Ciekawostki
Zdrowy Senior To Aktywny Senior
Zapewne większość z nas zdaje sobie sprawę jak prawdziwe jest popularne powiedzenie, że sport to zdrowie. Nie każdy jednak bierze sobie tę maksymę do serca i czynnie uprawia jakąś aktywność fizyczną.
Nie sposób jednak nie zgodzić się, że ćwiczenia fizyczne o różnym stopniu intensywności pomogą nam usprawnić naszą kondycję, a także poprawić zdrowie i samopoczucie. Wszystko to jest niezwykle ważne do utrzymywania wysokiej jakości życia, i to na każdym jego etapie – również w zaawansowanym wieku.
Wybór właściwej formy aktywności fizycznej
Ludzie są bardzo różni, i każdy ma swoje preferencje. Są tacy, co nie wyobrażają sobie świata poza sportem, aktywnością, spełnianiem nowych celów treningowych czy biciem kolejnych rekordów wytrzymałości. Jeszcze inni są zupełną odwrotnością takiej postawy. Zgodnie z zasadą złotego środka, możemy wnioskować, że coś pomiędzy obiema skrajnościami byłoby idealnym rozwiązaniem. Rzeczywiście trzeba podkreślić, że ćwiczenia fizyczne przydadzą się każdemu, zwłaszcza jeśli uda się znaleźć odpowiedni system dla konkretnego przypadku.
Wiek nie jest w tym momencie czynnikiem wykluczającym, choć należy pamiętać, że im starsi jesteśmy, tym bardziej warto konsultować nasze plany treningowe z lekarzem. Takie objawy i schorzenia jak: problemy mięśniowo-stawowe, osteoporoza, trudności w oddychaniu czy dolegliwości sercowe, mogą skutecznie utrudniać wykonywanie pewnego rodzaju ćwiczeń, a nawet nieść za sobą poważne konsekwencje zdrowotne.
Aktywność fizyczna to nie wszystko – zadbaj o swój umysł
Motywacja do treningu, szczególnie w podeszłym wieku, to kwestia absolutnie kluczowa. Każdy z nas musi znaleźć w sobie pokłady samodyscypliny i determinacji, by osiągać obrane cele. Jeśli chodzi o seniorów, motywacja jest konieczna, by utrzymywać regularny tryb fizycznej aktywności. Być może jeszcze większe znaczenie ma to w przypadku aktywności umysłowej, która przecież też jest niezwykle ważna. O wydajność umysłu bezwzględnie należy dbać, nawet jeśli niezbyt intensywnie, to z całą pewnością regularnie. Obiecujące efekty można uzyskać nawet przy minimalnym zaangażowaniu i odrobinie dyscypliny.
Najprostsze ćwiczenia wcale nie muszą oznaczać ciężkiej pracy. Wciągające hobby, gry i zabawy oraz zmuszanie mózgu do ciągłej aktywności mogą przyczynić się do znacznej poprawy kondycji umysłowej każdego z nas. Miłośnicy pokera online, internetowych gier logicznych czy też tych, polegających na współpracy i wymagających wytężonego myślenia, bez trudu przyznają jak satysfakcjonujące i stymulujące są to aktywności. Mniej skomplikowane propozycje gier, zwykłe planszówki, a nawet rozwiązywanie krzyżówek i quizów także przyniosą pozytywne rezultaty. Najważniejsze jest to żeby się nie poddawać i robić coś dla własnego ciała i ducha każdego dnia.
Aktywność fizyczna dla seniorów – na co zwrócić uwagę?
Problemy medyczne narastające wraz z wiekiem mogą stanowić poważne wyzwania z jakimi muszą mierzyć się starsze osoby, które chcą utrzymać dobrą formę. Wiele z nich powstrzymuje się przed aktywnością z uwagi na społeczne odosobnienie. Nie jest łatwo podejmować takie decyzje samemu, a już na pewno o wiele przyjemniej i skuteczniej pracuje się z kimś znajomym.
Nie należy też zapominać o względach finansowych. Wprawdzie seniorzy mogą czasem liczyć na pewne zniżki, ale nie zawsze jest to możliwe. Poza tym karta członkostwa na siłowni to niekoniecznie usługa pierwszej potrzeby. Na szczęście szeroki wybór innych rozwiązań, także tych całkowicie darmowych, może tutaj bardzo pomóc.
Nie bez znaczenia są tutaj kwestie psychologiczne i wszelkie obawy, jakie mogą skutecznie zniechęcać do ćwiczeń, a jest to problem dość powszechny. Nawet mimo braku wyraźnych przeciwwskazań zdrowotnych, sporo starszych osób nie decyduje się na aktywność fizyczną z powodu przewlekłego bólu lub innego rodzaju dyskomfortu. Według danych ponad połowa takich osób w naszym kraju nie jest w ogóle aktywna.
Naturalnie, ścisła współpraca z lekarzem czy fizjoterapeutą powinna przynieść efekty. Niemniej jednak, w grę wchodzą także i inne aspekty, takie jak strach przed odniesieniem kontuzji, zaburzenia kognitywne i utrata pamięci, brak pewności siebie czy niewielka motywacja do podjęcia ważnych, życiowych zmian. Mimo wszystko, nigdy nie wolno się poddawać i należy starać się chociażby wyjść codziennie na spacer lub wykonać poranne ćwiczenia rozciągające.
Źródło: informacja prasowa
ZOBACZ TAKŻE