Grudzień to dobry moment, aby w ostatnich tygodniach kończącego się roku zdążyć umówić się na badania profilaktyczne w kierunku wczesnego wykrywania raka piersi. Warto jeszcze w starym roku zrobić mammografię, aby mieć wiedzę na temat stanu swojego zdrowia.

Badania mammograficzne można wykonać bezpłatnie w ramach finansowanego przez NFZ populacyjnego programu wczesnego wykrywania raka piersi, adresowanego do kobiet w wieku 50-69 lat, które spełniają jedno z poniższych kryteriów:

  • nie miały wykonywanej mammografii w ciągu ostatnich dwóch lat;
  • otrzymały w ramach programu profilaktyki raka piersi pisemne wskazanie do wykonania ponownej mammografii po 12 miesiącach z powodu obciążenia następującymi czynnikami ryzyka: rak piersi wśród członków rodziny, mutacja w obrębie genów BRCA1 lub BRCA2; nie miały wcześniej stwierdzonej zmiany nowotworowej piersi o charakterze złośliwym.

W ramach programu wczesnego wykrywania raka piersi także w grudniu w wielu powiatach w całym kraju stacjonować będą mammobusy, w których Panie mogą wykonać mammografię. Aktualne informacje o terminach i miejscach postoju mammobusów można znaleźć na stronach internetowych Oddziałów Wojewódzkich NFZ.

Źródło: www.nfz.gov.pl