Jak wynika z nowych badań, pory roku nie są bez znaczenia, jeśli chodzi i poziom zdolności poznawczych u ludzi starszych. Okazuje się, że zimą możliwości kognitywne seniorów mogą słabnąć.

Dawna wiadomo, że sezon jesienno-zimowy sprzyja nasileniu objawów depresji i odkryto też, że to zimą częściej diagnozuje się schizofrenię. Co więcej, odkryto, że także zimą znacznie słabnie wydajność pamięci i uwagi.

Uczeni z Uniwersytetu w Toronto postanowili sprawdzić, czy zimowa pora może oddziaływać na poziom symptomów choroby Alzheimera. Przeanalizowali dane ponad 3,3 tys. osób. U części z nich zdiagnozowano Alzheimera, inne nie uzyskały diagnozy.
Wszyscy uczestnicy przeszli testy neuropsychologiczne, a także u części uczestników sprawdzono poziom białka związanego z rozwojem demencji.

Po przeanalizowaniu danych okazało się, że przeciętne możliwości poznawcze były lepsze w okresie letnim i jesienią niż zimą i wiosną. Różnica ta została określona jako odpowiednik 4,8 lat normalnego spadku zdolności poznawczych.

Ogólnie rzecz ujmując, w chłodniejszych miesiącach ryzyko uzyskania diagnozy choroby Alzheimera było o 31 proc. wyższe.

Kiedy wzięto pod uwagę inne czynniki, które mogą wpływać na wyniki, takie jak: objawy depresji, jakość snu, poziom aktywności fizycznej i zdrowie tarczycy, wpływ pory roku na ryzyko diagnozy Alzheimera ciągle pozostawał znaczący.

Pora roku ma klinicznie istotne powiązanie z możliwościami poznawczymi i jego neurobiologicznymi pochodnymi u osób starszych z chorobą Alzheimera i bez niej, wnioskują autorzy.

O wynikach badań można przeczytać w magazynie PLOS Medicine.

Na podstawie: Seasonal plasticity of cognition and related biological measures in adults with and without Alzheimer disease: Analysis of multiple cohorts

Źródło: www.choroby.senior.pl