oczyszczania języka, pomagający przywrócić biel zębów usuwając codzienne osady i przebarwienia, przeznaczony do masażu dziąseł lub tzw. sensitive, łagodny dla dziąseł oraz szkliwa dedykowany pacjentom z nadwrażliwością zębów.
Zalety używania szczoteczki zasilanej elektrycznie docenią także pacjenci zmagający się z chorobami przyzębia. – Takie wersje często posiadają specjalne tryby pracy korzystne dla zdrowia dziąseł lub wymienne, odpowiednio wyprofilowane główki z miękkim włosiem. W ten sposób możemy pozbyć się płytki bakteryjnej zalegającej w przestrzeniach międzyzębowych, która jest głównym powodem stanów zapalnych dziąseł i paradontozy – mówi dentystka.
Nie każda szczoteczka elektryczna będzie jednak odpowiednia. – Szczoteczki elektrycznej z okrągłą główką wykonującą ruch obrotowy, nie powinny stosować osoby z problemem recesji dziąseł. Jeśli zmagamy się z chorobami przyzębia, najlepszym wyborem będzie szczoteczka soniczna z czujnikiem siły nacisku.
Niektóre modele dostępnych w sprzedaży nowoczesnych szczoteczek posiadają także aplikacje na smartfona, które za pomocą instruktaży uczą, jak poprawnie myć zęby i na które obszary należy zwrócić uwagę.
Jak prawidłowo używać szczoteczki elektrycznej?
1. Przystaw włosie szczoteczki pod kątem 45 stopni do linii dziąseł, czyli miejsca połączenia się dziąseł i zębów.
2. Delikatnie przesuwaj szczoteczką wzdłuż linii dziąseł, ząb po zębie, aby za pomocą wibracji włosie dokładnie oczyściło powierzchnię zębów – na każdy ząb przeznacz 2-3 sekundy. Nie musimy mocno dociskać i przesuwać włóknami w tę i z powrotem, jak to w przypadku manualnej szczoteczki.
3. Wystarczy ilość pasty do zębów wielkości ziarnka grochu. Po nałożeniu pasty, przed włączeniem szczoteczki elektrycznej, umieśćmy włosie w ustach. W przeciwnym wypadku pasta pod wpływem intensywnych wibracji rozpryśnie po całej łazience.
4. Użyj timera – ten wbudowany mechanizm pozwala na dokładne umycie wszystkich przestrzeni zębowych w takim czasie, jaki rzeczywiście jest niezbędny dla dobrego efektu.
5. Szczoteczki elektrycznej używamy tak samo często, jak zwykłej szczoteczki, czyli minimum 2 razy dziennie każdorazowo szczotkując zęby przez ok. 2 minuty.
6. Pamiętajmy, aby wymieniać główkę szczoteczki elektrycznej co 2-3 miesiące, a także po każdej przebytej infekcji jamy ustnej, przeziębieniu czy grypie.
Żródło: informacja prasowa
ZOBACZ TAKŻE